Τελικό: ΑΕΚ - Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/2/2021 - 17:48

Χωρίς νικητή αλλά και χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΕΚ και της Ανόρθωσης στην «Αρένα».

Παιχνίδι το οποίο δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας καθώς οι δύο ομάδες είχαν ρίξει κατά κύριο λόγο την προσοχή τους στη διαφύλαξη του μηδέν στην άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας όμως ήταν ανούσια μιας και δε μπορούσε να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Λόρια. Από την πλευρά της η Ανόρθωση δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Συνεχόμενα και εύκολα λάθη από τους ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση βελτιώθηκε, κράτησε περισσότερο τη μπάλα όμως και πάλι δεν κατάφερε να μπει στην περιοχή της ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας με τη σειρά της, ναι μεν έχασε την κατοχή που είχε στα πρώτα 45 λεπτά όμως δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ενώ επιθετικά παρέμεινε μακριά από την εστία του Λόρια.

Με την ισοπαλία αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους 44 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση. Από την άλλη, η ΑΕΚ έμεινε στην πέμπτη θέση, έχοντας πλέον 38 βαθμούς. Την ερχόμενη αγωνιστική (24η) η ΑΕΚ στις 9 Φεβρουαρίου (19:00) πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα. Από την άλλη, η Ανόρθωση στις 10 Φεβρουαρίου υποδέχεται στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την ΑΕΛ (19:00).

17:45
90' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες.

06/02/2021
17:38
84' Δύο αλλαγές και τελευταίες για την Ανόρθωση

Χριστοφή αντί Ελουντού και Μανιάς αντί Κβιλιτάια.

06/02/2021
17:37
82' Απειλεί η Ανόρθωση

Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ. Τελικός παραλήπτης ο Κβιλιτάια ο οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

06/02/2021
17:35
80' Επιστρέφει στη δράση ο Τονρίκε Οκριασβίλι

Ξανά σε παιχνίδι της Ανόρθωσης μετά της 8 Νοεμβρίου ο Γεωργιανός. Πέρασε στη θέση του Νίκου Καλτσά.

06/02/2021
17:33
78' Δεύτερη αλλαγή και για την ΑΕΚ

Ο Σπιρόφσκι αντί του Τρουγιόλς.

06/02/2021
17:29
74' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν πέρασε στο παιχνίδι αντί του Γκαλίτσιου.

06/02/2021
17:26
71' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Νάντο πέρασε εκτός για να μπει ο Μακρής.

06/02/2021
17:22
67' Άλλο ένα άστοχο σουτ

Έξω από την περιοχή ο Νίκος Καλτσάς, επιχείρησε να νικήσει τον Μολ όμως το σουτ του ήταν απογοητευτικό.

06/02/2021
17:15
60' Άστοχο σουτ για την Ανόρθωση

Έξω από την περιοχή ο Κωστάκης Αρτυματάς, επιχείρησε το δυνατό σουτ όμως ήταν πολύ άστοχος.

06/02/2021
17:10
55' Σουτ για την ΑΕΚ

Μπήκε από πλάγια στην περιοχή ο Νάντο Γκαρσία, έκανε το σουτ όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Λόρια, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

06/02/2021
17:00
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγή η ΑΕΚ. Μια αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Μπουσουλάτζιτς πέρασε ο Χουσμπάουερ.

06/02/2021
16:44
Ημίχρονο στην «Αρένα» χωρίς σκορ

Έτσι, έχει διαμορφωθεί η «Αρένα» μετά τα βελτιωτικά έργα.

06/02/2021
16:42
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος

06/02/2021
16:34
35' Φάση για την ΑΕΚ

Έξω από την περιοχή ο Ναράνχο, επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ όμως ήταν άστοχος.

06/02/2021
16:28
31' Απειλεί ξανά από... αέρος η ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τρουγιόλς έπιασε την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

06/02/2021
16:15
17' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χέιτλι, ο Μοΐσοφ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος όμως ο Λόρια ήταν στο σωστό σημείο και μάζεψε τη μπάλα.

06/02/2021
16:13
16' Απειλεί η «Κυρία»

Πλάγια εντός περιοχής ο Κορέια έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Μολ να επέμβει δύο φορές για να μπολκάρει τη μπάλα.

06/02/2021
16:10
13' Πρώτο σουτ για την Ανόρθωση

Έξω από την περιοχή ο Νίκος Καλτσάς, επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε συρτά έξω από την εστία του Ζόελ Μολ.

06/02/2021
16:06
10' Τίποτα το αξιόλογο

Πολύ μαζεμένες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Το μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο «αναγκάζει» τόσο την ΑΕΚ, όσο και την Ανόρθωση να προσέξουν ιδιαίτερα την άμυνα τους.

06/02/2021
15:56
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η Ανόρθωση.

06/02/2021
15:53
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κιτρινοπράσινες εμφανίσεις η ΑΕΚ, με τις λευκές η Ανόρθωση.

06/02/2021
15:32
To pre-game της αναμέτρησης από την PrimeTel
06/02/2021
15:24
Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης του πρώτου γύρου

Η Ανόρθωση είχε επικρατήσει με 1-0 χάρις στο γκολ του Κωστάκη Αρτυματά στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

06/02/2021
14:58
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Καρμιώτισσα. Οι Ελουντού και Γκαλίτσιος, στις θέσεις των Μίχα και Χουσμπάουερ.

Κάτω από το τέρμα βρίσκεται ξανά ο Λόρια με τους Βργκοτς και Ρισβάνη να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Γκαλίτσιος με τον Κορέια να κινείται αριστερά. Στη μεσαία γραμμή για την Ανόρθωση θα είναι οι Νταουσβίλι, Αρτυματάς και ελαφρώς πιο μπροστά ο Μπουσουλάτζιτς.

Την τριάδα της επίθεσης για την ομάδα της Αμμοχώστου θα αποτελέσουν οι Ελουντού, Καλτσάς και Κβιλιτάια. Ο Τιμούρ Κετσπάγια θα παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 4-3-3.

Στον πάγκο: Τζουρ, Οκριασβίλι, Μανιάς, Μίχα, Αμπαρντζουμιάν, Μαργκάσα, Κορέα, Χριστοφή, Χουσμπάουερ

06/02/2021
14:54
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Χωρίς αλλαγές ο Σωφρόνης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην Πάφο. Συνταγή που... κερδίζει άλλωστε δεν αλλάζει εύκολα.

Στο τέρμα θα βρίσκεται ο Μολ με δίδυμο μπροστά του στο κέντρο της άμυνας τους Μοϊσόφ και Γκονζάλεζ. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα κινηθεί ο Θωμάς Ιωάννου με τον Φερνάντεζ στα δεξιά.Στη μεσαία γραμμή για την ΑΕΚ θα βρίσκονται οι Τρουγιόλς και Χέιτλι με τον Ακοράν να κινείται ελαφρώς πιο μπροστά τους ως δημιουργός.

Στα άκρα της επίθεσης θα είναι οι Νάντο και Ναράνχο με τον Ιβάν Τρισκόφσκι ως μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης. Σχηματισμός 4-3-3 από την Κύπριο τεχνικό της ΑΕΚ.

Στον πάγκο: Τέουκενς, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Μακρής, Ναούμ, Θάντι, Χάουγκεν, Σπόλιαριτς, Λαφράνς