Δεν… μασάει η ΑΕΚ, έκανε την ανατροπή και νέο «χαστούκι» για την Ομόνοια

Τετάρτη, 31/1/2024 - 20:59
ΑΕΚ

Τι κι αν δέχθηκε γκολ με το… καλημέρα; Η ΑΕΚ δεν μάσησε και κατάφερε να επικρατήσει 2-1 της Ομόνοιας στην «Αρένα», για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λάρνακας διεύρυνε το αήττητο σερί καθώς μετρά 12 αγώνες χωρίς να γευτεί την πίκρα της ήττας (μετρά μόνο δύο ισοπαλίες), ενώ έφτασε τους 45 βαθμούς.

Από την άλλη, οι «πράσινοι» δεν λένε να συνέλθουν, αφού μετά την ισοπαλία με την ΑΕΖ και την ήττα από την Πάφο, κατέγραψαν άλλο ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Έμειναν στους 39 βαθμούς και είδαν τον Απόλλωνα να μειώνει στο -5 μετά την ισοπαλία στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στα του αγώνα, η Ομόνοια μπορεί να μπήκε δυναμικά και να προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ του Φράνσον, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το «τριφύλλι» δεν πατούσε καλά στο παιχνίδι, αδυνατούσε να πλησιάσει την εστία του Πίριτς, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να το τιμωρήσει. Και μάλιστα, δις! Η ομάδα του Μπεν Σιμόν ήταν κυρίαρχη, ισοφάρισε με «ζωγραφιά» του Λέδες, ενώ ο Σολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Αμφότερα τα γκολ, προήλθαν από λανθασμένη λειτουργία της αμυντικής γραμμής των φιλοξενουμένων.

Στα αξιοσημείωτα, αναγκαστική αλλαγή έγινα ο Σίμιτς στο πρώτο μέρος, ενώ για την ΑΕΚ με πρόβλημα αποχώρησε ο Γκάμα. Τέλος, αυτή είναι η τρίτη ανατροπή των «κιτρινοπρασίνων» με τον Μπεν Σιμόν στον πάγκο, αφού προηγήθηκαν αυτές με Άρη και Δόξα.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Ομόνοια θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με τον Απόλλωνα στις 4 Φεβραουαρίου, ενώ η ΑΕΚ θα φιλοξενηθεί από τον ΑΠΟΕΛ μια μέρα αργότερα.

31/01/2024
20:59
90'+5 Τέλος του αγώνα.
31/01/2024
20:56
90'+3 Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Πλασέ του Παναγιώτου, απέκρουσε δύσκολα ο Πίριτς στην κλειστή του γωνία.

31/01/2024
20:56
90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος
31/01/2024
20:46
83' Αλλαγές για την ΑΕΚ

Εκτός οι Τόνγκια-Σολ (δέχθηκε κάρτα για καθυστέρηση), μέσα οι Τόμοβιτς-Λόπες.

31/01/2024
20:44
81' Αλλαγή για την Ομόνοια

Εκτός ο Λέτσιακς, μέσα ο Αμού.

31/01/2024
20:42
79' Το γκολ της ανατροπής από τους γηπεδούχους
31/01/2024
20:40
77' Κίτρινη στον Τόνγκια.
31/01/2024
20:36
73' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Γκάμα και αποχωρεί από το παιχνίδι. Στην θέση του ο Μάμας.

31/01/2024
20:33
70' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, ο Σολ έπιασε το σουτ στην κίνηση και έκανε το 2-1!

31/01/2024
20:30
67' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Εκτός ο Στεπίνσκι, μέσα ο Μπάκιτς.

Εκτός οι Φαράζ - Πονς, μέσα οι Γκάμα-Γκιούρστιο.

31/01/2024
20:25
62' Σπουδαία φάση για την ΑΕΚ

Προβολή στην κίνηση από τον Σολ, απέκρουσε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

31/01/2024
20:23
60' Ολοκληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο δεύτερο 45λεπτο

Η ΑΕΚ συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και προσπαθεί για το γκολ της ανατροπής, ενώ η Ομόνοια αδυνατεί τόσο να κρατήσει μπάλα όσο και να δημιουργήσει.

31/01/2024
20:14
51' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος

Ο Τόνγκια από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα σώματα, ενώ προηγήθηκαν εξαιρετική συνδυασμοί από τους παίκτες των γηπεδούχων.

