Κύπελλο Γερμανίας: Εξάρα για την Στουτγκάρδη, εύκολη πρόκριση για Μπάγερν

Τετάρτη, 19/10/2022 - 23:57

Μετά το αποκλεισμό της Βέρντερ στα πέναλτι από την Πάντερμπον και την αγχωτική πρόκριση της Φράιμπουργκ με τη Ζανκτ Πάουλι, τα πράγματα στα επόμενα ματς του γερμανικού Κυπέλλου κύλησαν… ήσυχα, χωρίς εκπλήξεις, με τα φαβορί να παίρνουν το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του θεσμού, δηλαδή, τις Ουνιόν Βερολίνου, Μπάγερν Μονάχου, Φορτούνα Ντίσελντορφ και την Στουργκάρδη.

Πιο εύκολο έργο από όλες είχε η Στουτγκάρδη η οποία συνέτριψε 6-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν σε ένα δαιμονισμένο δεκάλεπτο, από το 20 μέχρι το 29ο λεπτό να σκοράρουν τρεις φορές με τους Στένζελ, Εντό και Πφάιφερ και ουσιαστικά να «καθαρίσουν» την πρόκριση. Στο 39ο λεπτό έκαναν το 4-0 με τον Εμβουμπά, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο σκόραραν άλλες δύο φορές, στ ο52ο λεπτό με τον Πφάιφερ και στο 67ο με τον Γκιρασί.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εκτός έδρας 5-2 της Αουγκσμπουργκ, η οποία στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ωστόσο η απάντησή των Βαυαρών ήρθε στο 27ο λεπτο με τον Τσούπο-Μοτίνγκ. Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-1 στο 59ο λεπτό και πάλι με τον Τσούπο-Μοτίνγκ, οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ με τους παίκτες της Μπάγερν να σκοράρουν άλλες δύο φορές και να παίρνουν την πρόκριση.

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Ρεγκενσπουργκ, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο 45λεπτο, έχοντας πάρει το προβάδισμα στο 5ο λεπτό με τον Πέτερσον και στο 16ο με τον Κοβνάκι να κάνει το 2-0. Τέλος η Ουνιόν Βερολίνου πήρε την πρόκριση με νίκη 2-0 απέναντι στη Χαϊντενχάιμ, με το γκολ του Πούστατς στο 7ο λεπτό και στο 52ο λεπτό με τον Μίτσελ.