«Κόλλησαν» στο ΓΣΠ ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/9/2023 - 22:31

Χωρίς νικητή στο ΓΣΠ!

ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Πέτροβιτς (31'), ενώ για τους φιλοξενούμενους... απάντησε ο Ταρίκβα (45+5').

Με την ισοπαλία αυτή οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς, έχοντας όμως παιχνίδι στο... χέρι, με απολογισμό μια νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα σε τρία παιχνίδια. Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους έξι βαθμούς με μια νίκη και τρεις ισοπαλίες, παραμένοντας αήττητη.

Την ερχόμενη, πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, o ΑΠΟΕΛ θα πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση (23/09 - 20:30) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Με τη σειρά του ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί ως τυπικά γηπεδούχος στο ντέρμπι της Λεμεσού την ΑΕΛ (24/09 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium».

17/09/2023
22:35
Το... τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης από το ΓΣΠ.

ω

17/09/2023
22:31
Τέλος στο ΓΣΠ, ισόπαλες οι δύο ομάδες

ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας συμβιβάστηκαν στο 1-1.

γ

17/09/2023
22:28
90+2' Αποβολή στον πάγκο του Απόλλωνα

Ο Ιταλός ρεφ έδειξε την κόκκινη σε συνεργάτη του Μιλόγεβιτς.

17/09/2023
22:26
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες, από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

17/09/2023
22:24
88' Απίθανη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι, ο Σαγκάλ βρέθηκε... φάτσα με τον Μπέλετς όμως ο Σλοβένος κίπερ τον «ψάρεψε» και διατήρησε το 1-1, αποκρούοντας το πλασέ του Χιλιανού.

0

17/09/2023
22:19
84' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Μάρκες στο παιχνίδι αντί του Κρμέντσικ. Ντεμπούτο για τον άσο των «γαλάζιων».

17/09/2023
22:19
84΄Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ του Γουίλσον, δύσκολα ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα, μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

17/09/2023
22:18
83' Μετράμε αντίστροφα για το τέλος

Παραμένει το 1-1 στο ΓΣΠ, λιγότερο από δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου. Πιο κινητικός ο ΑΠΟΕΛ, ψάχνει το δεύτερο γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι θέλουν να κάνουν τη ζημιά στην αντεπίθεση.

χ

17/09/2023
22:12
76' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Τομανέ αντί Κβιλιτάια, Γουίλσον αντί Σαρφό και Φετφατζίδης αντί Εντονγκαλά.

17/09/2023
22:05
69' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Τέκιε στο παιχνίδι αντί του Βαλμπουενά.

17/09/2023
22:03
67' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ από το ύψος της περιοχής, κόντραρε και έφυγε λίγο έξω η μπάλα.

κ

17/09/2023
21:58
62' Διπλή κίνηση από τον πάγκο για τον ΑΠΟΕΛ

Βιγιαφάνες στο παιχνίδι στη θέση του Κοσταντίνοφ και Γιώργος Εφραίμ αντί του Μαρκίνιος.

ΜΑΡΚΙΝΙΟΣ
17/09/2023
21:52
56' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Κάθετη του Μαρκίνιος στον Σαρφό, με τον τελευταίο να αποφεύγει τα μαρκαρίσματα και να κάνει το σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς. Το... ριμπάουντ κατέληξε στον Μαρκίνιος ο οποίος έκανε τραγικό τελείωμα από το ύψος της περιοχής.

17/09/2023
21:50
54' Σουτ για τον Απόλλωνα

Ο Εκπολό πήρε την κατοχή της μπάλας, είδε ελεύθερο χώρο και κέρδισε όσα περισσότερα μέτρα μπόρεσε, έφτασε έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ και έκανε του σουτ, με τον Μπέλετς να μαζεύει σταθερά.

17/09/2023
21:41
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σανγκάλ και Αμπντουραχίμι μπήκαν στο παιχνίδι στη θέση των Κοστάκε και Πέρετζ. Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζει ο ΑΠΟΕΛ.

17/09/2023
21:24
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ και τον Απόλλωνα να είναι στο ισόπαλο, 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν πιο διεκδικητικοί. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι μέχρι το πρώτο 20λεπτό, όμως στη συνέχεια η ομάδα της Λευκωσίας ανέβασε εκ νέου... ταχύτητα, πίεσε και δημιούργησε κινδύνους στην αντίπαλη περιοχή.

Με τη συμπλήρωση του ημίωρου η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ εξαργυρώθηκε με το γκολ του Πέτροβιτς, ενώ μέχρι το τέλος των πρώτων 45 λεπτών ο Απόλλωνας προσπάθησε να βρει τις... απαντήσεις, φέρνοντας το ματς στα ίσα στην τελευταία φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο με τα πάντα να είναι ανοικτά, αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

φ

17/09/2023
21:22
45+5' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ισοφαρίζουν στο... φινάλε του ημιχρόνου οι «γαλάζιοι». Μετά από γέμισμα που έγινε στην περιοχή με φάουλ, ο Εκπολό έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ακολούθως, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά, με τον Νταρίκβα από κοντά να φέρνει το ματς στα ίσα.

