Λιονέλ Μέσι: Τα πρώτα βήματα, ο χαμένος τελικός και η... στέψη (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 19/12/2022 - 22:30

Τελικά ήταν γραφτό!

Η Αργεντινή και ο Μέσι ανέβηκαν εχθές (18/12) στο πιο ψηλό βάθρο και στέφθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές, αφού επικράτησαν στα πέναλτι με 4-2 (2-2 καν. διάρκεια, 3-3 παράταση) κόντρα στην Γαλλία.

Ο κύκλος του φετινού Μουντιάλ ολοκληρώθηκε με... παραμυθένιο τέλος και τον 35χρονο σταρ να εκπληρώνει την ευχή του, σηκώνοντας το βαρύτιμο τρόπαιο, ενώ ταυτόχρονα έσπασε σημαντικά ρεκόρ.

Συγκεκριμένα έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής σε λεπτά συμμετοχής και σε εμφανίσεις στην διοργάνωση και ο πρώτος που σκοράρει σε όλα τα ματς της φάσης των νοκ-άουτ.

Την ίδια ώρα είναι αυτός, που έχει συνεισφέρει περισσότερο σε τέρματα (γκολ + ασίστ), ενώ είναι ο μόνος που κατέκτησε το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη του τουρνουά, για δεύτερη φορά.

Ο δρόμος μέχρι την κορυφή, δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα για τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έχει προσπαθήσει αρκετές φορές να κατακτήσει το Μουντιάλ, έχοντας μάλιστα φτάσει άλλη μια φορά στην... πηγή δίχως εντέλει να πιεί νερό.

Με αφορμή την στέψη της «αλμπισελέστε» ως Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, το AlphaNews.Live σας παρουσιάζει την πορεία του Αργεντίνου, μέχρι σήμερα στην διοργάνωση.

Τα πρώτα βήματα

Ο Λιονέλ Μέσι έκανε το ντεμπούτο του στην εθνική Κ20 της Αργεντινής, πέντε μέρες μετά τα δέκατα έβδομα γενέθλια του, σε αγώνα εναντίον της Παραγουάης, όπου σκόραρε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ, στη νίκη της «αλμπισελέστε» με 8-0. Στην συνέχεια συμπεριλήφθηκε στην αποστολή της ομάδας για το Πρωτάθλημα Νέων της Νότιας Αμερικής, που διεξήχθη στην Κολομβία τον Φεβρουάριο του 2005.

Εξαιτίας όμως της κακής φυσικής του κατάστασης, υπόλοιπο που άφησε το πρόβλημα της ορμονικής του διαταραχής, η οποία δεν του επέτρεπε να ψηλώσει, χρησιμοποιήθηκε ως αναπληρωματικός στα έξι από τα εννέα παιχνίδια. Ακόμη και έτσι κατάφερε να αποδείξει την αξία του, αφού αναδείχθηκε παίκτης του αγώνα εναντίον της Βενεζουέλας, ενώ σημείωσε και το νικητήριο γκολ εναντίον της Βραζιλίας (2-1), εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων της FIFA.

1

Στην διοργάνωση που έλαβε χώρα στην Ολλανδία, ο Αργεντίνος σταρ βοήθησε την ομάδα του, να νικήσει την Αίγυπτο και τη Γερμανία για να περάσει, από τη φάση των ομίλων. Ήταν καθοριστικός στα νοκ-άουτ, όπου έβαλε το γκολ της ισοφάρισης στην ανατροπή κόντρα της Κολομβίας, σημείωσε ένα γκολ και μια ασίστ ενάντια στο φαβορί της διοργάνωσης την Ισπανία και πέτυχε το πρώτο τέρμα εναντίον της πρωταθλήτριας Βραζιλίας.

Πριν την έναρξη του μεγάλου τελικού, βραβεύτηκε ως ο καλύτερος παίκτης του τουρνουά και το επιβεβαίωσε κατά την διάρκεια του αγώνα, εκτελώντας εύστοχα δύο πέναλτι, για τη νίκη της Αργεντινής Κ20 επί της Νιγηρίας (2-1), κατακτώντας τον θεσμό και τερματίζοντας ως πρώτος σκόρερ με συνολικά έξι γκολ.

