Τέζαρε την Πάφο με... φουριόζο Κατσαντώνη και ανέβηκε η Καρμιώτισσα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/12/2023 - 19:58

Νίκη... ανάσα!

Η Καρμιώτισσα κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, έφερε τα κάτω πάνω και επικράτησε με 2-1 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κατσαντώνη, που σκόραρε δις στο 19ο και 33ο λεπτό αντίστοιχα, η ομάδα της Καρμιώτισσας σόκαρε τον αντίπαλο της και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν, ενώ ταυτόχρονα ήταν άψογη ανασταλτικά.

Το σύνολο του Καρσέδο παρότι μπήκε δυνατά, αιφνιδιάστηκε από το πρώτο τέρμα και στην συνέχεια πανικοβλήθηκε, με τον Νάμε να πραγματοποιεί αβίαστο λάθος και να βλέπει την ομάδα του να δέχεται δεύτερο τέρμα.

Μετά την ανάπαυλα, οι «γαλάζιοι» πίεσαν, θέλοντας να βρουν ένα γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο ματς, όμως δεν κατάφεραν να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβουν στην κορυφή σε ισοβαθμία με τον ΑΠΟΕΛ. Το γκολ της... τιμής έβαλε ο Τουμασί στο 96ο λεπτό.

Έτσι η Καρμιώτισσα ανέβηκε στην δωδέκατη θέση με ισάριθμούς βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 29 βαθμούς (όσους έχει και ο Άρης) τοποθετούμενοι στην τρίτη θέση

Στην επόμενη (15η) αγωνιστική, η ομάδα των Πολεμιδιών φιλοξενείται το Σάββατο (16/12, 18:00), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Πάφος υποδέχεται την Κυριακή (17/12, 18:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Φουρ να δοκιμάζει το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Πάφος απάντησε στο ένατο λεπτό, με τον Ζάιρο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Ανέστη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Κατσαντώνη να εκμεταλλεύεται βαθύ γέμισμα στην περιοχή, να κινείται ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς να κερδίζει την μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα.

Η ομάδα των Πολεμιδιών έκανε το 2-0 στο 32ο λεπτό, με τον Ρόσι να κλέβει την κατοχή, μετά από αβίαστο λάθος του Νάμε να πλασάρει και τον Ίβουσιτς να το λέει «όχι». Όμως στην επαναφορά ο Κατσαντώνης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «γαλάζιοι» απείλησαν, με τον Ικόκο να σεντράρει και τον Μπρούνο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να ελέγχει.

Μετά την ανάπαυλα η Καρμιώτισσα έκλεισε σωστά τους χώρους, εκμεταλλευόμενη το υπέρ της προβάδισμα και δεν επέτρεψε στην Πάφο, που δεν ξεπέρασε ποτέ το σοκ, να απειλήσει.

Το γκολ της... τιμής έβαλε στο 96ο λεπτό ο Τουμασί.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Ανέστης, Ντούμπια (86′ Ματθαίου), Νεοφύτου, Φουρ, Τσουκαλάς, Ρόσι (76′ Θεοδώρου), Γκραντινάρου, Νιουπορτ, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπρούνο (46′ Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο, Μποτσκάι (71΄Ταβάρες), Ικόκο (71′ Δημητρίου), Ρους (81′ Νταλίνια), Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πελάτζιο (46′ Τουμάσι)

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια σήμερα. Προβληματιζόμασταν για τον τρόπο που θα περιορίζαμε την Πάφο, έχει απίστευτη ποιότητα και ένα καλό προπονητή.  Μας βγήκε το παιχνίδι, είχαμε και τύχη. Φανήκαμε γενναίοι να αντιμετωπίσουμε αυτή την ομάδα με δυο επιθετικούς. Στην πίεση που δεχτήκαμε κρατήσαμε. Οι ποδοσφαιριστές έβγαλαν πάθος. Να ευχηθώ καλή συνέχεια στην Πάφο».

Κάρλος Καρσέδο (Πάφος): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Είχαμε δυο ξεκάθαρες ευκαιρίες και δώσαμε δυο γκολ στον αντίπαλο. Ο αντίπαλος σκόραρε και μετά αμύνθηκε πολύ καλά. Είχαμε άσχημο παιχνίδι και δεν αξίζαμε τους τρεις βαθμούς. Είμαστε στεναχωρημένοι αλλά πρέπει να μείνουμε ήρεμοι. Χάσαμε την ευκαιρία να μείνουμε στην κορυφή. Έρχεται ένα μεγάλο παιχνίδι και πρέπει να το κερδίσουμε. Προσπαθήσαμε να κάνουμε αλλαγές στο ημίχρονο, βάλαμε επιθετικούς αλλά δεν τα καταφέραμε. Ελπίζουμε ο Πέπε να είναι έτοιμος με το ΑΠΟΕΛ. Ο Τάνκοβιτς δεν χρησιμοποιήθηκε για να προφυλαχθεί».