«Καθάρισε» τον Ακρίτα και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 2/10/2022 - 20:59

«Διπλό» κορυφής για τον Άρη!

Η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε με 3-0 εναντίον του Ακρίτα Χλώρακας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε άλλο ένα τρίποντο.

Η ομάδα της Λεμεσού αν και δεν εντυπωσίασε,  ήταν καλύτερη την περισσότερη ώρα του αγώνα. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες προϋποθέσεις, όμως δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν, ενώ υπέπεσαν και σε αρκετά αμυντικά λάθη.

Το σκορ άνοιξε ο Μπέγκστον μόλις στο 11ο λεπτό και το διπλασίασε στο 33ο λεπτό, με πολύ ωραίο σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 78ο λεπτό, ο Γκομίς.

Με αυτήν τη νίκη ο Άρης αναρριχήθηκε, στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς και βρίσκεται στο +1 από τον Απόλλωνα και την Πάφο, ενώ η ομάδα της Χλώρακας παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς και την 10η θέση.

Στην επόμενη (6η αγωνιστική) ο Ακρίτας φιλοξενείται την Κυριακή (09/10), από τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ και η «ελαφρά ταξιαρχία» υποδέχεται την ίδια μέρα, την ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Οι ενδεκάδες:

Ακρίτας (Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Σέχιτς, Ντράμε, Μπαλταζάρ, Καραγιάννης (46′ Φολιέρ), Άμπραχαμ, Εράσο (90+3′ Βάσου), Αραούχο, Βαράντα (46′ Τζαβάντ), Δημοσθένους (70′ Αμπντουσαλάμοφ), Ραμίρες (70′ Πικής).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Μποακιέ, Μπρόρσον, Μουσούντα, Καζού, Ζόκε (68′ Γιαμπλόνκσι), Μπράουν (46′ Στρούσκι), Μπένγκτσον (56′ Μαγιαμπέλα), Μπαμπίκα (68′ Ντζιαβέ), Γκομίς, Κακόριν (46′ Σικόρσκι).