Η κλήση και το ντεμπούτο

Ο τότε προπονητής της εθνικής Αργεντινής, Χοσέ Πέκερμαν, αναγνωρίζοντας τα επιτεύγματα του  Λιονέλ Μέσι στην Κ20, τον κάλεσε για πρώτη φορά στην πρώτη ομάδα στις 17 Αυγούστου του 2005, σε ένα φιλικό με την Ουγγαρία. Εκεί ο τότε 18χρονος επιθετικός έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του, μπαίνοντας στο ματς ως αλλαγή στο 63ο λεπτό, μόνο για να επιστρέψει στον πάγκο δύο λεπτά αργότερα, καθώς δέχθηκε την κόκκινη κάρτα, σε φάουλ που έκανε στον Βίλμος Βάντσακ.

Επέστρεψε στην εθνική στις 3 Σεπτεμβρίου, στην ήττα τους στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, από την Παραγουάη και ξεκίνησε για πρώτη φορά ως βασικός στον επόμενο αγώνα κόντρα στο Περού, όπου κέρδισε κρίσιμο πέναλτι, εξασφαλίζοντας τη νίκη της Αργεντινής. Στην συνέχεια πραγματοποίησε αρκετές εμφανίσεις με το εθνόσημο, πριν την συμμετοχή της «αλμπισελέστε» στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2006.

Κατά την διάρκεια του Μουντιάλ, που διεξήχθη στην Γερμανία, ο Μέσι είδε την ομάδα του να νικάει την Ακτή Ελεφαντοστού από τον πάγκο, ενώ στον επόμενο αγώνα εναντίον του Μαυροβούνιου, έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που εκπροσώπησε την Αργεντινή σε Παγκόσμιο Κύπελλο, όταν μπήκε ως αλλαγή στο 74ο λεπτό. Σε εκείνο το ματς σκόραρε και για πρώτη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (6-0), γκολ το οποίο τον καθιστά το νεότερο σκόρερ, στο συγκεκριμένο τουρνουά.

1

Ο Αργεντίνος επιθετικός ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός, στο παιχνίδι κόντρα στην Ολλανδία, όπου δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η «αλμπισελέστε» είχε ήδη προκριθεί στα νοκ-άουτ. Στην φάση των «16», ήρθε ως αλλαγή από τον πάγκο στο 84ο λεπτό, ενώ δεν αγωνίστηκε στον προημιτελικό εναντίον της Γερμανίας, όπου η Αργεντινή αποκλείστηκε με 4-2, στην διαδικασία των πέναλτι.

Η επιλογή του Χοσέ Πέκερμαν, να μην δώσει χρόνο συμμετοχής στον Μέσι, οδήγησε σε εκτεταμένη κριτική του προπονητή, εφόσον υπήρχαν αρκετοί που πίστευαν, πως ο επιθετικός θα μπορούσε να αλλάξει το αποτέλεσμα.

Όταν έγινε ο... καπετάνιος

Επόμενη εμφάνιση του Λιονέλ Μέσι ήταν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νότιας Αφρικής το 2010, στο οποίο ο τότε 23χρονος ποδοσφαιριστής ήταν βασικός σε όλα τα ματς, με προπονητή τον Ντιέγκο Μαραντόνα. Η Αργεντινή κέρδισε την Νιγηρία με 1-0, με τον Μέσι να είναι ενεργός και να χάνει αρκετές ευκαιρίες, ενώ στον επόμενο αγώνα κόντρα στη Νότια Κορέα, διέπρεψε δημιουργικά συμμετέχοντας και στα τέσσερα γκολ της ομάδας του (4-1).

1

Καθώς η θέση της «αλμπισελέστε» στoυς «16» ήταν εξασφαλισμένη, οι περισσότεροι από τους βασικούς παίκτες έμειναν στον πάγκο, για ξεκούραση κατά τον τελευταίο αγώνα των ομίλων, αλλά ο Μέσι αρνήθηκε να μείνει έξω και αγωνίστηκε κανονικά. Έτσι στη νίκη με 2-0 εναντίον της Ελλάδας φόρεσε για πρώτη φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού, βοηθώντας την Αργεντινή να τερματίσει πρώτη και αήττητη στον όμιλο της.

Όμως στην ίδια φάση και με τον ίδιο αντίπαλο (σ.σ Γερμανία), όπως πριν τέσσερα χρόνια η Αργεντινή γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 και αποχαιρέτησε την διοργάνωση. Παρά τον αποκλεισμό η FIFA αναγνώρισε τον Μέσι ως έναν από τους 10 καλύτερους παίκτες του τουρνουά, κάνοντας λόγω για το εξαιρετικό του παιχνίδι δημιουργικά και τις θεαματικές-αποτελεσματικές του ενέργειες (ντρίμπλα, σουτ, πάσα).

