Ήττα της Εθνικής μας από το Αζερμπαϊτζάν

Παρασκευή, 1/12/2023 - 21:57

Την ήττα με 1-0 γνώρισε σήμερα η Εθνική μας ομάδα Γυναικών από την αντίστοιχη του Αζερμπαϊτζάν για την 5η αγωνιστική Nations League.

Το παιχνίδι στο Στάδιο Αλφαμέγα κρίθηκε από γκολ που σημειώθηκε στο 8ο λεπτό από τη Mammadova.

Στο 79ο λεπτό η φιλοξενούμενη ομάδα κέρδισε πέναλτι. Η Μαρία Ματθαίου έπεσε στη σωστή γωνιά και απέκρουσε το πέναλτι της Jafarzade.

Ανεξάρτητα από την ήττα η ομάδα μας διατηρεί το δικαίωμα για κατάκτηση της δεύτερης θέσης που κάτω από προϋποθέσεις οδηγεί στα μπαραζ. Οριστικά τερματίζει στην πρώτη θέση το Αζερμπαϊτζάν.

«Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για το επόμενο καθοριστικό παιχνίδι στο Μαυροβούνιο και θα διεκδικήσουμε τις ελπίδες για κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Συγχαρητήρια στις ποδοσφαιρίστριες μας για την προσπάθεια τους. Για να φτάσουμε εδώ και να διεκδικούμε είναι από τη δική τους μεγάλη προσπάθεια. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο μας για τη νίκη, σε κάποια διαστήματα έπαιξε καλύτερα» ανέφερε μεταξύ άλλων στις πρώτες του δηλώσεις ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Στέφανος Βοσκαρίδης.

Κύπρος: Ματθαίου, Σάββα, Παπαδοπούλου (83′ Ξ. Γεωργίου), Μ. Γεωργίου, Χ. Μιχαήλ (83′ Έλληνα), Α. Μιχαήλ (60′ Ευστρατίου), Μ. Παναγιώτου, Αριστοδήμου, Γιάννου (60′ Χρυσοστόμου), Ε. Παναγιώτου (60′ Βαρνάβα), Βιολάρη

Άνοδο στη Β' Κατηγορία της διοργάνωσης θα εξασφαλίσει η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση, ίσως όμως προνομιούχα να αποδειχθεί και η δεύτερη θέση αφού, οι τρεις καλύτερες δεύτερες ομάδες από τους πέντε ομίλους της Γ' Κατηγορίας, θα αγωνιστούν σε αγώνες play-offs με ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση του ομίλου τους στη Β' Κατηγορία.

Στον αγώνα που ολοκληρώθηκε νωρίτερα το Μαυροβούνιο νίκησε με 9-0 τα Νησιά Φαρόε και έφτασε στους εννέα βαθμούς.

3η αγωνιστική: Κύπρος - Μαυροβούνιο 0-2, Νησιά Φαρόε - Αζερμπαϊτζάν 1-2

4η αγωνιστική (31.10.2023): Νησιά Φαρόε - Κύπρος 0-1, Αζερμπαϊτζάν - Μαυροβούνιο 3-0

5η αγωνιστική (01.12.2023): Κύπρος - Αζερμπαϊτζάν 0-1, Μαυροβούνιο - Νησιά Φαρόε 9-0

6η αγωνιστική (05.12.2023): Μαυροβούνιο - Κύπρος, Αζερμπαϊτζάν - Νησιά Φαρόε