Κόπα Αμέρικα: Προκρίθηκαν στους «4» Αργεντινή και Χιλή (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 29/6/2019 - 08:36

Η Αργεντινή μπήκε διαβασμένη και αποφασισμένη απέναντι στη Βενεζουέλα, προηγήθηκε νωρίς με έξοχο τακουνάκι του Λαουτάρο Μαρτίνες και προκρίθηκε με 2-0, αφού διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι και με το δεύτερο γκολ του Λο Σέλσο (73’) καθάρισε την πρόκριση.

Στον ημιτελικό της 3ης Ιουλίου στο Μινεϊράο, την περιμένει η Βραζιλία στη «μητέρα των μαχών» για τη Νότια Αμερική, για μια θέση στον τελικό του Κόπα Αμέρικα.

Η Βενεζουέλα δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική, πέρα από ελάχιστες φάσεις και μια από αυτές, ίσως η σπουδαιότερη, σημειώθηκε δύο λεπτά πριν την επίτευξη του δεύτερου γκολ, αφού ο Αρμάνι εξουδετέρωσε το σουτ του Ερνάντες.

Βενεζουέλα (Ραφαέλ Ντουνταμέλ): Φαρίνες, Ροζάλες (84’ Σέιχας), Τσάνσελορ, Ερνάντες, Ρινκόν, Μουρίγιο, Μορένο, Ντελ Πίνο (56΄Σοτέλντο), Ερέρα, Ροντόν, Ματσίς (71’ Γ. Μαρτίνες)

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Αρμάνι, Φόιτ, Πετσέλα, Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Ακούνια (68’ Λο Σέλσο), Παρέδες, Ντε Πάουλ, Μέσι, Λαουτάρο (64’ Ντι Μαρία), Αγουέρο (85’ Ντιμπάλα)

Κολομβία - Χιλή 0-0 (4-5 πεν.)

Ηρωικά προκρίθηκε στους «4» του Κόπα Αμέρικα η Χιλή

Η κάτοχος των δύο τελευταίων τροπαίων «γκρέμισε» στα πέναλτι τη στιβαρή Κολομβία με σκορ 5-4, έπειτα από το 0-0 της κανονικής διάρκειας και πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ουρουγουάη-Περού που θα αναμετρηθούν απόψε (Σάββατο 29/6) στις 22:00.

Η Χιλή θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς, καθώς διατήρησε ελαφρά υπεροχή, όμως το VAR τη σταμάτησε δύο φορές.

Στο πρώτο ημίχρονο, δεν μέτρησε το τέρμα του Αράνγκις, λόγω οφσάιντ, ενώ το ίδιο έγινε και με το γκολ του Βιδάλ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς του καταλογίστηκε χέρι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, καθοριστικός ήταν ο Τεσίγιο που έστειλε τη μπάλα άουτ, με τον Σάντσες να ευστοχεί και να δίνει την πρόκριση στη Χιλή.