«Καθάρισε» τον Ερμή και ανέβηκε ξανά στην κορυφή ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 20/12/2020 - 17:51

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-0 του Ερμή στο Τσίρειο, σε αγώνα για την 15η αγωνιστική και ανέβηκε ξανά στην κορυφή.

Η ομάδα της Λεμεσού «καθάρισε» ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, παρά το γεγονός ότι δυσκολευόταν στο πρώτο 20λεπτο, εκεί όπου «φτεροπόδαροι» πατούσαν καλά. Όλα αυτά μέχρι εκεί όμως, αφού με δύο γκολ σε τρία λεπτά με τους Γιαννιώτα και Ματέϊ, οι «γαλάζιοι» πήραν ένα γερό προβάδισμα και έχασαν πολλές ευκαιρίες για περισσότερα.

Μετά την ανάπαυλα ο Απόλλωνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με άλλο ένα γκολ του Γιαννιώτα «τελείωσε» το παιχνίδι. Στη συνέχεια δημιούργησε και έχασε αρκετές άλλες ευκαιρίες και τελικά ο Πίττας σημείωσε το τελικό 4-0, με την ομάδα της Λεμεσού να αναγκάζει τον Μαρίνο Σατσιά στην πρώτη του ήττα στον πάγκο του Ερμή.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην κορυφή με 32 βαθμούς και την επόμενη (16η) αγωνιστική φιλοξενείται την Τετάρτη (23/12, 16:00) από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης», ενώ ο Ερμής που έμεινε στην 10η θέση τους 15 πόντους, υποδέχεται την ερχόμενη Πέμπτη (24/12, 18:00) τον Εθνικό στο «Αμμόχωστος».

Στο 2' η πρώτη τελική, με τον Πίττα να κλέβει και να δίνει στον Ντιγκινί, αυτός έδωσε ξανά για τον Κύπριο επιθετικό, ο οποίος μπήκε περιοχή και δοκίμασε το πλασέ, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά ο Ερμής απάντησε στις τελικές, με τον Παντελή να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρι.

Η ομάδα της Αραδίππου απείλησε εκ νέου στο 9ο λεπτό, με τον Μέιρα να πιάνει ένα φαλτσαριστό πλασέ από αριστερά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 25' ο Ματέϊ με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έδωσε για τον Γιαννιώτα, ο οποίος δοκίμασε το πλασέ και η μπάλα βρήκε στα σώματα και απομακρύνθηκε.

Ο Απόλλωνας κατάφερε στο 32' να ανοίξει το σκορ. Ο Σάλαϊ από αριστερά μπήκε στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια γύρισε στον Γιαννιώτα, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Δύο λεπτά μετά οι «γαλάζιοι» κέρδισαν πέναλτι, με τον Μέιρα να σπρώχνει τον Πέδρο και τον ρεφ Φελλά να δείχνει την άσπρη βούλα και η παράβαση επικυρώθηκε από το VAR. Εκτελεστής ο Ματέϊ και σημαδεύοντας την αριστερή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 37ο λεπτό ο Απόλλωνας «άγγιξε» το τρίτο τέρμα, με τον Ντιγκινί να βγαίνει στην αντεπίθεση και να γυρίζει στην περιοχή για το Γιαννιώτα, το πλασέ του οποίου απέκρουσε με τα πόδια ο Καϊκέ.

Ένα λεπτό μετά η ομάδα της Λεμεσού έχασε νέα διπλή ευκαιρία. Ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα, ο Ντιγκινί την προβολή με τον Καϊκέ να αποκρούει και στην εξέλιξη ο Γάλλος σέντραρε στην περιοχή εκεί όπου ο Χάμπος έπιασε την κεφαλιά και ξανά ο τερματοφύλακας του Ερμή απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Γιαννιώτας βγήκε τετ α τετ με τον Καϊκέ και επιχείρησε να τον «κρεμάσει» με τον πορτιέρε του Ερμή να βάζει τα ακροδάχτυλα και τελικά να σώζει προ της γραμμής ο Σιντιμπέ.