31/01/2024
20:08
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

31/01/2024
19:59
Το γκολ της ισοφάρισης
31/01/2024
19:53
45'+8 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
31/01/2024
19:51
45'+7 ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

Μετά από λάθος διώξιμο από την άμυνα της Ομόνοια, ο Λέδες βρέθηκε εντελώς μόνος στο ύψος της περιοχής και με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έκανε το 1-1.

31/01/2024
19:48
45'+4 Δεν υπάρχει πέναλτι για την ΑΕΚ

Ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφαση του αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στον ώμο και έπειτα στο χέρι του Μίλετιτς το οποίο ήταν και κολλημένο στο σώμα.

31/01/2024
19:45
45'+1 Πέναλτι για την ΑΕΚ

Ο Δανός ρέφερι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα για χέρι του Μίλετιτς εντός περιοχής, σε σέντρα του Γκαρσία.

Ελέγχεται από το VAR η φάση, πήρε να το δει ο διαιτητής.

31/01/2024
19:41
40' Ψιλόβροχο στην Λάρνακα
31/01/2024
19:33
33' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Συρτό σουτ του Κακουλλή, δίπλα από την εστία του Πίριτς η μπάλα.

31/01/2024
19:31
32' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σίμιτς λόγω μυϊκού τραυματισμού. Στη θέση του ο Κακουλλής.

31/01/2024
19:30
31' Tεράστια φάση για την ΑΕΚ!

Δυνατό σουτ του Φαράζ από πλάγια θέση, στο δοκάρι η μπάλα μετά από απόκρουση του Φαμπιάνο!

31/01/2024
19:25
25' Κίτρινη στον Κούσουλο

Ανέτρεψε τον Τόνγκια ενώ ο παίκτης της ΑΕΚ έφευγε στην αντεπίθεση.

31/01/2024
19:23
23' Nέα φάση για την ΑΕΚ

Κεφαλιά του Λέδες, στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα. Συνεχίζει να έχει τον έλεγχο η ομάδα της Λάρνακας, όμως δύσκολα πλησιάζει την εστία των πρασίνων.

31/01/2024
19:21
22' Στην θέση τους οι φίλοι της ΑΕΚ
31/01/2024
19:14
14' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, μόλις πάνω από την εστία του Φαμπιάνο η μπάλα.

31/01/2024
19:11
10' Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο

Η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της ευκαιρία, ενώ η ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχθηκε ανέκτησε την κατοχή και προσπαθεί να μπει ξανά στο παιχνίδι. Καλός ο ρυθμός της αναμέτρησης.

31/01/2024
19:07
8' To γκολ της Ομόνοιας στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης
31/01/2024
19:06
7' Κίτρινη στον Μίλετιτς

Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, μετά από τράβηγμα του Σέρβου στον Τόνγκια.

31/01/2024
19:02
3' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια!

Μετά από σέντρα του Λέτσιακς, η μπάλα πέρασε από όλους, η άμυνα της ΑΕΚ δεν έδιωξε και ο Φράνσον με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ. 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

31/01/2024
19:00
1' 'Εναρξη του αγώνα.
31/01/2024
18:55
Καλό το κλίμα μεταξύ του Παπασταύρου και του Γιάνσον, παρά τις πληροφορίες για... σύννεφα στη σχέση των δύο
ΓΙΑΝΣΟΝ ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ
31/01/2024
18:23
Κανένα θέμα με τον αγωνιστικό χώρο, καθώς η βροχή σταμάτησε το μεσημέρι.
31/01/2024
18:22
Στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση οι παίκτες των δύο ομάδων.
31/01/2024
18:14
Εξέλιξη για την Ομόνοια λίγο πριν τη σέντρα
31/01/2024
17:56
Oι αλλαγές των δύο προπονητών

Τέσσερις αλλαγές πραγματοποίησε ο Μπεν Σιμόν σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Καρμιώτισσα. Εκτός έμειναν οι Τόμοβιτς, Σάντσες, Γκάμα και Λόπες. Στην θέση τους οι Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς και Σολ.

Από την άλλη, ο Ρέκνταλ προχώρησε σε δύο διαφοροποιήσεις σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Πάφο. Εκτός έμειναν οι Κουλιμπαλί-Μπέζους, στην θέση τους οι Μίλετιτς-Λέτσιακς.

31/01/2024
17:50
Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέδες, Τόνγκια, Πονς, Ντίμερς, Φαράζ, Σολ.

Ομόνοια (Ρέκνταλ): Φαμπιάνο, Μάθιους, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Λανγκ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Φράνσον, Σίμιτς, Στεπίνσκι.

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μεταξύ της ΑΕΚ και της Ομόνοιας, για την 22η αγωνιστική. Σέντρα στις 19:00, στην Αρένα.