«Κλείδωσε» την πρόκριση με... ευρεία νίκη η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/3/2021 - 19:51

Στα ημιτελικά με... ευρεία νίκη!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 5-1 της Καρμιώτισσας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση για τους «4» του κυπέλλου.

Η ομάδα της Αμμοχώστου παρουσιάστηκε με απόλυτη σοβαρότητα και «καθάρισε» το παιχνίδι και την υπόθεση πρόκρισης, παιρνόντας στα ημιτελικά.

Οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια είχαν πολύ καλή παρουσία και πρόσφεραν γκολ και θέαμα, «κλειδώνοντας» με δεύτερη νίκη την πρόκριση.

Άχαρο ρόλο είχαν οι φιλοξενούμενοι που δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα στο ματς, παρά μόνο να μειώσουν και αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Χριστοφή (15'), Καλτσάς (22'), Μανιάς (34'), Χουσμπάουερ (57') και Παρούτης (80'), με τους φλοξενούμενους να μειώνουν απλά με τον Χέρσκοβιτς (61').

Επόμενη υποχρέωση για την Ανόρθωση την ερχόμενη Κυριακή (14/3, 18:30) με τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο», για την 3η αγωνιστική των play-off στον πρώτο όμιλο.

Αντίθετα η Καρμιώτισσα φιλοξενείται την ερχόμενη Δευτέρα (15/3, 19:00) από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ για την 3η αγωνιστική των play-off του δεύτερου γκρουπ.

Στο 9' η πρώτη ευκαιρία του ματς, με τον Αρτυματά να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Τρία λεπτά μετά ο Χουσμπάουερ με ωραία ατομική προσπάθεια, μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ, ωστόσο ο Κίττος απέκρουσε με τα πόδια.

Στο 15ο λεπτό η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μίχα έκανε τη σέντρα από δεξιά για την περιοχή, εκεί όπου ανενόχλητος ο Χριστοφή έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Δύο λεπτά αργότερα, ο Καλτσάς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από πλάγια δεξιά, με τον Κίττο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 22' η «Κυρία» πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Μίχα βρήκε έξυπνα τον Καλτσά που ανέβηκε από δεξιά, μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

2

Τρία λεπτά μετά χάθηκε διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Χριστοφή να σουτάρει και τον Κίττο να αποκρούει, με τον Μανιά στην επαναφορά να κάνει το πλασέ και τον Παχίπη να βάζει σωτήρια την προβολή σε κόρνερ.

Στο 31ο λεπτό η πρώτη φάση της Καρμιώτισσας, με τον Κωμοδίκη να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τον Τζουρ να αποκρούει.

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της Αμμοχώστου πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Μίχα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μανιάς πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έπιασε την κεφαλιά για το 3-0.

3

Στο 37' ο Σουμπουνού δοκίμασε το πλασέ από πλάγια αριστερά στην περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 46' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Μανιά από αριστερά να δοκιμάζει το σουτ και τη μπάλα να περνάει έξω.

Έξι λεπτά μετά ο Μίχα με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ, με τον Κίττο να αποκρούει.

Στο 53ο λεπτό ο Χατζηβασίλης σκόραρε για την Καρμιώτισσα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του προτού την στείλει στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά μετά η Ανόρθωση πέτυχε τέταρτο γκολ. Ο Χουσμπάουερ έκλεψε μετά από λάθος της άμυνας και πλάσαρε ιδανικά για το 4-0.

4

Στο 60' ο Χριστοφή από δεξιά έδωσε στην περιοχή για τον Ελουντού, το σουτ του οποίου αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Κίττο.

Ένα λεπτό αργότερα η Καρμιώτισσα κατάφερε να μειώσει. Ο Χέτσκοβιτς βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-1.

5

Στο 79ο λεπτό, ο Παρούτης γύρισε ωραία δεξιά για τον Μανιά, ο οποίος έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Στην εξέλιξη της φάση, η Ανόρθωση πέτυχε και πέμπτο γκολ. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Μανιάς έδωσε για τον Παρούτη, το σουτ του οποίου κατέληξε στα δίχτυα για το 5-1.

6

Ένα λεπτό μετά, ο Μανιάς έστρωσε αριστερά για τον Ελουντού, ο οποίος από καλή θέση έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Ελουντού βγήκε τετ α τετ όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και με διπλή προσπάθεια μάζεψε ο Παπλωματάς.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Γκαλίτσιος, Κορρέα, Ρισβάνης (46′ Π. Αρτυματάς), Μαργκάσα (66′ Χρυσοστόμου), Κ. Αρτυματάς (46′ Πηλέας), Χουσμπάουερ, Μίχα, Χριστοφή (73′ Παρούτης), Καλτσάς (46′ Ελουντού), Μανιάς.

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Κίττος (87′ Παπλωματάς), Στυλιανού, Ευσταθίου (46′ Καψός), Παχίπης, Μπουμπακάρι, Μ. Σάσι (46′ Χατζηβασίλης), Κωμοδίκης, Σάββα (46′ Πέρεζ), Χρίστου, Ντουάρτε, Χέρσκοβιτς.

0

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Ήμασταν φαβορί μετά το πρώτο παιχνίδι, σίγουρα η Καρμιώτισσα έκανε αρκετές αλλαγές στην ομάδα, αλλά αυτό που μετράει για εμάς ήταν ότι ήμασταν σοβαροί σε όλο το ματς, παίξαμε καλά και βάλαμε αρκετά γκολ. Συγχαρητήρια στην ομάδα που έδειξε σοβαρότητα και δύο χρόνια είμαστε η μοναδική ομάδα που διεκδικεί και τους δύο τίτλους. Είμαστε στους «4» και περιμένουμε αντίπαλο. Σίγουρα στους «4» δεν θα είναι τα πράγματα όπως το σημερινό παιχνίδι, αλλά εμείς πιστεύουμε στην ομάδα και θέλουμε να πάμε μέχρι το τέλος».

Γιαννάκης Ποντικός (Καρμιώτισσα): «Το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού δεν μας έδινε πολλές πιθανότητες σήμερα και γι’ αυτό επιλέξαμε να κάνουμε rotation. Είχαμε πολλούς ταλαιπωρημένους ποδοσφαιριστές που ήθελαν ξεκούραση γιατί ακολουθούν δυο δύσκολα παιχνίδια σε μια εβδομάδα. Ήταν φυσιολογικό να χαθεί το παιχνίδι με τέτοιο rotation. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι γιατί δεχθήκαμε εύκολα τέρματα και επικεντρωνόμαστε στον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ. Εύχομαι στην Ανόρθωση να κατακτήσει το κύπελλο».