17/09/2023
21:18
45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ από το 31ο λεπτό.

17/09/2023
21:16
43' Απειλεί ο Απόλλωνας

Φαλτσαριστό σουτ του Χάμπου από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

17/09/2023
21:05
31' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Εντονγκαλά από δεξιά, κεφαλιά του Πέτροβιτς στο πρώτο δοκάρι και 1-0 για τους γηπεδούχους οι οποίοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους.

17/09/2023
21:00
27' Ανέβασε ταχύτητα ο ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν την κατοχή της μπάλας, πιέζουν και δημιουργούν προϋποθέσεις στην περιοχή του Απόλλωνα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι μοιάζουν κάπως... χαμένοι στο παιχνίδι τους, μη μπορώντας να αναπτυχθούν σωστά.

α

17/09/2023
20:47
15' Χωρίς φάσεις η αναμέτρηση

Μουδιασμένο πρώτο τέταρτο για τις δύο ομάδες, με τις μεγάλες ευκαιρίες να απουσιάζουν μπροστά από τις δύο εστίες. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο απαιτητικά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Απόλλωνα σιγά σιγά να ισορροπεί το παιχνίδι.

17/09/2023
20:33
1' Έναρξη στο ΓΣΠ

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

17/09/2023
20:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τα γαλαζοκίτρινα ο ΑΠΟΕΛ, με τα κυανόλευκα οι φιλοξενούμενοι.

0

17/09/2023
19:40
Σε γνώριμα... λημέρια ο Μιλόγεβιτς

Κουβέντα με τον team manager του ΑΠΟΕΛ, Γιώργο Σαββίδη πριν τη σέντρα για τον προπονητή του Απόλλωνα.

α

17/09/2023
19:25
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Λέουβενμπεργκ, με τους Εκπολό και Πεϊμπέρνς στο κέντρο της άμυνας. Ο Νταρίκβα θα κινηθεί στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής, με τον Γιούρτσεβιτς αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστούν οι Χάμπος και Κολ, με τον Πέρετζ ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή.

Στα δύο άκρα της επιθετικής γραμμής θα κινηθούν οι Βαλμπουενά δεξιά και Κοστάτσε αριστερά, με τον Κρμέντσικ ως μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς ο οποίος δεν έκανε αλλαγή σε σχέση με την ενδεκάδα κόντρα στην Καρμιώτισσα την περασμένη αγωνιστική.

Στο πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Αμπντουραχίμι, Χουσαΐν, Σαγκάλ, Φιλιώτης, Πέδρο Μάρκες, Ρόμπινσον

17/09/2023
19:20
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Mε τρεις αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια παρατάσσει την ομάδα του ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ. Ο Πορτογάλος έδωσε φανέλα βασικού στους Κοσταντίνοφ, Μαρκίνιος και Κβιλιτάια έναντι των Εφραίμ, Τομανέ και Τσεμπάκ. Ο τελευταίος είναι τιμωρημένος.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Πέτροβιτς και Ντβάλι. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα κινηθεί ο Σούσιτς, με τον Βιτάλ αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Κοσταντίνοφ και Σαρφό, με τον Ντάλσιο ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα βρίσκεται ο Εντονγκαλά, με τον Μαρκίνιος αριστερά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Κβιλιτάια. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ρικάρντο Σα Πίντο. Ξανά εκτός αποστολής ο Κρέσπο, αν και βρίσκεται σε πορεία επιστροφής στη δράση μετά τον τραυματισμό του.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης

17/09/2023
19:15

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Βιτάλ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια

Απόλλωνας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Νταρκίβα, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Κολ, Πέρετζ, Βαλμπουενά, Κοστάτσε, Κρμέντσικ

17/09/2023
19:10
Κόντρα στην... πρώην ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς

Ο προπονητής του Απόλλωνα, για πρώτη φορά θα τεθεί απέναντι στην πρώην ομάδα του. Θυμίζουμε πως ο Σέρβος τεχνικός ήταν στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ μέχρι τον περασμένο Μάιο.

17/09/2023
19:05
Διαιτητική ομάδα

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έχει καταγωγή από την Ιταλία, με την υπόλοιπη ομάδα να αποτελείται από Κύπριους διαιτητές και βοηθούς.

• Διαιτητής: Manganiello Gianluca
  • Πρώτος Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος
  • Δεύτερος Βοηθός: Ευαγόρου Ευαγόρας
  • Τέταρτος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
  • VAR: Σολωμού Δημήτρης
  • AVAR: Λαζάρου Ιωάννης
  • Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης