Ένταση, πάθος και… συμβιβασμός για ΑΕΚ και Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 24/1/2022 - 20:53

Μπορεί να ήθελαν και οι δύο τη νίκη, όμως εν τέλει έμειναν στην ισοπαλία. ΑΕΚ και Ανόρθωση σκόραραν από μια φορά στην «Αρένα» και αναπόφευκτα έμειναν στο ισόπαλο, 1-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ιβάν Τρισκόφσκι στο 52ο λεπτό, με τον Νοβότνι να ισοφαρίζει για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 70ο λεπτό.

Παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος, χωρίς όμως μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία του Λόρια, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία αν και έφτιαξαν κάποιες ευκαιρίες. Από την άλλη, η ομάδα του Τιμούρ προσπάθησε κυρίως να αμυνθεί, κάτι που έκανε καλά. Όσες φορές βγήκε μπροστά η ομάδα της Αμμοχώστου δεν κατάφερε να απειλήσει τον Τούμπα, ο οποίος στο πρώτο 45λεπτό είχε άνετο βράδυ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λαρνακείς ευτύχισαν να προηγηθούν σχετικά γρήγορα, με την «Κυρία» να προσπαθεί να βρει την… απάντηση, κάτι που έγινε στο 70ο λεπτό. Στη συνέχεια της αναμέτρησης η Ανόρθωση έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη, όμως δεν κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ.

Με την ισοπαλία αυτή η ΑΕΚ υποχώρησε στην τρίτη θέση έχοντας πλέον 33 βαθμούς. Με τη σειρά της η Ανόρθωση έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Λάρνακας έχει στο… χέρι δύο αναμετρήσεις, ενώ οι Λαρνακείς ένα.

Για την ερχόμενη, 19η αγωνιστική, η Ανόρθωση επιστρέφει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να φιλοξενήσει την Ομόνοια (29/01 - 19:00). Με τη σειρά της η ΑΕΚ θα πάει στο Δασάκι της Άχνας (29/01 - 17:00) για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό.

24/01/2022
20:55
Το... τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης.

24/01/2022
20:53
Τέλος στην «Αρένα»

Έμειναν στο ισόπαλο 1-1 οι δύο ομάδες.

24/01/2022
20:50
90+3' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Μικέλ αντί Μάμα και Ολατούντζι αντί Τρισκόφσκι.

24/01/2022
20:48
90' Πέντε λεπτά επιπλέον για το τέλος

Παραμένει το 1-1 στην «Αρένα».

24/01/2022
20:38
81' Απίστευτη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Καλτσάς έκλεψε τη μπάλα και πέρασε τον Τούμπα, όμως προ κενού τέρματος δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ήταν αρκετά πλάγια όμως ο Ελλαδίτης άσος.

24/01/2022
20:34
78' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της η Ανόρθωση

Ο Ιωάννου πέρασε στη θέση του Βέρχοβετς και ο Καλτσάς στη θέση του Λάζαρου.

24/01/2022
20:27
70' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Νοβότνι ισοφαρίζει για την ομάδα της Αμμοχώστου με γυριστή κεφαλιά.

24/01/2022
20:24
67' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Στη θέση του Ακοράν περνάει ο Φαράζ.

24/01/2022
20:15
58' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Ντέλετιτς και Χρυσοστόμου αποχωρούν για να μπουν στις θέσεις τους οι Χριστοφή και Πόποβιτς.

24/01/2022
20:09
52' Γκολ για την ΑΕΚ

Προ κενού τέρματος ο Ιβάν Τρισκόφσκι σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα μετά από πάσα του Ακοράν.

24/01/2022
20:02
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα που ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες.

24/01/2022
19:47
Ημίχρονο χωρίς γκολ στην «Αρένα»

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στην «Αρένα» με την ΑΕΚ και την Ανόρθωση να βρίσκονται στο ισόπαλο, 0-0 για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος, χωρίς όμως μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία του Λόρια, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία αν και έφτιαξαν κάποιες ευκαιρίες. Από την άλλη, η ομάδα του Τιμούρ προσπάθησε κυρίως να αμυνθεί, κάτι που έκανε καλά. Όσες φορές βγήκε μπροστά η ομάδα της Αμμοχώστου δεν κατάφερε να απειλήσει τον Τούμπα, ο οποίος στο πρώτο 45λεπτό είχε άνετο βράδυ.

μ

24/01/2022
19:31
32' Σουτ για την Ανόρθωση

Μακρινό σουτ του Αρτυματά, δε βρήκε στόχο και έστειλε τη μπάλα πολύ έξω.

24/01/2022
19:20
21' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ

Ο Λέδες γέμισε στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Τάντι έπιασε τη γυριστή κεφαλιά όμως ο Λόρια με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα. Πήγε να μπει στη φάση ο Τρισκόφσκι όμως δεν πρόλαβε.

