Αθλητικά

Kιλπάτρικ: «Τεράστιος σύλλογος ο Παναθηναϊκός»

Ο Σον Κιλπάτρικ παραχώρησε συνέντευξη σε Ελληνική εφημερίδα και αναφέρθηκε μεταξύ άλλων για τον προπονητή της ομάδας του Ρικ Πιτίνο, τον κόσμο του Παναθηναϊκού αλλά και για τις προσωπικές του ικανότητες και φιλοδοξίες. 

Αναλυτικά

«Γνωρίζω που έχω έρθει και σας διαβεβαιώνω ότι δεν ήταν μια δύσκολη επιλογή. Ο Παναθηναϊκός είναι ένας τεράστιος σύλλογος, με εξαιρετικό δυναμικό και οπαδούς, που, από ό,τι έχω δει και διαπιστώσει, αξίζουν τα πάντα για να τους κάνεις χαρούμενους. Πρόκειται για ένα κοινό φανταστικό και παθιασμένο και, ναι, θέλω να παίζω γι’ αυτούς και μαζί με τους συμπαίκτες μου να οδηγήσουμε την ομάδα όσο πιο ψηλά γίνεται». 

Για τον Πιτίνο: «Είναι ένας θρύλος της προπονητικής και μόνο τιμή νιώθεις όταν σου λέει "σε θέλω μαζί μου". Προφανώς και είναι από τους λόγους που ήρθα και είμαι σίγουρος ότι με τις γνώσεις και την προσωπικότητά του θα μας οδηγήσει σε επιτυχίες και τίτλους». 

Για το επίπεδο ετοιμότητά του: «Αισθάνομαι πολύ καλά, αφού φρόντισα να μην παραμελήσω τον εαυτό μου. Το καλοκαίρι δεν σταμάτησα να γυμνάζομαι και πιστεύω ότι δεν θα αργήσει η στιγμή που θα έχω 100% προσαρμοστεί στον τρόπο παιχνιδιού και στην αγωνιστική φιλοσοφία του κόουτς». 

Για τις δυνατότητές του: «Μου αρέσει να σουτάρω και να σκοράρω, όμως περισσότερο απ’ όλα με ενδιαφέρει να είμαι χρήσιμος για την ομάδα μου. Να είμαι παίκτης ενός συνόλου που σταθερά και με προσήλωση θα προσεγγίζει κάθε μέρα όλο και πιο πολύ τις επιδώσεις του. Είμαι αισιόδοξος για το τελικό αποτέλεσμα, αν και βεβαίως για να γίνουν τα όνειρά μας πράξη απαιτείται πολλή και σκληρή δουλειά και προσπάθεια. Όσο δουλεύεις γίνεσαι καλύτερος, αυτό έχω μάθει στη ζωή μου και το ακολουθώ πιστά, χωρίς εξαιρέσεις». 

Για τους συμπαίκτες του: «Είχα ακούσει ότι πρόκειται για ένα ρόστερ με ταλέντο και δυνατότητες και τώρα το βιώνω από κοντά. Ο Καλάθης είναι ο ηγέτης μας και όλα τα παιδιά δουλεύουν καθημερινά σωστά, για να φτάσουμε στο τέλος εκεί που θέλουμε».

Επόμενο άρθρο

Εύκολη πρόκριση για Ναδάλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο Ισπανός τενίστας
20/01/2019 - 10:45

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτοί σφυρίζουν το δεύτερο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη (ΦΩΤΟ)

Ορίστηκαν οι διαιτητές της δεύτερης αναμέτρησης των πλέι οφ
18/04/2019 - 15:15

Επιστολή του Παναθηναϊκού κατά της διαιτησίας προς την Ευρωλίγκα

Αντέδρασε η ΚΑΕ Παναθηναϊκός στη χθεσινή διαιτησία στο ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης
18/04/2019 - 15:07

Κέρκεζ: «Θέλω ο κόσμος της ΑΕΛ να είναι περήφανος»

Όλα όσα δήλωσε ο προπονητής της ΑΕΛ σε ραδιοφωνικές δηλώσεις
18/04/2019 - 14:07

Ώρα τελικών για την ΟΠΑΠ Basket League

Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Κεραυνό στον πρώτο αγώνα της σειράς, που θα κρίνει τον τίτλο
18/04/2019 - 13:05

«Αυτοκτόνησε» στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός

Έφτασε μια ανάσα από το μπρέικ η ομάδα του Πιτίνο αλλά δεν τα κατάφερε
18/04/2019 - 00:07

O απόηχος του Λεμεσιανού ημιτελικου (ΒΙΝΤΕΟ)

Όλες οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης
17/04/2019 - 20:38

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Δεν λέει να αλλάξει το βροχερό σκηνικό του καιρού

Δείτε αναλυτικά την πρόγνωση της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας

Ποιοί είναι οι νέοι ύποπτοι για το φόνο της Μary και την εξαφάνιση της Sierra;

Χειροπέδες σε 35χρονο & 30χρονο από την επαρχία Λευκωσίας που υπηρετούν στην Εθνική Φρουρά

Βουλή: Άναψαν τα αίματα με το Γερμανικό Ογκολογικό της Λεμεσού (ΒΙΝΤΕΟ)

Με τον πρόεδρο του κέντρου να λέει θα πάει μέσω δικαιοσύνης για τα δεδουλευμένα τους
Ελλάδα

Συνελήφθη ο Αλέξανδρος Λυκουρέζος για τη "μαφία των φυλακών"

Του πέρασαν χειροπέδες έξω από ξενοδοχείο στην Πλατεία Συντάγματος

Τουρκικά F-16 παρενόχλησαν το ελικόπτερο που επέβαινε ο Αρχηγός του ΓΕΣ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παραβίασαν τον εναέριο χώρο και καταδιώχθηκαν από ελληνικά μαχητικά

Νεκρό σε κάδο σκουπιδιών εντοπίστηκε νεογέννητο βρέφος

30χρονη φέρεται να γέννησε και να πέταξε το μωρό της
Διεθνή

Αγοράκι στην Ιταλία γεννήθηκε δύο μήνες μετά τον δίδυμο αδελφό του

"Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζουμε ένα περιστατικό αυτού του είδους"

Μποτσουάνα: Εξορύχθηκε το μεγαλύτερο μπλε διαμάντι της χώρας

Αποτελεί μια εξαιρετική ανακάλυψη σε αυτή τη χώρα της Αφρικής

tv news

Οι «24 ΩΡΕΣ» σ’ ένα αγιοταφίτικο οδοιπορικό στους Αγίους Τόπους αυτό το Σάββατο

Α’ Μέρος: Από τον Άγιο Γεράσιμο στην έρημο του Ιορδάνη...μέχρι και στον Ιορδάνη Ποταμό...
Alpha TV Κύπρου

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Η Κάτια προχωράει το σχέδιο της δολοφονίας της Μαρίνας...

Η Σοφία ζητάει από τη Ρία να κρατήσει τον Δημήτρη μακριά τους... Παρασκευή:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 19/04/2019 - 09:30DEAL