Πέρασε από το Τσίρειο και άνοιξε ξανά τη διαφορά η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/2/2023 - 16:55

Δεν αφήνει βαθμό να τις... ξεφύγει!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 επί της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και ανέβασε ξανά την διαφορά στο +4 από τον ΑΠΟΕΛ.

Οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 35ο λεπτό, με τον Εγγλέζου να πραγματοποιεί φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η ομάδα των Πολεμιδιών δυσκολεύτηκε να κρατήσει μπάλα και να γίνει απειλητική, όμως μπόρεσε να φέρει στα ίσα το ματς στο 44ο λεπτό, με τον Ντούρις να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από ασταθή απόκρουση του Πίριτς.

Δίχως να αφήνουν περιθώρια στον αντίπαλο τους, οι Λαρνακείς μπήκαν εξίσου δυνατά και στην ανάπαυλα και κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα στο 47ο λεπτό, με τον Νίκολιτς  να σημειώνει το πρώτο του τέρμα στο ντεμπούτο του και τον Λόπες να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 3-1 στο 70ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 10η θέση με 23 βαθμούς και η ομάδα της Λάρνακας στην κορυφή με 53 βαθμούς.

Στην επόμενη (23η) αγωνιστική, η Καρμιώτισσα φιλοξενείται την Πέμπτη (09/02, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Απόλλωνα και η ΑΕΚ υποδέχεται την Παρασκευή (10/2, 19:00), στην «Αρένα» τον Ακρίτα.

Πρώτο ημίχρονο

Πρώτη φάση για την ΑΕΚ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Εγγλέζου να κάνει σέντρα στην περιοχή και τον Τσελούσκα στην προσπάθεια του να διώξει παραλίγο να βάζει αυτογκόλ, με την μπάλα για καλή του τύχη να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Κνόμπλοχ.

H Καρμιώτισσα απάντησε στο 7ο λεπτό, με τον Λουκίλι να κάνει το πλασέ στην κίνηση και τον Πίριτς να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους» στο 13ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει το σουτ, μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 26ο λεπτό, με τον Γιάκολις να κάνει φαλτσαριστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ εννέα λεπτά αργότερα, με τον Εγγλέζου να εκτελεί απευθείας φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.

Νέα φάση για τους Λαρνακείς στο 39ο λεπτό, με τον Νίκολιτς να κάνει το σουτ στην κίνηση, μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι έφεραν στα ίσα το ματς στο 44ο λεπτό, με τον Μαλόνε να δοκιμάζει το σουτ, τον Πίριτς να αποκρούει ασταθώς και τον Ντούρις σε δεύτερο χρόνο να σπρώχνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Με το... καλημέρα η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα στο 47ο λεπτό, με τον Νίκολιτς να βάζει την κόντρα στο διώξιμο του Μαλόνε, σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα στο ντεμπούτο του.

H Καρμιώτισσα απείλησε στο 55ο λεπτό, με τον Ελ Αλουχί να κάνει φαλτσαριστό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» ξανά δύο λεπτά αργότερα, με τον Μίκο να παίρνει την κεφάλια, μέσα στην μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Η ομάδα της Λάρνακας αντέδρασε στο 62ο λεπτό, με τον Ροσάλες να ελευθερώνεται και να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το διαγώνιο σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τα τέρμα τους στο 70ο λεπτό, με τον Λόπες να σουτάρει, την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι και τον Πονς στην επαναφορά να σκοράρει με κεφαλιά.

1

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Σελούστκα (65′ Γκραντινάρου), Μαλόνε, Ντούμπια (81′ Κουλιμπαλί), Ελ Αλουχί (81′ Γιουσούφ), Τζανακάκης (15′ Τάντι), Μήτσο, Ντούρις, Καστανιάγα, Γκράβενμπερχ (65′ Καλτσάς), Λουκίλι.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου (87′ Γκονζάλεθ), Λουΐς Γκουστάβο, Πονς (87′ Ναούμ), Φαράζ (74′ Σανχούρχο), Γιάκολις (31′ Χρόμοφ), Λόπες, Νίκολιτς (74′ Κάσας).

1

Σωφρόνης Αυγουστή (Καρμιώτισσα): «Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε τον πρωτοπόρο, μια ποιοτική ομάδα. Αν θέλεις να πάρεις κάτι από αυτές τις ομάδες πρέπει να είσαι πιο επιθετικός στα στημένα. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτελέσματα. Για ακόμα ένα παιχνίδι δεχτήκαμε γκολ από τα αποδυτήρια, πρέπει να μας προβληματίσει. Είναι κρίμα. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Εμείς έχουμε αρκετό δρόμο για να δουλέψουμε. Γκρεμίστηκε η προσπάθεια μας στα στημένα. Πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία, να σκεφτόμαστε μόνο τη νίκη. Μόνο έτσι αλλάζεις επίπεδο. Ο στόχος είναι η παραμονή, δεν έχει τελειώσει τίποτα».

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Το πρώτο που θέλω να πω είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους. Στον πάγκο μόνο αυτούς άκουγα. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να τους έχουμε κοντά μας και στα εκτός έδρας. Το δεύτερο που θέλω είναι να ευχαριστήσω τους παίκτες μου, ήταν μια σημαντική νίκη. Ήταν ένα δύσκολο ματς, είχαμε και την τύχη σε κάποιες καθοριστικές στιγμές αλλά η ομάδα που έψαξε τη νίκη περισσότερο ήμασταν εμείς. Πήραμε τις σωστές αποφάσεις, ήμασταν ανταγωνιστικοί και οι παίκτες μου σε όλα τα ματς δείχνουν πόσο πολύ θέλουν τη νίκη. Είναι πολεμιστές με τον τρόπο που αγωνίζονται. Το επόμενο παιχνίδι, με τον Ακρίτα είναι το πιο σημαντικό».

Για το +4 από τον ΑΠΟΕΛ: «Δεν σημαίνει τίποτα. Το είπα από χθες ότι ξεχνάμε τα υπόλοιπα. Είτε ξέραμε ότι νίκησε είτε όχι θα ήμασταν συγκεντρωμένοι και θα μέναμε στο δικό μας ματς. Δεν είναι σημαντική η βαθμολογική απόσταση. Απλώς μας δίνει αυτοπεποίθηση».

Για τον Νίκολιτς που σκόραρε στο ντεμπούτο του: «Ήταν πολύ καλός όπως και ο Χρόμοφ. Είναι ποδοσφαιριστής που περιμένουμε να βοηθήσει γιατί ξέρει να τελειώνει τις φάσεις. Είχε και την τύχη με το μέρος του στο γκολ αλλά χρειάζεται η τύχη. Όλοι οι νεοαποκτηθέντες που αγωνίστηκαν σήμερα είναι πολύ καλοί ποδοσφαιριστές».

Για το πως θα διαχειριστεί το δύσκολο πρόγραμμα που έρχεται σε πρωτάθλημα και Ευρώπη: «Βλέπουμε αγώνα με αγώνα. Πρώτα είναι ο Ακρίτας και μετά τα άλλα. Ειλικρινά αυτό που μας απασχολεί είναι να απολαύσουμε τη νίκη μας και να προετοιμαστούμε για τον αγώνα με τον Ακρίτα».