Στο 50' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Ντιγκινί να δίνει στην περιοχή για τον Πίττα, ο οποίος έπιασε το σουτ και απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ ο Καϊκέ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Απόλλωνας πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Πέδρο έκανε το 1-2 με τον Ματέϊ και έδωσε στον Γιαννιώτα με πλασέ έξω από την περιοχή, έπιασε στον «ύπνο» τον Καϊκέ και σκόραρε για το 3-0.

3

Ο Ματέϊ με ωραία ενέργεια στο 53ο λεπτό μπήκε περιοχή και δοκίμασε το πλασέ, με τον Καϊκέ να αποκρούει.

Στο 59' ο Μάρκοβιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Φιρινίδη να αποκρούει με γροθιές.

Ο Ερμής απείλησε για πρώτη φορά με τον Λέμο στο 66ο λεπτό, ο οποίος με δυνατό σουτ επιχείρησε να σκοράρει, ωστόσο απέκρουσε σταθερά ο Δημητρίου.

Ένα λεπτό μετά ο Ψύχας δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Φιρινίδη να διώχνει.

Στο 69ο λεπτό ο Μπένσοπ βγήκε απέναντι στον Φιρινίδη και δοκίμασε το πλασέ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Ο Απόλλωνας έφτασε και σε τέταρτο τέρμα στο 80'. Ο Γιαννιώτας μπήκε στην περιοχή και γύρισε για τον Πίττα, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

4

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Γιαννιώτας δοκίμασε ένα καλό πλασέ έξω από την περιοχή και ο Φιρινίδης απέκρουσε στη γωνιά.

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο (73′ Φιλιώτης), Γιούστε, Ρομπέρζ (58′ Κατελάρης), Σάλαϊ, Ντένιτς (46′ Μάρκοβιτς), Χ. Κυριάκου, Πίττας, Γιαννιώτας, Ματέι (58′ Ψύχας), Ντιγκινί (58′ Μπένσοπ).

Ερμής (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ (56′ Φιρινίδης), Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ (56′ Γεωργίου), Μέιρα, Καϊσερλίδης, Ντίας, Ραφίνια (28′ Λέμος), Παντελή (56′ Κύπρου), Ρουσιάς, Σιντιμπέ.

0

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την σπουδαία νίκη. Πιστεύω την πήραμε με καλό ποδόσφαιρο, ο Ερμής δυσκόλεψε τους αντιπάλους του. Είχαμε καλά διαστήματα, όπως επίσης και ο Ερμής. Συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθεια και την νοοτροπία. Χρόνια πολλά στον κόσμο, με υγεία και να εκτιμούμε αυτό το αγαθό. Μέσα από την στάση μας στο ποδόσφαιρο να βοηθάμε να αναβαθμίζεται και να γίνεται πιο ελκυστικό».

Για τις μεταγραφές: «Είμαστε κοντά, έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου. Δεν συζητάω ποτέ δημόσια, δουλεύουμε πάντα για το καλύτερο. Με καθαρό μυαλό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο για την ομάδα».

Για τον Σακέτι: «Είναι ένας σπουδαίος παίκτης. Έχω μάθει όμως να μην στέκομαι σε αυτά που λείπουν αλλά σε αυτά που έχω. Πιστεύω στους παίκτες της ομάδας μας. Δεν υπάρχει σκέψη για αντικατάσταση του».

Για την πολύ καλή εμφάνιση του Γιαννιώτα: «Δεν μου αρέσει να τοποθετούμαι για συγκεκριμένους παίκτης. Είμαι χαρούμενος γι’ αυτόν και είμαι χαρούμενος που είναι αναγεννημένος».

Μαρίνος Σατσιάς (Ερμής): «Ξέραμε πως το παιχνίδι θα ήταν πολύ δύσκολο. Δεν θέλουμε δικαιολογίας αλλά όταν χάσαμε ένα από τους καλύτερους μας παίκτες που τον περιμέναμε πως και πως, να δώσει λύσεις… Δεχθήκαμε εύκολα γκολ, και πιστεύω πως το παιχνίδι τέλειωσε όταν δεν πιστέψαμε πως θα πάρουμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Βλέπουμε την συνέχεια, δείξαμε πως μπορούμε για περισσότερους βαθμούς. Έχουμε το παιχνίδι με τον Εθνικό και θα κάνουμε τα πάντα για να πάρουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη».