Τελικό: ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ

Τετάρτη, 6/3/2019 - 19:54

Παιχνίδι βγαλμένο από τα καλύτερα «όνειρα» των ποδοσφαιρόφιλων στην «ΑΕΚ Αρένα» με τον ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά απέναντι στην ΑΕΚ.

Τρομερά πράγματα επιφύλασσε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Μέχρι το 90ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ήταν πίσω στο σκορ όμως μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα κατάφερε να φέρει τα «πάνω - κάτω» και να πάρει την μεγάλη πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα της Λάρνακας ο Γιάννου στο 22ο λεπτό με τον ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει στο 37ο λεπτό με τον Βιντιγκάλ όμως η ΑΕΚ ξανά πήρε προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι με τον Τολεμές στο 63ο λεπτό και κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της.

Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με το ίδιο «νόμισμα» καθώς ο Νατέλ στο 90ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα ενώ ο Εφραίμ κλείδωσε την πρόκριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ΑΕΚ απλά κατάφερε να ισοφαρίσει ένα λεπτό πριν το τέλος.

• Η κλήρωση των ημιτελικών είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Παρασκευή.
06/03/2019
19:54
Τέλος στην αναμέτρηση με τον ΑΠΟΕΛ να είναι στα ημιτελικά
06/03/2019
19:51
90' Γκολ για την ΑΕΚ

Τρομερή κεφαλιά από τον Καταλά ο οποίος φέρνει το παιχνίδι στα ίσα όμως η πρόκριση ακόμη πάει στα χέρια του ΑΠΟΕΛ.

06/03/2019
19:49
90' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γιώργος Εφραίμ έκανε το 3-2 με κοντινή προβολή για τον ΑΠΟΕΛ και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση πρόκριση.

06/03/2019
19:47
90' Πέντε λεπτά επιπλέον
06/03/2019
19:46

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Νατέλ και 2-2 με την πρόκριση να αλλάζει χέρια.

06/03/2019
19:46
89' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ
06/03/2019
19:45
88' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω ο Μοράις και στην θέση του πέρασε ο Γιώργος Εφραίμ.

06/03/2019
19:41
84' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Τρουγιόλς πήρε την καρφωτή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή όμως ο Ρομό κατάφερε να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

06/03/2019
19:39
82' Δεύτερη αλλαγή και για την ΑΕΚ

Αποχωρεί ο Ακίνο και την θέση του παίρνει ο Τζέφρεν Σουάρεζ.

06/03/2019
19:38
81' Δεύτερη αλλαγή για τον Τραμετζάνι

Ο Μπάλογκ παραχώρησε την θέση του στον Μούσα Αλ Ταάμαρι.

06/03/2019
19:29
73' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπέζιακ στην αναμέτρηση αντί του Ζαχίντ.

06/03/2019
19:26
70' ΣΧΟΛΙΟ

Η ΑΕΚ πλέον, έχει το προβάδισμα στην αναμέτρηση και έχει στην κατοχή της το αποτέλεσμα που της δίνει την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο ΑΠΟΕΛ πάντως, φαίνεται πρόθυμος να ανοίξει το παιχνίδι του για να «κυνηγήσει» το γκολ της ισοφάρισης που θα του δίνει αυτού την πρόκριση. Πάντως το τελευταίο 20λεπτό αναμένεται πολύ δραματικό.

06/03/2019
19:21
64' Γκολ για την ΑΕΚ

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Φλοριάν Τολεμές ο οποίος ξανά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Λάρνακας.

α

06/03/2019
19:20
63' Πέναλτι για την ΑΕΚ

Ο Ίγκορ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Φακινέτι με τον Λεόντιο Τράττο να υποδεικνύει αμέσως το πέναλτι.

06/03/2019
19:18
62' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Στην θέση του Τέτε πέρασε ο Φλοριάν Τολεμές.

06/03/2019
19:17
61' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μπαλιά του Μοράις στον Φακινέτι που πάτησε περιοχή με το σουτ του να μην είναι καλό και τον Τόνιο να απομακρύνει την μπάλα.

06/03/2019
19:09
52' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ζαχίντ έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Σόουζα να καταφέρνει να πάρει την κεφαλιά όμως η μπάλα δεν του έκανε το «χατίρι» και πέρασε λίγο έξω.