Έτσι μετά από ένα χρόνο (2011), όταν το «τιμόνι» της τεχνικής ηγεσίας είχε αναλάβει ο Αλεχάντρο Σαμπέλα, o Λιονέλ Μέσι ανακηρύχθηκε επίσημα ως ο νέος αρχηγός της εθνικής Αργεντινής.

Ο χαμένος τελικός

Το 2014 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας,  ο Αργεντίνος σταρ εξελίχθηκε από έναν συμβολικό αρχηγό, σε γνήσιο ηγέτη, οδηγώντας την ομάδα του μέχρι τον τελικό. Στον πρώτο του αγώνα με το περιβραχιόνιο η «αλμπισελέστε» επικράτησε με 2-0 επί της Βοσνίας Ερζεγοβίνης, με τον Μέσι να συμβάλλει στο αυτογκόλ του Σέαντ Κολάσινατς και να σημειώνει το δεύτερο τέρμα. Κατά την διάρκεια του επόμενου ματς, πραγματοποίησε ένα φανταστικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από τα 25 μέτρα κόντρα στο Ιράν, «σφραγίζοντας» την πρόκριση στα νοκ-άουτ.

1

Στα προημιτελικά με την Ελβετία, έδωσε ασίστ στην παράταση, για να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά, όπου η Αργεντινή νίκησε το Βέλγιο με 1-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ, για πρώτη φορά μετά το 1990. Έπειτα απέκλεισε την Ολλανδία στα πέναλτι με 4-2, για να φτάσει στον τελικό, με τον Μέσι να σκοράρει το πρώτο πέναλτι της ομάδας του.

Όλοι περιμένανε τον μεγάλο τελικό, καθώς ο καλύτερος παίκτης του κόσμου θα αντιμετώπιζε την καλύτερη ομάδα, την Γερμανία. Ο τότε 27χρονος επιθετικός πραγματοποίησε τεράστια εμφάνιση, πρόσφερε θέαμα και ήρθε κοντά με το γκολ πολλές φορές, δίχως να τα καταφέρνει, με το ματς να οδηγείται στην ημίωρη παράταση. Εκεί τα όνειρα της Αργεντινής τελείωσε ο Μάριο Γκέτσε σκοράροντας στο 113ο λεπτό, ερχόμενος ως αλλαγή από τον πάγκο.

Στο τέλος του τελικού ο Μέσι βραβεύτηκε με τη Χρυσή Μπάλα ως ο καλύτερος παίκτης του τουρνουά, ενώ ήταν τρίτος στην κατάταξη των σκόρερ, σημειώνοντας τέσσερα γκολ και μια ασίστ.

Η απογοήτευση και ο οδυνηρός αποκλεισμός

Τον Ιούνιο του 2016 και μετά τον χαμένο τελικό του Κόπα Αμέρικα, ο Λιονέλ Μέσι ανακοίνωσε πως αποχωρεί από την εθνική Αργεντινής, καθώς ήταν απογοητευμένος που έχασε ακόμα έναν τίτλο. Όμως λίγες μέρες αργότερα, χιλιάδες φίλαθλοι βγήκαν στους δρόμους του Μπουένος Αϊρες, ζητώντας του να αλλάξει την απόφαση του.

Έτσι φόρεσε ξανά το εθνόσημο στο Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018, όπου η Αργεντινή παρά τις κακές εμφανίσεις, κατάφερε να προκριθεί στην φάση των «16», επικρατώντας με 2-1 εναντίον της Νιγηρίας, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων. Στο ματς ο Μέσι άνοιξε το σκορ και έγινε ο τρίτος Αργεντίνος, μετά τον Μαραντόνα και τον Μπατιστούτα, που σκοράρει σε τρία διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα.

1

Στην φάση των «16» η «αλμπισελέστε» ήρθε αντιμέτωπη με την Γαλλία, από την οποία γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό με 4-3, με τον Μέσι να έχει σημειώσει δύο ασίστ, στα γκολ των Μερκάντο και Αγκουέρο. Η ήττα έφερε μεγάλη απογοήτευση στον Αργεντίνο ποδοσφαιριστή και ο τοπικός Τύπος, έκανε λόγο για νέα αποχώρηση του από την εθνική, κάτι που τελικά δεν συνέβη.

Η εκπλήρωση της ευχής και το... στέμμα

Φτάνοντας στο σήμερα και το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, ο Μέσι είχε μόνο μια ευχή, να κατακτήσει το βαρύτιμο τρόπαιο της διοργάνωσης, στο τελευταίο του Μουντιάλ, με την Αργεντινή να είναι ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης για να το πετύχει. Όλος ο κόσμος είχε στρέψει το βλέμμα του, στο τουρνουά όπου και για πρώτη φορά στην ιστορία του, διεξαγόταν τον χειμώνα, εξαιτίας των υψηλών θερμοκρασιών, που υπήρχαν στην χώρα της Μέσης Ανατολής.

