Λιγκ Καπ: Με άνεση στους «4» Γιουνάιτεντ και Νιούκασλ

Τετάρτη, 11/1/2023 - 08:05
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (AP)

Τα εισιτήριά τους για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας σφράγισαν την Τρίτη (10/1) οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκασλ με εντός έδρας νίκες (σε νοκ-άουτ ματς) επί των Τσάρλτον και Λέστερ, αντίστοιχα.

Καταρχάς, στο «Ολντ Τράφορντ», η επικράτηση (3-0) των «κόκκινων διαβόλων» -που παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές κόντρα στην ομάδα της League One- πήρε εύρος στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο συγκέντρωσε τα βλέμματα ο 18χρονος Γκαρνάτσο, με τον Αργεντινό εξτρέμ να ξεχωρίζει με τις ωραίες του ενέργειες. Βέβαια, εκείνος που άνοιξε το σκορ ήταν ο Άντονι στο 21' με τρομερό φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φρεντ στο 35' τράνταξε το αριστερό δοκάρι.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ διατήρησε τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος. Είχε τις στιγμές της -όπως τις φάσεις του Έρικσεν και τη σουτάρα του Γκαρνάτσο στο 65' (σπουδαία απόκρουση του Μέιναρντ)- όμως χρειάστηκε να φτάσει ο έξτρα χρόνος προκειμένου να κλειδώσει την πρόκριση, με τον Ράσφορντ να χτυπά δις. Αρχικά στο 90' με κοντινό πλασέ κι εν συνεχεία στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με διαγώνιο τελείωμα.

Την ίδια ώρα, η Νιούκασλ ήταν ανώτερη απέναντι στη Λέστερ έχουσα ως κορυφαίο -με γκολ και ασίστ- τον Ζοέλιντον. Στο 60' ο Βραζιλιάνος άσος μοίρασε στον Μπερν για το 1-0, ενώ στο 72' τελείωσε ιδανικά ο ίδιος για το τελικό 2-0.