«Κλείδωσε» την πρόκριση για τους «8» και... έγραψε ιστορία η Ομόνοια

Τετάρτη, 14/12/2022 - 23:35

Η Ομόνοια «έγραψε χρυσές σελίδες» στο Βέλγιο.

Οι «πράσινοι» πήραν ιστορική πρόκριση στην Sportcentrum Shotte του Aalst κερδίζοντας με 2-3 σε 114΄μπροστά σε 290 θεατές, την Lindemans Aalst στους «16» (8 Finals) του CEV Challenge Cup.

H ομάδα του Σάββα Σάββα μετά την Αυστρία και την Κροατία «κούρσεψε» και το Βέλγιο εξασφαλίζοντας μια τεράστια πρόκριση σηματοδοτώντας τη μεγαλύτερη επιτυχία του κυπριακού βόλεϊ σε σωματειακό επίπεδο. Η Ομόνοια πήρεμια λεβέντικη πρόκριση αφού βρέθηκε να χάνει  δυο φορές 1-0 και 2-1, αλλά ανέτρεψε την κατάσταση κερδίζοντας. Πλέον, στους «8» οι «πράσινοι» αναμένουν αντίπαλο που θα προκύψει από το ζευγάρι ΠΑΟΚ – Μacabbi Tel Aviv που αγωνίζονται την Πέμπτη. Οι αγώνες θα γίνουν τον Ιανουάριο.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν Νικόλας Ελευθερίου που «διέλυσε» τους Βέλγους με 27 πόντους. Άλλους 16 πρόσθεσε ο Dvoranen.

Οι Bέλγοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στο πρώτο σετ προηγήθηκαν 08-04  και 16-10. Παράλληλα, η Aalst αύξησε σε 20-13 για να κερδίσει 25-18 σε 24’ και να κάνει το 1-0 σετ.

H Oμόνοια έκανε αντεπίθεση στο δεύτερο σετ και ήταν μπροστά συνεχώς (04-08, 12-16, 16-21) για να επικρατήσει 21-25 σε 23’ ισοφαρίζοντας 1-1 και «παγώνοντας» την Sportcentrum Shotte.

Στο τρίτο σετ έγινε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με τους Βέλγους να έχουν ισχνό προβάδισμα (08-07). Οι «πράσινοι» κατάφεραν να το «γυρίσουν» 14-16, αλλά τελικά την Lindemans Αalst να επικρατεί με 25-22 σε 25’ και να προηγείται με 2-1 σετ.

Η Ομόνοια ήταν εκπληκτική στο τέταρτο σετ και είχε συνεχώς το προβάδισμα διαμορφώνοντας διαφορές νίκης (06-12). Η Lindemans Aalst μείωσε στο -4 14-18 με πόντους του Van De Velde. Η ομάδα μας βασίστηκε στο «τρίγωνο» Ελευθερίου (έκανε μεγάλο παιχνίδι), Dvoranen και Felicio. H oμάδα μας κράτησε το σπουδαίο προβάδισμα, κέρδισε με 22-25 σε 27΄ ισοφάρισε 2-2 και πήρε την τεράστια πρόκριση για τους «8».

Στο τάϊ – μπρέικ που είχε τυπική σημασία η Lindemans Αalst προηγήθηκε 04-02, η Ομόνοια ισοφάρισε 06-06, με άσο του Felicio  και καρφί του Dvoranen αλλά οι Βέλγοι προηγήθηκαν 09-07. Oι «πράσινοι» κατάφεραν να προσπεράσουν 10-12 για να κερδίσουν 11-15 σε 15’ και να πάρουν τη μεγάλη ιστορική νίκη με 2-3 σετ.

LINDEMANS AALST (C. ACHTEN):Ηoff 3, Van de Velde 14, Heckel 01, Bogachev 20, Overbeeke 10, Lopes 11- Λίμπερο: Βaetens. –Aλλαγές: Meier 1, Jansons 8,Μonteiro, Saaremaa 1.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ):Antipkin, Ελευθερίου 27, Dvoranen 16, Αλεξίου 09, Quiherme 12, Felicio 05 – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Πετρακκίδης 02, Μαυρομμάτης.

Η αποστολή της Ομόνοιας επιστρέφει στην Κύπρο την Πέμπτη το βράδυ μετά από ταξίδι «οδύσσεια» αφού από το Βέλγιο θα βρεθεί σε Ολλανδία, Πολωνία για να φθάσει στη βάση της.

Τα σετ: 25-18, 21-25, 25-22, 22-25, 11-15

Ο προπονητής της Ομόνοιας και αρχιτέκτονας της επιτυχίας Σάββας Σάββα αμέσως μετά τον αγώνα μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ ανέφερε ότι «γράψαμε ιστορία. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη επιτυχία τόσο για το κυπριακό βόλεϊ αλλά και την ομάδα μας».

Ο κόουτς της Ομόνοιας ευχαρίστησε τους πετοσφαιριστές για την αφοσίωση που έδειξαν ενώ εξέφρασε τις ευχαριστίες του για τους συνεργάτες του και όσους απαρτίζουν την ομάδα. Όπως είπε «κρυφός πόθος είναι η συνέχεια της ευρωπαϊκής πορείας».

Πλέον ο κ. Σάββα και οι συνεργάτες του θα στρωθούν στη δουλειά για να μελετήσουν τον επόμενο αντίπαλο που θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Macabbi Τel Aviv. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει μεταξύ 10-12 Ιανουαρίου 2023.