Νίκησε την ΑΕΚ που «έμεινε» στην Ευρώπη και δικαιούται να... ελπίζει η ΑΕΛ

Κυριακή, 19/2/2023 - 17:27

Νίκη… ελπίδας για την ΑΕΛ που παραμένει αλάνθαστη νέο της σπίτι!

Οι «λέοντες» επικράτησαν της ΑΕΚ με 2-1 στο «Άλφαμεγα Stadium» στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Μπεραχίνο (11’) και Κατσανίκλιτς (35'), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τρισκόφσκι (42’).

Με τη νίκη αυτή οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τους 34 βαθμούς και βρίσκονται στο -3 από την έκτη θέση, έχοντας δικαίωμα για να ελπίζουν για πλασάρισμα στο πρώτο γκρουπ των play-off. Από την άλλη, οι Λαρνακείς έμειναν στους 54 βαθμούς και περιμένουν το αποτέλεσμα του ΑΠΟΕΛ για να δουν αν θα παραμείνουν στην κορυφή ή θα υποχωρήσουν στη δεύτερη θέση.

Για την ερχόμενη, 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΛ θα πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ανόρθωση (25/02 - 17:00). Με τη σειρά της η ΑΕΚ, θα επιστρέψει στο «Άλφαμεγα Stadium» για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (27/02 - 15:30). Μεσοβδόμαδα, οι Λαρνακείς θα μεταβούν στη Σλοβακία για τη ρεβάνς κόντρα στη Ντνίπρο (23/02 - 19:45) για τα play-off του Conference League.

19/02/2023
17:30
To... τρίτο ημίχρονο

Οι δηλώσεις και ο απόηχος από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

17:23
90' Πέντε επιπλέον λεπτά οι καθυστερήσεις

Παραμένει το 2-1 στην αναμέτρηση.

19/02/2023
17:21
90' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Κολιάς και Νεοφύτου μπαίνουν στο παιχνίδι στις θέσεις των Κατσανίκλιτς και Μπεραχίνο.

19/02/2023
17:17
85' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Κάσα έξω για να μπει ο Μιλιντσεάνου.

19/02/2023
17:14
83' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Ροσάλες στο παιχνίδι αντί του Κάσας.

19/02/2023
17:10
78' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Κοντινέλα στη θέση του Παπαφώτη και Τεϊσέιρα αντί του Τσέρνιχ.

19/02/2023
17:00
68' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκονζάλεζ ξεχασμένος στην... καρδιά της αντίπαλης άμυνας πήρε την κεφαλιά όμως δε βρήκε στόχο.

19/02/2023
16:57
66' Τέταρτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Σανχούρχο αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Λέδες.

19/02/2023
16:57
65' Φάση για την ΑΕΚ

Από το ύψος της περιοχής, ο Λόπες έκανε το σουτ, όμως ο Ολιβέιρα έπεσε σταθερά στη γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα.

κ

19/02/2023
16:52
61' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Ιβάν Τρισκόφσκι δίνει τη θέση του στον Ναούμ. Χειροκροτήθηκε από τους φίλους της ΑΕΛ ο Σκοπιανός αρχηγός της ΑΕΚ.

0

19/02/2023
16:52
60' Χωρίς ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος

Μπήκε ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης η ΑΕΚ, παρ' όλα αυτά, δεν έχει καταφέρει για την ώρα να απειλήσει την εστία του Ολιβέιρα. Με τη σειρά της η ΑΕΛ είναι φανερό πως προσπαθεί να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα και στη συνέχεια να ψάξει οτιδήποτε άλλο στην επίθεση.

19/02/2023
16:37
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για τους Λαρνακείς, μπαίνουν στο παιχνίδι οι Ράφα Λόπες και Άνχελ Γκαρσία αντί των Εγγλέζου και Γιάκολις. Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζει η ΑΕΛ.