Η «αλμπισελέστε» δεν μπήκε με το... δεξί στους ομίλους της διοργάνωσης, γνωρίζοντας σοκαριστική ήττα με 2-1 από την Σαουδική Αραβία, αφού πρώτα ο 35χρονος σταρ, είχε ανοίξει το σκορ στο 10ο λεπτό, από την άσπρη βούλα. Το αποτέλεσμα αυτό έκανε το γύρο του κόσμου και αρκετοί άρχισαν να αναρωτιούνται αν τελικά ο Μέσι θα καταφέρει να στεφθεί Παγκόσμιος Πρωταθλητής.

1

Στα επόμενα ματς η Αργεντινή «αναγεννημένη» έδειξε το καλό της... πρόσωπο, με μπροστάρη ποιον άλλον εκτός από τον GOAT. Κέρδισε το Μεξικό με 2-0, με τον Μέσι να ανοίγει το σκορ, με καταπληκτικό συρτό σουτ από τα 20 μέτρα στο 64', ενώ έδωσε και ασίστ στο γκολ του Έντσο Φερνάντες στο 87'. Τέλος επικράτησε με το ίδιο σκορ, εναντίον της Πολωνίας, για να περάσει στην φάση των νοκ-άουτ.

Στην φάση των «16» επικράτησε επί της Αυστραλίας με 2-1, με τον 35χρονο να σκοράρει και να πραγματοποιεί την χιλιοστή εμφάνιση της καριέρας του. Το ματς των προημιτελικών, θα μπορούσε να παρομοιαστεί με θρίλερ, αφού η Αργεντινή πέταξε στα... σκουπίδια το 2-0 προβάδισμα που είχε, από τα γκολ των Μολίνα (35' , ασίστ Μέσι) και Μέσι (73', ΠΕΝ) και ισοφαρίστηκε με τον Βάουτ Βέρχοστ να σκοράρει δις (83', 90+11'). Εντέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη νικώντας με 4-3 στα πέναλτι.

Στον ημιτελικό τα πράγματα ήταν διαφορετικά, η «αλμπισελέστε» βρισκόταν μια... ανάσα πριν από τον μεγάλο τελικό και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση «καθάρισε» την Κροατία με 3-0, με τον Μέσι να ανοίγει το σκορ στο 34ο λεπτό και να μοιράζει μια ασίστι σε ένα από τα δύο γκολ του Άλβαρες στο 69ο λεπτό.

Η ώρα του μεγάλου τελικού είχε έρθει και ο 35χρονος είχε την ευκαιρία να εκπληρώσει την ευχή του, απέναντι του θα βρισκόταν η Γαλλία, η οποία ήθελε να υπερασπιστεί τον τίτλο που είχε κερδίσει τέσσερα χρόνια πριν, αφού είχε αποκλείσει στην φάση των «16» την Αργεντινή. Στον αγώνα η «αλμπισελέστε» μπήκε... φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και ο GOAT ήταν πάλι εκεί για να σκοράρει στο 23ο λεπτό, ενώ ο Ντι Μαρία διπλασίασε τα τέρματα δεκατρία λεπτά αργότερα.

Μέχρι το 70ο λεπτό η Αργεντινή φαινόταν πως θα κατακτήσει το τρόπαιο, όμως ο Εμπαπέ έδωσε την λύση για τους Γάλλους και σκοράροντας δύο φορές, στο 80ο και 81ο λεπτό, οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Μέσι βρήκε πάλι δίχτυα στο 108ο λεπτό, δείχνοντας τον δρόμο στην ομάδα του, όμως ο 23χρονος επιθετικός της Παρί ήταν πάλι εκεί για να τον εμποδίσει, σημειώνοντας χατ-τρικ δέκα λεπτά αργότερα, από την άσπρη βούλα.

1

Ο αγώνας τελικά θα κρινόταν στην ρωσική... ρουλέτα των πέναλτι, όπου η Αργεντινή ούσα πιο εύστοχη και με «φύλακα άγγελο» τον Μαρτίνεζ έφτασε στη νίκη με 4-2, γράφοντας ιστορία ενώ ταυτόχρονα ο Μέσι εκπλήρωσε την ευχή του, σηκώνοντας την κούπα στον ουρανό του Κατάρ, αποδεικνύοντας άλλη μία φορά, πως είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής, που έχει γνωρίσει ποτέ ο πλανήτης Γη.