Κάζο μεγατόνων: Ήττα της Σίτι από την Κρίσταλ Πάλας

Σάββατο, 22/12/2018 - 19:01

Το κάζο της χρονιάς για τη Σίτι… Οι «πολίτες» έχασαν με 3-2 στην έδρα του από την Κρίσταλ Πάλας και μένουν τέσσερις βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ λίγο πριν το τέλος του 2018.

Στο 10’ ο Σακό έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Σανέ δεν το εκμεταλλεύτηκε και στο 16΄το βολέ του Στέρλινγκ πέρασε λίγο έξω. Τελικά στο 27ο λεπτό, ο Ντελφ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γκιντογκάν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ αλλά στο 33’ ο Ζαχά πέρασε σαν σταματημένο τον Λαπόρτ, έβγαλε για τον Τάουνσεντ κι εκείνος τροφοδότησε τον Σλουπ που έγραψε το 1-1 με όμορφο σουτ. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τη Σίτι, στο 36’ ο Φαν Άανχολτ εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκιντογκάν δεν έδιωξε καλά και ο Τάουνσεντ με σουτ έκανε το 1-2.

Η Σίτι ήταν εκτός τόπου και χρόνου και στο 51’ ο Τάουνσεντ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του Έντερσον και στην επαναφορά ο Γουόκερ ανέτρεψε τον Μέγιερ. Ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι και ο Μιλιβόγιεβιτς από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-3!

Η Σίτι απείλησε στο 70ο λεπτό με μακρινό σουτ του Γκιντογκάν, ενώ στο 76’ το φάουλ του Σανέ τράνταξε το δοκάρι του Γκουαΐτα. Στο 85ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε με απίστευτη σέντρα σουτ από δεξιά μείωσε σε 2-3,

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Οταμέντι (48’ Αγουέρο), Λαπόρτ, Ντελφ (63’ Ντε Μπρόινε), Γκιντογκάν, Μπ.Σίλβα, Στέρλινγκ (70’ Μαχρέζ) Σανέ, Ζέσους.

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουάν Μπισακά, Τόμκινς, Σακό, Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγιεβιτς, ΜακΆρθουρ, Μέγιερ (90+3’ Πάντσεον), Σλουπ, Ζαχά (88’ Αγιού), Τάουνσεντ