19/02/2023
16:20
Ημίχρονο στη Λεμεσό, 2-1 μπροστά η ΑΕΛ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο «Άλφαμεγα Stadium», με την ΑΕΛ να προηγείται της ΑΕΚ με 2-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Μπεραχίνο (11’) και Κατσανίκλιτς, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τρισκόφσκι (42’).

Η ΑΕΛ στο πρώτο 20λεπτό ήταν ανώτερη και δημιούργησε κάποιους κινδύνους στην αντίπαλη περιοχή, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα. Από την άλλη, η ΑΕΚ κινήθηκε στην μετριότητα με τον Όλτρα να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Το γκολ του Κατσανίκλιτς φάνηκε να… σκοτώνει τους Λαρνακείς, όμως η μείωση του σκορ σε μια ανύποπτη φάση έβαλε την ΑΕΚ για τα καλά στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Όλτρα είναι δεδομένο πως θα ανέβουν για να διεκδικήσουν το γκολ της ισοφάρισης. Από την άλλη, η ΑΕΛ καλείται να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ αν της δοθεί η ευκαιρία να ψάξει και το τρίτο γκολ.

νη

19/02/2023
16:15
45' Άλλα πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Αρκετά τα λεπτά που προσθέτει ο διαιτητής της αναμέτρησης.

19/02/2023
16:11
42' Γκολ για την ΑΕΚ

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ιβάν Τρισκόφσκι και 2-1 στο «Άλφαμεγα Stadium».

0

19/02/2023
16:10
40' Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ

Σε μια φάση που έμοιαζε... ανύποπτη, ο Τρισκόφσκι βρέθηκε στο έδαφος, με το VAR να καλεί τον διαιτητή σε on field review. Μετά από τον σχετικό έλεγχο, ο διαιτητής καταλόγισε τη λευκή βούλα.

0

19/02/2023
16:04
35' Γκολ για την ΑΕΛ

Διπλασιάζουν τα γκολ τους οι γηπεδούχοι με τον Κατσανίκλιτς. Μπήκε στην περιοχή ο Παπαφώτης, έκανε το αδύνατο πλασέ, με τη μπάλα να καταλήγει στον Σουηδό ο οποίος νίκησε τον Πίριτς από κοντά για το 2-0.

0

19/02/2023
16:03
34' Ξεκάθαρη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Απίθανη, 35άρα μπαλιά του Τζάλμα στον Κατσανίκλιτς ο οποίος έφυγε στην... πλάτη της άμυνας, όμως το πλασέ του εντός περιοχής δε βρήκε στόχο.

19/02/2023
16:00
30' Έπεσε κάπως ο ρυθμός

Παραμένει το 1-0 για τους γηπεδούχους από το 11ο λεπτό. Ο Κάσα από δεξιά συνεχίζει να είναι πηγή... απειλής για τους Λαρνακείς, όμως δεν έχουμε καταγράψει άλλη αξιοσημείωτη τελική ευκαιρία. Από πλευράς ΑΕΚ φαίνεται να υπάρχει πρόθεση για... απάντηση όμως προς το παρόν τίποτα το αξιοσημείωτο πέραν της φάσης του 15ου λεπτού.

0

19/02/2023
15:50
15' Πρώτη απειλή από την ΑΕΚ

Ο Σανχούρχο πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, αναγκάζοντας τον Ολιβέιρα να αποκρούσει εξαιρετικά στην δεξιά του γωνία.

19/02/2023
15:47
Παλιοί γνώριμοι Τρισκόφσκι και Μαρκόσκι, με... υπογραφή Γιανέφσκι

Την ευκαιρία για ένα ένθερμο χαιρετισμό είχαν πριν τη σέντρα οι Τρισκόφσκι και Μαρκόσκι.

Ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ιβάν Τρισκόφσκι και ο βοηθός προπονητής της ΑΕΛ, Μπόγιαν Μαρκόσκι, πέραν από το γεγονός πως είναι συμπατριώτες, πρωτοήρθαν στο νησί μας την ίδια σεζόν (2009/10) για λογαριασμό της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου. Μάλιστα, τότε στους «βυσσινί» προπονητής ήταν ο εξίσου Σκοπιανός και νυν τεχνικός της ΑΕΛ, Τσέντομιρ Γιανέφσκι.

