«Κοπέλι» στην Κρήτη ο Απόλλωνας, πήρε την πρόκριση (ΒΙΝΤΕΟ)

Ήταν... κοπέλι στην Κρήτη και έφυγε με την πρόκριση.

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 0-1 του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» και πήρε το ζητούμενο, μαζί και την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Η ομάδα της Λεμεσού χειρίστηκε κατάλληλα ένα παιχνίδι που δεν είχε τις πολλές φάσεις και στην πιο αξιόλογη δική της, άνοιξε το σκορ με γκολ του Σάλαϊ στο 50ο λεπτό. Οι «γαλάζιοι» διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το υπέρ τους προβάδισμα, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους Κρητικούς και κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη και την πρόκριση.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο, ο Απόλλωνας θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ τη Λεχ Πόζναν, σε μέρα και ώρα που θα ορίσει η UEFA, καθώς προκύπτει θέμα με την ερχόμενη Πέμπτη (24/9) που είναι η καθιερωμένη μέρα του Europa League, καθώς δίνει και ο ΑΠΟΕΛ εντός έδρας αναμέτρηση.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 16' η πρώτη προϋπόθεση ευκαιρίας, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και κάθετη του Σάλαϊ, ο Νταμπό δε μπόρεσε όμως να ξεπεράσει το εμπόδιο του Βούρου που έκοψε.

Επόμενη φάση στο 39ο λεπτό, με τον Νέιρα του ΟΦΗ να πιάνει το σουτ, ωστόσο ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Δημητρίου.

Η πιο ουσιαστική ευκαιρία του πρώτου μέρους ήρθε στο 41' από πλευράς των Κρητικών, με τον Στάικο να δίνει με ωραίο τακουνάκι στον Σαρδινέρο, αυτός έστρωσε στον Φιγκεϊερέδο, το πλασέ του οποίου απέκρουσε δύσκολα ο Δημητρίου.

1

Με το «καλησπέρα» του δευτέρου μέρους, στο 50ο λεπτό, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μπήκε στην περιοχή ο Νταμπό αφού άφησε πίσω του τον Σελίμοβιτς, «άδειασε» τον Βούρο και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σάλαϊ ο οποίος από κοντά δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Βάτερμαν.

1

Το γκολ δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, το οποίο συνεχίστηκε χωρίς ουσιαστικές φάσεις, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να κάνει διαχείριση του υπέρ του αποτελέσματος, χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα.

Στο 72' η επόμενη φάση, με τον Πίττα να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, δεν είχε όμως την απαραίτητη δύναμη και μάζεψε ο Βάτερμαν.

Στο 88ο λεπτό, ο Γιαννιώτας επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, ωστόσο απέκρουσε ο Βάτερμαν.

Ένα λεπτό μετά, ο Γιαννιώτας έκανε το γύρισμα έξω στο πέναλτι για τον Ντιγκινί, το πλασέ του όμως δεν ήταν καλό και έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα, ωστόσο το κεφάλι του Μπένσοπ έφυγε έξω.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με 0-1, μαζί και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

2

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης (67′ Ναμπί), Βούρος, Γιαννούλης (80′ Κοροβέσης), Μεγιάδο, Στάικος (67' Σολίς), Νέιρα, Φιγκεϊρέντο, Σαρδινέρο

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο (46′ Πίττας), Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Αγκίρε, Σατσέτι, Ντένιτς, Ματέι (46′ Μπένσοπ), Ντιγκινί, Νταμπό (80′ Γιαννιώτας)

Τελικό: ΟΦΗ - Απόλλωνας (ΦΩΤΟ)