«Κόλλησε» στη Λάρισα η ΑΕΚ

Σάββατο, 5/10/2019 - 21:33

Με 4 τελικές κάθε ομάδα, ΑΕΛ και ΑΕΚ μοιράστηκαν τα πάντα, αφού δεν έπαιξαν ποδόσφαιρο αλλά κάποιο άλλο σπορ στο... βοσκοτόπι της Λάρισας. Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Σε έναν κάτι παραπάνω από τραγικό αγωνιστικό χώρο που κάνει ακόμη και ένα φρεσκο-οργωμένο χωράφι να φαντάζει ως σημαντικό... upgrade, ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο AEL FC Arena για την 6η αγωνιστική της Super League. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο μεταξύ τους ματς στη Λάρισα που λήγει με αυτό το αποτέλεσμα, ενώ η Ένωση επέκτεινε το αρνητικό της σερί κόντρα στην ομάδα του κάμπου, την οποία έχει νικήσει μόλις μία φορά στα τελευταία 6 μεταξύ τους επίσημα ματς. Μετά την ισοπαλία αυτή, η ΑΕΚ έφτασε τους 11 βαθμούς σε 6 αγώνες και η ΑΕΛ τους 8.

Ένα ακόμη στοιχείο που δεν βοήθησε στο να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων πέρα από το προφανές -την... έλλειψη αγωνιστικού χώρου- ήταν ότι από τα πρώτα δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες επέλεξαν να πάνε το παιχνίδι στη δύναμη, θέλοντας έτσι να επιβληθούν του αντιπάλου. Το ματς ήταν σε αρκετές περιπτώσεις σκληρό, με πολλά φάουλ πολλά δυνατά και αντικανονικά μαρκαρίσματα, με 4 κίτρινες κάρτες στο πρώτο τέταρτο που θα μπορούσαν να είναι αρκετές περισσότερες ως τα 45' και τις δύο ομάδες να ζητούν με ανακοινώσεις τους πριν το ημίχρονο από μία αποβολή αντιπάλου (σ.σ. του Βράνιες η ΑΕΛ και του Κάτσε η ΑΕΚ).

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή αλλά χωρίς να βγάλει φάση στο ξεκίνημα, ισορρόπησε στον τομέα αυτό η ΑΕΛ μετά το τέταρτο, ενώ στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν μόλις δύο τελικές και κάκιστο θέαμα (σ.σ. με μόλις 22 λεπτά καθαρό χρόνο παιχνιδιού), αφού ήταν αδύνατο να γίνει οποιοσδήποτε αξιόλογος επιθετικός συνδυασμός με τη μπάλα κάτω σε αυτό το γήπεδο. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα πάντως το πρώτο 45λεπτο, ενώ καλύτερη ήταν και η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά μετά το δοκάρι του Λιβάγια στο 57' που σα να ξύπνησε τους «βυσσινί». Στα επόμενα δέκα λεπτά (60'-70') η Λάρισα είχε 4 χαμένες ευκαιρίες για γκολ, ενώ στο τελευταίο τέταρτο η Ένωση ισορρόπησε και πάλι, χάνοντας και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Λιβάγια.

Τελικά, τίποτα δεν άλλαξε ως το τελικό σφύριγμα του Κουμπαράκη που είχε πάρα πολλή δουλειά, σε ένα ματς με πολλές... επίφοβες φάσεις, πολλή γκρίνια και ανακοινώσεις κατά τη διάρκεια του 90λεπτου. Σε κάθε περίπτωση, με το 0-0 αυτό η ΑΕΛ συνέχισε τα θετικά αποτελέσματά της μετά τις νίκες με Ξάνθη και Άρη, ενώ η ΑΕΚ παρότι δε νίκησε, έμεινε αήττητη για 5η σερί αγωνιστική.

ΑΕ Λάρισα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μιχαήλ, Μόρας, Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (90' Χαλκιαδάκης), Κάτσε (84' Φατιόν), Στάνκοβιτς, Ουάρντα, Ντάουντα (72' Νούνιτς).

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης (74' Ζεράλντες), Παουλίνιο, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Χουλτ, Μάνταλος (84' Οικονόμου), Λιβάια, Ολιβέιρα (46' Ντέλετιτς).