Κόλαση - παράδεισος και πάλι πίσω για τον ΑΠΟΕΛ...

Πέμπτη, 19/9/2019 - 21:43

Βρέθηκε με δύο γκολ πίσω, κατάφερε να το ανατρέψει σε λιγότερο από πέντε λεπτά όμως εν τέλει δέχθηκε την ήττα με 4-3 από την Ντούντελανζ εντός έδρας ο ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Οι πρωταθλητές ήταν κατώτεροι των προσδοκιών και πλέον χρειάζονται τεράστια προσπάθεια για να καταφέρουν να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ντούντελανζ προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ των Σινάνι (36’) και Μπερνιέρ (51’). Ο ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά χάρη στα γκολ των Πάβλοβιτς (54’,58’) και Ντε Βινσέντι (56’). Η ομάδα όμως του Λουξεμβούργου πήρε την πολύτιμη νίκη με 4-3 με τα γκολ των Στολζ (72’) και Σινάνι (82’).

Στην επόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ ταξιδεύει στη Σεβίλλη για να αντιμετωπίσει την Ισπανική ομάδα στο πλαίσιο της δεύτερης «στροφής» των ομίλων.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Πρώτη καλή στιγμή στο έκτο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Συρτή εκτέλεση κόρνερ στο ύψος της περιοχής με τον Σινάνι να πιάνει το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

Στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ ήταν κάκιστος. Δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα ενώ η ανάπτυξη από τα άκρα ήταν ανύπαρκτη. Οι ποδοσφαιριστές της Ντούντελανζ πίεζαν σε όλο το γήπεδο και ανάγκαζαν τους γηπεδούχους στα εύκολα και αβίαστα λάθη.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκαρός έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βιντ Μπέλετς.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντε Βινσέντι απέφυγε τα μαρκαρίσματα έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ με το αριστερό όμως ήταν άστοχος και δεν απείλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Μοναδική στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σινάνι έφυγε αμαρκάριστος στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και την κατάλληλη ώρα έδωσε στον Μεντί ο οποίος προ κενού τέρματος «κατάφερε» να μην σκοράρει αφού δεν βρήκε σωστά την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα η Ντούντελανζ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Σινανί ο οποίος απέναντι από τον Μπέλετς έκανε το 1-0 με ψύχραιμο πλασέ.

θ

Στο 52ο λεπτό ο Νικόλας Ιωάννου έκανε τραγικό λάθος μέσα στην περιοχή έδωσε κατά λάθος την μπάλα στον Μπερνιέ ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση καθώς στην αμέσως επόμενη φάση με κεφαλιά ο Πάβλοβιτς έκανε το 2-1.

Στο 55ο λεπτό ο Τάμαρι μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ντε Βινσέντι ήταν εύστοχος και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ανατροπή ήρθε στο 57ο λεπτό όταν ο Τάμαρι με τον Ντε Βινσέντι συνδυάστηκαν υπέροχα με τον Πάβλοβιτς από κοντά να κάνει το 3-2 για τους πρωταθλητές Κύπρου.

α

Στο 71ο λεπτό ο Πάβλοβιτς έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας όμως το σουτ του σταμάτησε στα πόδια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Στολζ ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 3-3.

Στο 75ο λεπτό ο Μπερνιέ σε ατομική ενέργεια μέσα στην αντίπαλη περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς έσωσε τον ΑΠΟΕΛ.

Ατομική ενέργεια από τον Σινάνι στο 83ο λεπτό ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 4-3 για τους φιλοξενούμενους.

ς

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Μερκής, Ιωάννου, Μιχαΐλοβιτς, Γιάκολις (Τάμαρι 46'), Μπέζιακ, Γκέντσογλου, Σόουζα (Ζοαοζίνιο 46'), Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (Εφραίμ 76'), Πάβλοβιτς

Ντούντελανζ (Μπερτράντ Κρασόντ): Ζούμπερτ, Σνελ, Πόκαρ, Σινάνι, Στολζ (Κουλς 90), Γκάρος, Μπερνιέ, Κιρτς (Λέσκο 63'), Μορέν, Μουχουάρι, Μεντί (Λεβιέ 67')