«Καθάρισε» την Γκλάντμπαχ από το ημίχρονο και συνεχίζει να ελπίζει η Ντόρτμουντ

Σάββατο, 13/5/2023 - 21:44

Μία πολύ σημαντική, αλλά και άνετη νίκη πήρε κόντρα στη Γκλάντμπαχ η Ντόρτμουντ (5-2)!

Οι Βεστφαλοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, με το σκορ μετά από 32 λεπτά να είναι στο 4-0 και παρέμεινε στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της Bundesliga.

Ο Μάλεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Μπέλινγχαμ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 18’. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σεμπαστιέν Αλέ και με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά έκανε το 4-0, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο 75’, ο Μπενσεμπαϊνί ήταν εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι και μείωσε σε 4-1, ενώ ο Στιντλ έκανε το 4-2 στο 85’. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν και το 4-3 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά ο Κόμπελ είπε «όχι» στον Στιντλ στο 88’. Στο 90’+4’ ο Ρέινα έκανε από κοντά το 5-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.