«Καθάρισε» τη Δόξα και επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 13/12/2021 - 20:56

Επιτέλους... νίκη!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Δόξας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Σε μια «γεμάτη» εμφάνιση η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε εύκολα το τρίποντο, αφού είχε μια αρκετά καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τρίποντο μετά τις 7 Νοεμβρίου.

Δεν κατάφεραν να κάνουν και πολλά πράγματα οι φιλοξενούμενοι που δέχθηκαν άλλη μια ήττα, στο ντεμπούτο του Ηλία Χαραλάμπους στον πάγκο, ο οποίος έχει αρκετή δουλειά μπροστά του.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Ντέλετιτς (38') και Ουάρντα (πεν. 55') ενώ πριν από αυτά ο Πόποβιτς αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 26ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στην 7η θέση με 16 βαθμούς και την επόμενη (14η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (18/12, 17:00) από τον Εθνικό στο Δασάκι.

Αντίθετα με τη νέα ήττα η Δόξα παρέμεινε στην 10η θέση με 11 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (19/12, 19:00) υποδέχεται την Ομόνοια στο «Μακάρειο».

Στο 3' η πρώτη τελική του ματς, με τον Πόποβιτς να δοκιμάζει μια πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Σισκόφσκι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, η μπάλα έφτασε έξω στον Αρτυματά που έπιασε το σουτ, το οποίο όμως πέρασε έξω.

Στο 11ο λεπτό, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά για την περιοχή, εκεί όπου ο Κορέια έπιασε με τη μια το σουτ, το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Μπαλντέ σέντρα στην περιοχή και ο Λαφράνς από κοντά και σε πολύ καλό σημείο, έστειλε με πλασέ τη μπάλα έξω.

Στο 23' η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, για χέρι του Λαφράνς στην περιοχή, το οποίο ο διαιτητής υπέδειξε βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ.

Στην εκτέλεση ήταν ο Πόποβιτς, ωστόσο ο Σισκόφσκι τον «ψάρεψε» και απέκρουσε στη δεξιά του γωνία, διώχνοντας σε κόρκνερ και κρατώντας το μηδέν στο 26ο λεπτό.

0

Στο 27' ο Πόποβιτς εκτέλεσε το κόρενρ και ο Κατσαράβα από κοντινό σημείο και με κεφαλιά, δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα έκανε σέντρα από αριστερά και ο Αμπαρτζουμιάν με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 38ο λεπτό, τελικά, η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Αρτυματάς έκλεψε και έδωσε στον Ντέλετιτς, ο οποίος με πολύ ωραίο πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Σισκόφσκι και άνοιξε το σκορ.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+2', ο Αρτυματάς δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 48' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Αντάμοβιτς να βρίσκει με ωραία κάθετη τον Σαντίκ στην περιοχή, αυτός έπιασε με τη μια το σουτ και ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Έξι λεπτά μετά η Ανόρθωση κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, μετά από πάτημα του Στυλιανού στον Κατσαράβα, πάνω στη γραμμή της περιοχής.

Στην εκτέλεση αυτή τη φορά ήταν ο Ουάρντα, ο οποίος με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 στο 55ο λεπτό.

0

Στο 87ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Αρτυματά να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Ανόρθωση πήρε τη νίκη με σκορ 2-0.

0

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Ντέλετιτς (74′ Χριστοδουλόπουλος), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα, Πόποβιτς (66′ Χρυσοστόμου), Κατσαράβα (57′ Χριστοφή).

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Λαφράνς, Αντενόν, Κοβάσεβιτς (46′ Μέσκα), Τραϊτσέφσκι (46′ Σασί), Ασαμόα, Εμπραλίτζε (60′ Ολιβέιρα), Μπαλντέ (80′ Ανανέ), Οικονομίδης (46′ Αντάμοβιτς), Σαντίκ.

0

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Κερδίσαμε ένα δύσκολο παιχνίδι, ειδικά μετά το προηγούμενο παιχνίδι που είχαμε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και με ταξίδι. Η ομάδα έδειξε από το πρώτο ημίχρονο ότι ήθελε πάρα πολύ τη νίκη. Ήμασταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, βάλαμε το γκολ χάσαμε ένα πέναλτι και βάλαμε ένα άλλο. Θεωρώ πως αξίζαμε τη νίκη και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια, πρέπει να είμαστε πάντα έτοιμοι και πάντα σοβαροί».

Για το αν ήταν η πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση της ομάδας: «Σίγουρα ήταν ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, δεν μπορώ να πω ότι ήταν το καλύτερο, παίξαμε και σε άλλα παιχνίδια καλά αλλά δεν πήραμε τους βαθμούς. Σήμερα παίξαμε καλά και είχαμε την ουσία και αυτό είναι που μετρά. Μας περιμένει δύσκολο παιχνίδι με τον Εθνικό και πριν το τέλος της χρονιάς θα παίξουμε και την ΠΑΕΕΚ και θέλουμε να κερδίσουμε και τα δύο».

Ηλίας Χαραλάμπους (Δόξα): «Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε απίκο τις πιο μεγάλες ομάδες του κυπριακού πρωταθλήματος και σε μια δύσκολη έδρα. Χάσαμε εμείς την πρώτη εύκαιρα με τον Λαφράνς. Στο πρώτο ημίχρονο πιεστήκαμε αντέξαμε μέχρι το 38’ που δεχθήκαμε το γκολ. Πήγαμε με το 1-0 στο ημίχρονο, κάναμε κάποιες αλλαγές για να βελτιωθούμε και χωρίς να κινδυνέψουμε ιδιαίτερα δεχθήκαμε ένα δεύτερο γκολ που μας στοίχησε. Πρέπει να δουλέψουμε πιο σκληρά για να παρουσιαστούμε πιο καλοί στη συνέχεια. Πρέπει να βελτιωθούμε για να έχουμε καλύτερο μέλλον σαν ομάδα. Θέλω να ευχαριστήσω τον κύριο Σακκά που έκανε αρκετά πράγματα για την ομάδα και δεν πρέπει να τα ξεχνάμε και να του ευχηθώ καλή συνέχεια».

Μίλος Ντέλετιτς (Ανόρθωση): «Σίγουρα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι μετά τον αγώνα με την Παρτιζάν. Εμείς ήρθαμε για τη νίκη και είναι σημαντικό που τα καταφέραμε. Θέλαμε από σήμερα να κτίσουμε ένα νικηφόρο σερί και τα καταφέραμε. Σίγουρα θα μας δώσει αυτοπεποίθηση αυτή η νίκη. Αξίζουμε να είμαστε πιο ψηλά στη βαθμολογία, πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι και να ανέβουμε στις θέσεις που είναι ο στόχος μας».