06/03/2019
19:02
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
06/03/2019
18:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο
06/03/2019
18:45
45' Δύο λεπτά επιπλέον από τον διαιτητή της αναμέτρησης
06/03/2019
18:36
37' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Αντρέ Βιντιγκάλ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ μετά από λάθος του Ίγκορ Σίλβα ο οποίος πάτησε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Τόνιο.

a

06/03/2019
18:30
30' ΣΧΟΛΙΟ

Πολύ καλός ρυθμός στην αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να ανεβοκατεβάζουν συνεχώς την μπάλα μέσα στις δύο περιοχές χάνοντας ευκαιρίες. Το παιχνίδι δείχνει ικανό μέχρι στιγμής να μας χαρίσει κι άλλα τέρματα και ακόμη περισσότερες συγκινήσεις.

06/03/2019
18:26
26' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Νατέλ από τα δεξιά ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ απείλησε τον Τόνιο ο οποίος αναγκάστηκε να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.

06/03/2019
18:22
22' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Απόστολος Γιάννου με κοντινή προβολή κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του. Όλα ξεκίνησαν από γέμισμα στην περιοχή μετά από φάουλ, ο Καταλά με το κεφάλι έδωσε την μπάλα στον Γιάννου και αυτός από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0.

α

06/03/2019
18:20
20' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ

Λαρένα και Ακίνο πάνω από την μπάλα. Η εκτέλεση του Ακίνο σταμάτησε στο τείχος.

06/03/2019
18:18
18' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Χέφελ μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρόμο. Ο Τράττος έδειξε άουτ λανθασμένα καθώς η μπάλα είχε κοντράρει.

06/03/2019
18:12
12' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κόντρες στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Σόουζα πήρε το «ριμπάουντ» έξω από την περιοχή όμως το σουτ του ήταν απογοητευτικό και δεν απείλησε τον Τόνιο.

06/03/2019
18:08
8' Πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση

Ο Βιντιγκάλ έβγαλε την σέντρα στην καρδιά της περιοχής με τον Μπάλογκ να γίνεται παραλήπτης. Έκανε την περιστροφή γύρο από τον εαυτό του όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τόνιο.

06/03/2019
18:05
5' ΣΧΟΛΙΟ

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Καμία αξιόλογη ευκαιρία μέχρι στιγμής μπροστά από τις δύο εστίες.

06/03/2019
18:00
1' Έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης
06/03/2019
17:59
Είσοδος ομάδων

Στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι δύο ομάδες και όλα είναι έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.

Τέταρτος: Λούκας Σωτηρίου.

Παρατηρητής διαιτησίας: Ανδρέας Γεωργίου.

06/03/2019
17:09
Ανάλυση Ενδεκάδων

ΑΕΚ: Τέσσερις αλλαγές από τον Ιδιάκεθ στο αρχικό σχήμα για τον αγώνα με το ΑΠΟΕΛ, σε σύγκριση με την αναμέτρηση του Σαββάτου με την ΑΕΛ. Συγκεκριμένα έμειναν εκτός οι Αντωνιάδης Γκαρσία, Γκονζάλεθ και Τζεφρέν για να πάρουν τη θέση τους οι Καταλά, Σάστρε, Χέφελ και Τέτε.

Mε αυτά τα δεδομένα ο Ισπανός τεχνικός αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ο Τόνιο με τετράδα στην άμυνα τους Ίγκορ, Καταλά, Μοϊσόφ και Τρουγιόλς. Στη μεσαία γραμμή θα παραταχθούν οι Λαρένα, Σάστρε και Χέφελ ενώ επιθετική τριάδα θα είναι οι Ακίνο, Γιάννου και Ακίνο.

ΑΠΟΕΛ: Με έξι αλλαγές σε σύγκριση με την τελευταία αναμέτρηση κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, θα παραταχθεί ο ΑΠΟΕΛ.  Συγκεκριμένα, οι Μερκής, Φακινέτι, Μοράις, Σόουζα, Βιντιγκάλ και Μπάλογκ, πήραν τη θέση των Καρλάο, Γκέντσογλου, Καζού, Γιάκολις Τάμαρι και Μπέζιακ.

Με όλες αυτές τις αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ αναμένεται να ξεκινήσει την αναμέτρηση με σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ο Ρόμο και τετράδα στην άμυνα οι Φακινέτι, Βούρος, Μερκής και Ιωάννου. Στη μεσαία γραμμή οι Μοράις και Σόουζα με πιο προωθημένο τον Ζαχίντ. Στα φτερά της επίθεσης οι Βιντιγκάλ και Νατέλ με μοναδικό προωθημένο τον Μπάλογκ.