Τελικό: ΑΕΛ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 12/2/2020 - 19:55

Στο 0-0 έμειναν ΑΕΛ και ΑΕΚ στο «Τσίρειο», στο πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο μέρος, καμία όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη (19/2) στην «Αρένα»

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

12/02/2020
19:55
Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0
12/02/2020
19:48
89' Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκου

Ανέκοψε στην αντεπίθεση τον Ιωάννου

12/02/2020
19:43
83' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Έξω ο Αγκάνοβιτς, μέσα ο Γκαζαριάν

12/02/2020
19:34
75' ΣΧΟΛΙΟ

Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά μετά και τις πολλές διακοπές λόγω τραυματισμών, ενώ απέμεινε άλλο ένα τέταρτο πριν το φινάλε

12/02/2020
19:30
72' Αλλαγή και για την ΑΕΛ

Έξω ο Νταβόρ, μέσα ο Αντάμοβιτς

12/02/2020
19:29
72' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Πλάνας στη θέση του Σάστρε

12/02/2020
19:23
66' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Τέτε

Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Φερνάντεζ να παίρνει τη θέση του Τέτε, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει μετά το χτύπημα που δέχθηκε προηγουμένως από τον Μεντόγεβιτς

12/02/2020
19:22
64' Έξω το φάουλ του Γκολομπάρτ

Ο παίκτης της ΑΕΚ επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει έξω

12/02/2020
19:20
62' Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς

Για φάουλ από πίσω στον Τέτε

12/02/2020
19:16
58' Δοκάρι για την ΑΕΛ

Σέντρα του Κυριάκου από δεξιά και ο Αβραάμ μέσα από την περιοχή έκανε το δυνατό σουτ και η μπάλα χτύπησε το δοκάρι

12/02/2020
19:14
56' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Μέσα ο Γιάννου, έξω ο Σπόλιαριτς

12/02/2020
19:11
53' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Σουτ του Γκαζτανιάγα εκτός περιοχής, κόντρα και κόρνερ

12/02/2020
19:05
47' Καλή φάση με την ΑΕΛ

Μακρινό σουτ του Αβραάμ, δύσκολη επέμβαση του Τόνιο

12/02/2020
19:04
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Στη σέντρα η ΑΕΛ

12/02/2020
18:48
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Στη «λευκή» ισοπαλία οι δύο ομάδες

12/02/2020
18:46
45' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Απάντησε η ΑΕΛ στις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Μαε να βγαίνει φάτσα με τον Τόνιο, να κάνει τη λόμπα, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω

12/02/2020
18:45
44' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ

Γύρισμα του Ακοράν στον Σπόλιαριτς στην περιοχή, έκανε το πλασέ το οποίο αποκρούστηκε δύσκολα από τον Βοζίνια, η μπάλα έφτασε στον Τρισκόφσκι, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά και η μπάλα έφυγε κόρνερ

12/02/2020
18:40
38' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ

Στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε έξω στον Σπόλιαριτς, ο οποίος επιχείρησε ένα φαλτσαριστό πλασέ το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βοζίνια

12/02/2020
18:39
38' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Ακοράν να μπαίνει περιοχή αλλά να καθυστερεί, έκανε τελικά το σουτ το οποίο βρήκε στο πόδι του Ρασό και βγήκε κόρνερ

12/02/2020
18:37
36' Καλή φάση για την ΑΕΚ

Γύρισμα του Μαέ στην περιοχή, εκεί ήταν ο Αβραάμ που επιχείρησε με τη μια να απειλήσει, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ

12/02/2020
18:33
33' ΣΧΟΛΙΟ

Δεν είναι καλός ο ρυθμός του αγώνα, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και να έχουν ως πρώτο μέλημα τους την άμυνα και το να μην δεχθούν γκολ

12/02/2020
18:25
23' Κίτρινη κάρτα στον Ράσο

Για σκληρό φάουλ στον Ακοράν στον χώρο του κέντρου

12/02/2020
18:18
17' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα στην κόντρα, με τον Τρισκόσφκι να δίνει αριστερά στον Τέτι, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βοζίνια

12/02/2020
18:17
16' Κίτρινη κάρτα στον Ακοράν

Για χτύπημα στον Αβραάμ σε διαμάχη στον αέρα

12/02/2020
18:14
13' Πρώτη τελική στο παιχνίδι για την ΑΕΛ

Σέντρα του Χάρη Κυριάκου από δεξιά, στην περιοχή ο Αβραάμ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ

12/02/2020
18:12
10' ΣΧΟΛΙΟ

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους

12/02/2020
18:01
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Για πρώτη φορά φέτος με ξένους διαιτητές

Το σημερινό παιχνίδι θα διαιτητεύσουν για πρώτη φορά φέτος ξένοι διαιτητές και συγκεκριμένα από την Ελβετία.

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΚ

Ο Ηλίας Χαραλάμπους παρατάσσει την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1, ενώ προχώρησε σε τρεις αλλαγές συγκριτικά με το παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Τάντι, Σπόλιαριτς και Ναράνχο, πήραν τις θέσεις των Φερνάντεζ, Χέφελ και Ναράνχο. Αξίζει να αναφερθεί πως ο Χέφελ που ήταν αμφίβολος έμεινε τελικά εκτός αποστολής. Στο τέρμα θα βρίσκεται ο Τόνιο και δίδυμο μπροστά του στην άμυνα οι Γκολομπάρτ και Γκονζάλες. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα βρίσκεται ο Τάντι και στο αριστερό ο Θωμάς Ιωάννου. Στη μεσαία γραμμή θα είναι ο Τρουγιόλς μαζί με τον Σάστερ, ενώ λίγο πιο μπροστά θα κινείται ο Σπόλιαριτς. Στο δεξί φτερό θα βρίσκεται ο Ακοράν και στο αριστερό ο Τέτε, με τον Τρισκόφκσι να είναι στην επίθεση.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίβενι, Φερνάντεζ, Πλάνας, Ράσπας, Ναράνχο, Κωνσταντίνου, Στεφάνου, Γιάννου

12/02/2020
17:13
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Με σχηματισμό 3-5-2 παρατάσσει την ομάδα του ο Ντούσαν Κέρκεζ, ο οποίος προχώρησε σε δύο αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Πάφο. Χάρης Κυριάκου και Αγκάνοβιτς, πήραν τις θέσεις των Αντωνίου και Αντάμοβιτς. Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βοζίνια, με τριάδα μπροστά του τους Α. Τεϊσέιρα, Ρασό και Γκαζτανιάγα. Δεξί φουλ μπακ ο Χάρης Κυριάκου και αριστερό ο Αβραάμ. Τριάδα στο κέντρο οι Νταβόρ, Μεντόγεβιτς και Αγκάνοβιτς και δίδυμο μπροστά οι Χουράδο και Μαέ.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Γκαζαριάν, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Γερολέμου, Δ. Αβραάμ, Παντελή, Ν. Τεϊσέιρα, Μαΐντεβατς

12/02/2020
17:06
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Χ.Κυριάκου, Α. Τεϊσέιρα, Ράσο, Αβραάμ, Νταβόρ, Γκαστανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αγκάνοβιτς, Χουράδο, Μαέ

ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους): Τόνιο, Τάντι, Γκολομπάρτ, Γκονζάλες, Ιωάννου, Τρουγιόλς, Σάστρε, Ακοράν, Σπόλιαριτς, Τέτε, Τρισκόφσκι