κι

19/02/2023
15:40
11' Γκολ για την ΑΕΛ

Καταπληκτική... κούρσα του Κάσα από δεξιά, σέντρα ακριβείας, με τον Μπεραχίνο να στοπάρει εντός περιοχής και με πλασέ νίκησε τον Πίριτς για το 1-0.

γτ

19/02/2023
15:32
3' Σκοράρει η ΑΕΛ, ακυρώνεται το γκολ

Τετ α τετ ο Κάσα, νίκησε τον Πίριτς, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR το οποίο επικύρωσε την απόφαση του βοηθού.

Το στιγμιότυπο από τη Cytavision:

g

19/02/2023
15:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση

Η ΑΕΚ στη σέντρα.

19/02/2023
15:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις η ΑΕΛ, με τις μαύρες οι φιλοξενούμενοι.

19/02/2023
14:30
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στη Σαλαμίνα προχώρησε ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι. Ο Σκοπιανός τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού στους Κάσα, Παπαφώτη και Μπεραχίνο οι οποίοι πήραν τις θέσεις των Κοντινέλα, Μιραλάς και Ρόμο

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Ολιβέιρα, με τους Ντέγοεστ και Μπολιβάρ στο κέντρο της άμυνας. Στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής θα κινηθεί ο Τζάλμα, με τον Παντελή δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Νταβόρ και Παπαφώτης, με τους Κατσανίκλιτς, Τσέρνιχ και Κάσα πίσω από τον προωθημένο Μπεραχίνο.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Μιραλάς, Συλβέστρος, Μιλιντσεάνου, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Χριστοδούλου, Κοντινέλα

19/02/2023
14:25
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Με πάρα πολλές αλλαγές παρατάσσει την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα σε σχέση με την ενδεκάδα που είδαμε την περασμένη Πέμπτη (16/02) κόντρα στη Ντνίπρο. Ο Ισπανός τεχνικός προχώρησε συνολικά σε πέντε αλλαγές καθώς οι Κάσας, Γκονζάλεζ, Εγγλέζου, Σανχούρχο και Νίκολιτς πήραν τις θέσεις των Ροσάλες, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Λέδες και Λόπες.

Ο Πίριτς θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Μιλίτσεβιτς και Γκονζάλεζ να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Εγγλέζου θα είναι αριστερά στην άμυνα, με τον Κάσας δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα βρεθούν οι Πέρε Πονς και Όιερ Σανχούρχο, με τον Τρισκόφσκι ελαφρώς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στα «φτερά» οι Φαράζ (δεξιά) και Γιάκολις (αριστερά), με τον Νίκολιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Τόμοβιτς, Λέδες, Λόπες, Γκαρσία, Ροσάλες, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας

19/02/2023
14:20

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Τζάλμα, Ντέγοεστ, Μπολιβάρ, Παντελή, Νταβόρ, Παπαφώτης, Κατσανίκλιτς, Κάσα, Τσέρνιχ, Μπεραχίνο

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεζ, Εγγλέζου, Πονς, Σανχούρχο, Γιάκολις, Φαράζ, Τρισκόφσκι, Νίκολιτς

19/02/2023
14:15
«Τελικός» για την ΑΕΛ

Με τα βαθμολογικά δεδομένα μέχρι στιγμής, αν η ΑΕΛ δεν πάρει το τρίποντο μένει και μαθηματικά εκτός εξάδας. Αν οι «λέοντες» επικρατήσουν θα παραμείνουν... ζωντανοί στο «κόλπο».

14:05
Nικήτρια η ΑΕΚ στην πρώτη τους «μονομαχία»

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, οι Λαρνακείς επικράτησαν με 1-0 χάρις στο γκολ του Όμρι Άλτμαν.