24/01/2022
19:19
20' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση

Στη θέση του Μάριου Αντωνιάδη πέρασε ο Σπύρος Ρισβάνης.

v

24/01/2022
19:12
Στην κερκίδα της Ανόρθωσης ο Αμρ Ουάρντα

Ο Αιγύπτιος είναι τιμωρημένος με κίτρινες κάρτες και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής. Παρ' όλα αυτά, είναι στο πλευρό της ομάδας του από την κερκίδα.

χ

24/01/2022
19:03
3' Πρώτη τελική στην αναμέτρηση

Σέντρα από τον Εσπινόσα, κεφαλιά του Ρόμο κατευθείαν στα χέρια του Λόρια.

24/01/2022
19:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ανόρθωση.

24/01/2022
18:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι, με τις κιτρινοπράσινες οι γηπεδούχοι.

24/01/2022
18:35
Η ανακοίνωση του Υπ.Υγείας για τα δείγματα των παικτών της ΑΕΚ

Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, το Υπουργείο Υγείας εξέδωσε ανακοίνωση αναφορικά με τα δείγματα των παικτών της ΑΕΚ που έγιναν πριν το παιχνίδι με τον Απόλλωνα.

24/01/2022
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Με μόλις τρεις παίκτες που ήταν στο αρχικό σχήμα στο παιχνίδι κυπέλλου με την ΠΑΕΕΚ, διατηρήθηκαν και σήμερα από τον Καταλά. Ο λόγος για τους Τούμπα, Τάντι και Τόμοβιτς.

Ο Τούμπας θα βρίσκεται στο τέρμα, με τους Τόμοβιτς και Μιλίτσεβιτς να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, δεξί μπακ τον Τάντι κι αριστερό τον Άνχελ Γκαρθία.

Στη μεσαία γραμμή, επανέρχεται ο Λέδες μαζί με τον Ραφαήλ Μάμα. Στα άκρα θα αγωνιστούν οι Ακοράν και Εσπινόσα, με τον Τρισκόφσκι και τον Ρόμο στην επίθεση.

Στον πάγκο: Μαρτίνεθ, Μακρής, Εγγλέζου, Αναστασίου, Τιάγκο, Ναούμ, Γκονζάλεθ, Χριστοφόρου, Ντάρμπισαϊαρ, Φαράζ, Άμπραχαμ, Ολατούντζι.

24/01/2022
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Με πέντε αλλαγές η εντεκάδα της Ανόρθωσης σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Πάφο για το κύπελλο. Οι Λόρια, Βερχόβετς, Λάζαρος, Ντέλετιτς και Χρυσοστόμου παίρνουν φανέλα βασικού. Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής αντιμετωπίζει ο Χουσμπάουερ σύμφωνα με την ενημέρωση της «Κυρίας».

Ο Τιμούρ Κετσπάγια παρατάσσει την Ανόρθωση με διάταξη 4-2-3-1. Ο Λόρια στο τέρμα, Αμπαρτζουμιάν και Κορέια στα άκρα της άμυνας, δεξιά και αριστερά, αντίστοιχα. Κορρέα και Αντωνιάδης το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Αρτυματάς και Μπλαζ Βερχόβετς δίδυμο στη μεσαία, με τον νεαρό Ανδρέα Χρυσοστόμου σε ρόλο επιτελικού μέσου. Μίλος Ντέλετιτς και Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στα άκρα της επίθεσης, με τον Σόμα Νοβότνι στην κορυφή.

Στον πάγκο: Τζουρ, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Ρισβάνης, Ιωάννου, Χριστοφή, Χουσμπάουερ

24/01/2022
17:50

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλα): Τούμπας, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Τάντι, Γκαρσία, Λέδες, Μάμας, Εσπινόσα, Τρισκόφσκι, Ακοράν, Ρόμο

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Βερχόβετς, Ντέλετιτς, Λάζαρος, Νοβότνι

Προϊστορία: Μικρή υπεροχή της ΑΕΚ στην «Αρένα» με την Ανόρθωση

Αυτή θα είναι η όγδοη συνάντηση τους στο «ΑΕΚ Αρένα», το οποίο εγκαινιάστηκε τον Οκτώβριο του 2016, με τους γηπεδούχους να έχουν μικρή υπεροχή στα μεταξύ τους παιχνίδια.

24/01/2022
17:35
Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια της αναμέτρησης του πρώτου γύρου

Στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου, η ΑΕΚ επικράτησε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 2-1.

Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο Ντάρμπισαϊαρ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 49ο λεπτό. Για την Ανόρθωση μείωσε στις καθυστερήσεις ο Λάζαρος από το σημείο του πέναλτι.