Κορυφή και... στροφή στο κύπελλο για τον Απόλλωνα

Δευτέρα, 18/1/2021 - 09:17

Μπορεί να βρέθηκε με 2-0 μπροστά στο σκορ όμως το τελικό 2-1 αποδεικνύει πως ο Απόλλωνας δεν επικράτησε καθόλου εύκολα του Ολυμπιακού το βράδυ της Κυριακής (17/01) στο Τσίρειο για την 20η αγωνιστικού του πρωταθλήματος Cyta.

Επί της ουσίας ο Απόλλωνας έβγαλε κάποιες αδυναμίες ειδικά μετά το γκολ που πέτυχε στο δέκατο λεπτό. Είδε τον Ολυμπιακό να ανεβάζει... στροφές και να τον πιέζει όμως για καλή του τύχη ο Δημητρίου όποτε χρειάστηκε ήταν παρών και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν. Να σημειώσουμε παράλληλα, πως για τον Ολυμπιακό ακυρώθηκε γκολ στο 13ο λεπτό για φάουλ του Μάντζη στην αρχή της φάσης.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 43 βαθμούς, τρεις δηλαδή περισσότερους από όσους η δεύτερη Ομόνοια. Χρόνος για... χαρές δεν υπάρχει στο Κολόσσι καθώς μεθαύριο (18/01) η ομάδα πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του κυπέλλου.

Σαφώς και ο θεσμός του κυπέλλου είναι ένας θεσμός ο οποίος ενδιαφέρει τον Απόλλωνα. Έτσι, ο Γιάννης Πετράκης δεν αναμένεται πως θα προχωρήσει σε ιδιαίτερες αλλαγές το απόγευμα της Τετάρτης στο ΓΣΠ. Αντιθέτως, αναμένεται πως θα δούμε μια... γεμάτη ενδεκάδα από τον Ελλαδίτη τεχνικό.

Αξίζει να αναφέρουμε πως στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ο Βαλεντί Ρομπέρζ συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με τη φανέλα του Απόλλωνα όμως είδε την κίτρινη κάρτα για φάουλ. Έτσι, συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών και θα λείψει είτε κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (21η αγωνιστική), είτε κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (22η αγωνιστική).