«Κάζο» για Λάτσιο, βλέπει τετράδα η Ρόμα

Τετάρτη, 4/1/2023 - 19:33

Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες της Ρώμης στο πρώτο ματς του 2023. Η Ρόμα έκανε ποδαρικό με το δεξί, λυγίζοντας με 1-0 την σκληροτράχηλη Μπολόνια για να πανηγυρίσει μετά από τρεις σερί απώλειες, ενώ η Λάτσιο παρότι προηγήθηκε στο «Βία ντελ Μάρε», είδε τη Λέτσε να τη φέρνει «τούμπα» και να τη σοκάρει.

Στο «Ολίμπικο», η Ρόμα έβαλε πολύ νωρίς τις βάσεις αφού κέρδισε πέναλτι στο 5’ και ένα λεπτό αργότερα ο Πελεγκρίνι από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ έδωσε εξαιρετικό ρυθμό στο παιχνίδι, με την Μπολόνια να ξεθαρρεύει και να έχει τις ευκαιρίες της. Τόσο η αστοχία όσο και ο Ρουί Πατρίσιο, όμως, της στέρησαν την ισοφάριση κυρίως στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να επιστρέφει στα τρίποντα.

Στο «Βία ντελ Μάρε», η Λέτσε… ανέτρεψε την Λάτσιο, επικράτησε με 2-1 και έφτασε τους 18 βαθμούς, ξεμακραίνοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 14ο λεπτό όταν ο Καζάλε έπαιξε κάθετα για τον Ιμόμπιλε και αυτός με ωραίο διαγώνιο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και έκαναν την ανατροπή. Πρώτα, στο 57’, ο Στρεφέτσα έφερε το σκορ στα ίσα, ενώ στο 71’ ο Κολόμπο έγραψε το 2-1 και χάρισε σπουδαία νίκη στη Λέτσε.