«Κατάφερε» να μην κερδίσει η Ανόρθωση

Δευτέρα, 14/3/2022 - 10:15

Μόνο απογοήτευση υπάρχει στις τάξεις της Ανόρθωσης μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης στο Τσίρειο για τη δεύτερη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Η «Κυρία» μπορεί να πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1), όμως κάλλιστα θα μπορούσε να είχε φύγει νικήτρια από τη Λεμεσό.

Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νόβοτνι δεν κατάφερε να κερδίσει από το σημείο του πέναλτι τον Γιοβάνοβιτς, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας ευτύχισε να ισοφαρίσει. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα της Αμμοχώστου, στο 74ο λεπτό δημιούργησε ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ όμως ο Ντένιτς αστόχησε σε κενή εστία από τα δύο μέτρα.

Πλέον, με αυτή την ισοπαλία η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έμεινε στο -9 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα και η προσπάθεια για κατάκτηση του πρωταθλήματος έγινε πέρα για πέρα δύσκολη. Μάλιστα, η «Κυρία» βλέπει πλέον τον Άρη να βρίσκεται από πάνω της στο βαθμολογικό πίνακα, στο +1.

Επόμενος αντίπαλος για την Ανόρθωση είναι η Πάφος στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την τρίτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Παιχνίδι στο οποίο η «Κυρία» δεν έχει άλλα περιθώρια απώλειών αν θέλει να παραμείνει «ζωντανή» με τις όποιες ελπίδες έχει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.