«Πάτησε» την Ομόνοια και πήρε μεγάλη νίκη η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 12/9/2021 - 21:53

Άλλαξε και... το έδειξε!

Μια αλλαγμένη και ενισχυμένη ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας στην «Αρένα», για την 2η αγωνιστική, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα της Λάρνακας, που έδειξε μεγάλα σημάδια βελτίωσης, συγκριτικά με τις απώλειες της πρεμιέρας με τη Δόξα και πήρε ένα σημαντικότατο τρίποντο.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές τα «βαριά χαρτιά», με τον αρχηγό Τρισκόφσκι να ανοίγει το σκορ στο 52' από το σημείο του πέναλτι και το δεύτερο να έρχεται από μια εξαιρετική κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ που «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, στο 75ο λεπτό.

0

Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι περσινοί πρωταθλητές, που δεν κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι τους και ξεκίνησαν με... το αριστερό την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου στο φετινό πρωτάθλημα.

Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Παπουλή στο 81ο λεπτό, ωστόσο δεν ήταν αρκετό και έτσι με το... καλησπέρα δέχθηκαν την πρώτη τους ήττα στο νέο μαραθώνιο.

0

Με τη νίκη η ΑΕΚ έφτασε τους 4 βαθμούς και την επόμενη (3η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (18/9, 18:00) από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης». Από την άλλη, η Ομόνοια έμεινε χωρίς πόντο και την ερχόμενη Πέμπτη (16/9, 17:30) δίνει τον πρώτο αγώνα στους ομίλους του Conference League με την Καϊράτ στο Καζακστάν.

21:46
89' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Παπουλής με την κλασσική του κίνηση με πλασέ, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

12/09/2021
21:43
Το γκολ της ΑΕΚ για το 2-0
12/09/2021
21:38
80' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Παπουλής πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από λάθος και με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1

12/09/2021
21:32
75' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ντάρμπισαϊαρ με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του

12/09/2021
21:20
Το γκολ της ΑΕΚ για το 1-0
12/09/2021
21:18
61' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπασιρού έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τζωινής έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι

12/09/2021
21:12
55' Γκολ για την ΑΕΚ

Εύστοχος ο Τρισκόφσκι με χαμήλη εκτέλεση στο κέντρο, 1-0

0

12/09/2021
21:11
54' Πέναλτι για την ΑΕΚ

Ο Χούμποτσαν βρήκε κάτω χαμηλά τον Μάμα και ο Δημητρίου έδειξε την άσπρη βούλα

12/09/2021
21:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

12/09/2021
20:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ισοζυγισμένο το πρώτο μέρος, με την ΑΕΚ να έχει περισσότερες ευκαιρίες και καλύτερη εικόνα στο πρώτο 20λεπτο, με την Ομόνοια να ισορροπεί από εκείνο το σημείο και μετά, είχε κι αυτή κάποιες φάσεις, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

0

12/09/2021
20:36
34' Κίτρινη στον Γκόμεθ

Ανέκοψε τον Ακοράν που έβγαινε σε επίθεση και δέχθηκε κάρτα ο αρχηγός της Ομόνοιας

12/09/2021
20:34
32' Κάρτα στον Ακοράν

Για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζιωνή

12/09/2021
20:29
28' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Μαρτίνεθ απέκρουσε δύσκολα

12/09/2021
20:25
23' Νέα καλή φάση για την ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

12/09/2021
20:16
14' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Λανγκ έκανε λάθος υπολογισμό, ο Γκιούρτσο «έκλεψε» και γύρισε επικίνδυνα για τον Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή σε κενή εστία

0

12/09/2021
20:13
11' Κάρτα στον Ταντί

Για απρόσεκτη αγκωνιά στον Γκόμεθ

12/09/2021
20:08
7' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Ζαχαρίου δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει λίγο στο δεξί κάθετο δοκάρι και να περνάει έξω

12/09/2021
20:06
5' «Απαντάει» η Ομόνοια

Ο Λέτσιακς σέντραρε στην περιοχή για τον Τσέποβιτς, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο άουτ

12/09/2021
20:03
1' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Τρισκόφσκι πήρε με πλάτη την άμυνα, γύρισε και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

0

12/09/2021
20:00
1' Έναρξη του μεγάλου ματς στην «Αρένα»

Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με το 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Χένινγκ Μπεργκ.

Κάτω από την εστία θα βρίσκεται ο Φαμπιάνο, με τους Λανγκ και Χούμποτσαν να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Σέχου και στο αριστερό ο Λέτσιακς.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Μπασιρού και Γκόμεθ, με τον Τζιωνή σε πιο ελεύθερο ρόλο και πίσω από τον επιθετικό.

Στο δεξί φτερό ο Ζαχαρίου, στο αριστερό ο Λοΐζου και στην κορυφή ο Τσέποβιτς.

0

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτσκα, Γιούστε, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Παπουλής, Ατιέμγουεν, Κακουλλής, Ντούρις.

12/09/2021
19:15
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΚ

Σε σχηματισμό 4-4-2 αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του Νταβίντ Καταλά.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μαρτίνεθ, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Γκονζάλεθ και Μιλίτσεβιτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Τάντι και στο αριστερό ο Γκαρσία.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Γκουστάβο και Μάμας, με τον Ακοράν στο αριστερό φτερό και τον Γκιούρτσο στο δεξί.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Τρισκόφσκι και Ντάρμπισαϊαρ, με τον αρχηγό σε πιο ελεύθερο ρόλο.

0

Στον πάγκο: Λεάλ, Ολατούντζι, Ναούμ, Άμπραχαμ, Αναστασίου, Τούμπας, Εγγλέζου, Φαράζ, Εσπινόσα, Μακρής, Χριστοφόρου, Ρομό.

12/09/2021
19:12

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Μαρτίνεθ, Τάντι, Γκονζάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Γκουστάβο, Μάμας, Ακοράν, Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Μπασιρού, Γκόμεθ, Ζαχαρίου, Τζιωνής, Λοΐζου, Τσέποβιτς.

12/09/2021
18:55
2/2 στα η Ομόνοια

Δύο φορές αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες την περσινή περίοδο στην «Αρένα», με την ομάδα της Λευκωσίας να παίρνει ισάριθμες νίκες με 0-3 και 0-1 αντίστοιχα, ενώ στη δεύτερη μάλιστα στέφθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια.

12/09/2021
18:50
Δεύτερο για την ΑΕΚ, πρώτο για την Ομόνοια

Οι γηπεδούχοι δίνουν το δεύτερο τους παιχνίδι στο πρώταθλημα, έπειτα από το 1-1 της πρεμιέρας με τη Δόξα στην «Αρένα», ενώ οι «πράσινοι» θα αγωνιστούν για πρώτη φορά, μιας και η δική τους πρεμιέρα με την ΑΕΛ αναβλήθηκε λόγω της ευρωπαϊκής της παρουσία στα play-off.