Κυριάρχησε της Ζάλγκιρις και πήρε προβάδισμα η Μπαρσελόνα

Τετάρτη, 26/4/2023 - 23:03

Εντυπωσιακή κατά διαστήματα, η Μπαρσελόνα νίκησε άνετα τη Ζάλγκιρις Κάουνας 91-69 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» κι έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκας.

Ο Μίροτιτς κυριάρχησε στην αντίπαλη ρακέτα κι έκανε το 4-0 στην αρχή της αναμέτρησης, με τον Ισπανό φόργουορντ να κάνει και το 9-2. Με 4-0 σερί, η Μπαρσελόνα έφτασε στο 13-5 κι ήλεγχε απόλυτα την αναμέτρηση, έχοντας πλέον επιθετική πολυφωνία. Δύο συνεχόμενα τρίποντα έφεραν το 20-6 για τους «μπλαουγκράνα» κι ο Λαπροβίολα ολοκλήρωσε στο 25-13 το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι πολλές επιλογές στην επίθεση διατηρούσαν το +10 με +12 στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και με σερί 4-0 η Μπαρσελονα έφτασε στο +16, συνεχίζοντας να βρίσκει λύσεις από όλους τους παίκτες της και με τα καλά ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς, διατηρούσαν το +12 με +14. Ένα σερί 5-0 των Λιθουανών μείωσε στο -9, όμως οι «μπλαουγκράνα» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο κι έφτασαν στο +14 και με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο 48-31. Η Μπαρσελόνα είχε 13/13 βολές και 23 ριμπάουντ και η Ζάλγκιρις 1/8 τρίποντα και 16 ριμπάουντ.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα έφεραν το +19 για την Μπαρσελόνα στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως οι Λιθουανοί φόργουορντ των φιλοξενούμενων μείωσαν στο -15. Το τρίποντο του Αμπρίνες έφερε το +17, όμως η Ζάλγκιρις απάντησαν με σερί 5-0 για το -12 με πολλές λύσεις εντός πεδιάς κι επιθετική πολυφωνία, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν και τα ριμπάουντ. Η Μπαρσελόνα με σερί 4-0 ‘έφτασε στο +16 και με επιμέρους σκορ 3-6 το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 66-53.

Η επιθετική πολυφωνία στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφερε το +191 για τους Καταλανούς και το τρίποντο του Κούριτς έφερε το +21 για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Ένα σερί 6-0 της Μπαρτσελόνα έφερε το 83-57. Η Ζάλγκιρις με 5-0 σερί μείωσε στο -21. Ο Γιοκουμπάιτις έκανε το 88-62 και το τρίποντο του Τόμπεϊ το 91-65 και το 4-0 της Ζάλγκιρις έφερε το τελικό 91-69 και νέο ραντεβού την Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο.