«Τούμπαρε» την ΑΕΛ και έφυγε για… εξάδα ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 6/2/2022 - 20:52

Ανατροπή… εξάδας για τον ΑΠΟΕΛ στη Λεμεσό!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας επικράτησαν της ΑΕΛ με 3-2 στο Τσίρειο για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι που τα είχε… όλα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μπαλντέ στο 19ο λεπτό, όμως η… απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Κβιλιτάια στο 21ο λεπτό. Στο 35ο λεπτό ο Μιλιντσεάνου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «λέοντες», όμως ο Μάγκλιτσα είχε ξανά την απάντηση στο 66ο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Αυγουστή ήρθε στο 75ο λεπτό, εκ νέου με τον Κβιλιτάια.

Σε γενικές γραμμές πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ η οποία πίεσε τον ΑΠΟΕΛ και θα μπορούσε να δημιουργήσει περισσότερα ρήγματα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας ήταν προβληματική στην ανάπτυξη τους στα πρώτα 45 λεπτά παιχνιδιού, παρά το γκολ που πέτυχαν. Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος, ανέβασε κατακόρυφα απόδοση και… πάτησε τους «λέοντες».

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε τους 30 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας δύο παιχνίδια στο… χέρι. Από την άλλη, η ΑΕΛ έμεινε στους 21 βαθμούς και είδε τις λιγοστές πιθανότητες της για είσοδο στην πρώτη εξάδα να… εξανεμίζονται παρά το γεγονός πως έχει επίσης δύο παιχνίδια λιγότερα.

Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Παντελίδη έχει το εξ αναβολής ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα (10/02 - 17:00) για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ως τυπικά φιλοξενούμενη. Μια ημέρα νωρίτερα (09/02) για την ίδια αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στο Μακάρειο (19:00) για να αντιμετωπίσει την ΠΑΕΕΚ.

Για την ερχόμενη, 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ομάδα της Λεμεσού θα παραμείνει στο Τσίρειο καθώς θα φιλοξενήσει τη Δόξα (15/02 - 17:00). Με τη σειρά τους οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας θα επιστρέψουν στο ΓΣΠ για να φιλοξενήσουν την ΑΕΚ (14/02 - 20:15).

06/02/2022
20:57
Το... τρίτο ημίχρονο στο Τσίρειο
06/02/2022
20:52
Τέλος στο Τσίρειο, νίκη με 3-2 για τον ΑΠΟΕΛ

Σπουδαίο τρίποντο για τον ΑΠΟΕΛ, εξανεμίστηκαν οι ελπίδες της ΑΕΛ για εξάδα.

0

06/02/2022
20:47
90' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μπαίνει ο Έσελινκ στο παιχνίδι αντί του Κβιλιτάια.

06/02/2022
20:34
76' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Πέρασε στο παιχνίδι ο Σίτο Ριέρα, παίρνοντας τη θέση του Παπαφώτη.

06/02/2022
20:32
75' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια από πλάγια στην περιοχή με διαγώνιο πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Μέγιερι για το 3-2.

06/02/2022
20:29
72' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Ρέινολντς στο παιχνίδι στη θέση του Νταβόρ Ζστραφκόφσκι.

06/02/2022
20:23
66’ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα στου Σαμπάλα, κατέβασμα με το κεφάλι από τον Σόουζα και ο Μάγκλιτσα με φοβερό σουτ εν κινήσει νίκησε τον Μέγιερι για το 2-2.

06/02/2022
20:22
65' Διπλή κίνηση για τον ΑΠΟΕΛ από τον πάγκο

Ο Δημήτρης Θεοδώρου πέρασε στη θέση του Νταουσβίλι, ενώ ο Σαρφό πήρε τη θέση του Νταουσβίλι. Ντεμπούτο για τον Αφρικανό άσο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

06/02/2022
20:18
60' Πατάει καλύτερα ο ΑΠΟΕΛ

Δεν έχει διαφοροποιηθεί το σκορ στην αναμέτρηση, όμως οι φιλοξενούμενοι είναι καλύτεροι στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου. Παρ' όλα αυτά, ακόμη δεν έχουν απειλήσει την εστία του Μπάλαζ Μέγιερι.

06/02/2022
20:03
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο με... αλλαγές

Για τον ΑΠΟΕΛ έμεινε στα αποδυτήρια ο Εφραίμ και μπήκε στο παιχνίδι ο Μάγκλιτσα. 4-4-2 πλέον ο σχηματισμός της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο.

Πρόβλημα τραυματισμού για τον Μιλιντσεάνου, πήρε τη θέση του ο Τσέποβιτς, ενώ ο Μηνάς Αντωνίου πέρασε στη θέση του Έουλερ για την ΑΕΛ.

06/02/2022
19:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 2-1 μπροστά η ΑΕΛ

Ημίχρονο στο Τσίρειο με την ΑΕΛ να έχει το προβάδισμα με 2-1 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ για την αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μπαλντέ στο 18ο λεπτό, όμως η… απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Κβιλιτάια στο 21ο λεπτό. Στο 35ο λεπτό ο Μιλιντσεάνου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «λέοντες».

Παιχνίδι με αρκετή ένταση, πάθος και δύναμη. Δείγμα του πόσο πολύ θέλουν το βαθμολογικό κέρδος οι δύο ομάδες. Σε γενικές γραμμές πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ η οποία πίεσε τον ΑΠΟΕΛ και θα μπορούσε να δημιουργήσει περισσότερα ρήγματα. Προβληματικοί στην ανάπτυξη τους οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού, παρά το γκολ που πέτυχαν.

α

06/02/2022
19:45
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 2-1 για την ΑΕΛ από το 35ο λεπτό.

06/02/2022
19:43
43' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Σαμπάλα, ασταθές διώξιμο του Τεϊσέιρα, όμως ο Οκριασβίλι έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία.

06/02/2022
19:35
35' Γκολ για την ΑΕΛ

Φοβερή κάθετη στον Μιλιντσεάνου, με τον Μολδαβό να κάνει την προσποίηση και στη συνέχεια το τελείωμα για το 2-1 των γηπεδούχων.

06/02/2022
19:26
25' Πρόβλημα με Νατέλ για τον ΑΠΟΕΛ

Αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο ο Βραζιλιάνος και δε μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του ο Οκριασβίλι.

06/02/2022
19:21
21' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κόρνερ, ο Κβιλιτάια έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με το κεφάλι.

06/02/2022
19:18
18' Γκολ για την ΑΕΛ

Πλάγια έξω από την περιοχή ο Μπαλντέ, έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει στον Νταουσβίλι και να καταλήγει στα δίκτυα. Έκανε προσπάθεια αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ ο Σκουφέτ.

06/02/2022
19:11
12' Τραγική εκτέλεση από τον Έουλερ

Άστοχος ο άσος της ΑΕΛ, έδωσε την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να πέσει και να μαζέψει τη μπάλα. Κάκιστη εκτέλεση από τον Βραζιλιάνο.

0

06/02/2022
19:10
10' Πέναλτι για την ΑΕΛ

Ο Βινίσιους ανέτρεψε τον Μιλιντσεάνου, με τον Νικολάου να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

06/02/2022
19:05
5' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Φαλτσαριστό γέμισμα στην περιοχή από τον Σόουζα, με τον Κβιλιτάια να ξεπετάγεται να βάζει την προβολή όμως να στέλνει τη μπάλα μόλις έξω.

06/02/2022
19:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η ΑΕΛ.

06/02/2022
18:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις πορτοκαλιές στολές οι παίχτες του ΑΠΟΕΛ, με παραδοσιακές γαλαζοκίτρινες οι γηπεδούχοι.

06/02/2022
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Σκουφέτ. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Πέδρο και στα αριστερά ο Σαμπάλα. Καρώ και Βινίσιους θα αποτελέσουν το αμυντικό κεντρικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστούν οι Νταουσβίλι και Σόουζα, με τον Ντε Βινσέντι να κινείται μπροστά τους.

Στα... φτερά θα παίξουν οι Εφραίμ και Νατέλ με τον Κβιλιτάια να αποτελεί την επιθετική αιχμή του δόρατος στην κορυφή. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Κύπριο προπονητή ο οποίος προχώρησε σε μία αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό για το κύπελλο. Ο Σκουφέτ πήρε τη θέση του Μιχαήλ κάτω από τα δοκάρια.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Έσελινκ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Οκριασβίλι, Μάγκλιτσα

06/02/2022
17:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Χωρίς αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Άρη παρατάσσει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο ο Σάββας Παντελίδης κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Ο Μέγιερι θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Ριστέφσκι και Τεϊσέιρα να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Μπρούνο Σάντος, με τον Μαζάν να έχει την ευθύνη της αριστερής αμυντικής πλευράς. Στη μεσαία γραμμή θα παραταχθούν οι Νταβόρ και Παπαφώτης, με τον Μιλιντσεάνου ελαφρώς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος.

Στα άκρα της επίθεσης οι Μπαλντέ (δεξιά) και Έουλερ (αριστερά), με τον Μαρόσα στην κορυφή της επίθεσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ελλαδίτη τεχνικό των «λεόντων».

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Ρείνολντς, Τσέποβιτς, Ριέρα, Ανδρέου, Αντωνίου, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς

06/02/2022
17:45

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Μαζάν, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Σάντος, Παπαφώτης, Νταβόρ, Έουλερ, Μπαλντέ, Μαρόσα, Μιλιντσεάνου

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Πέδρο, Νταουσβίλι, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Νατέλ, Κβιλιτάια

Στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 στο ΓΣΠ

Στις 06 Νοεμβρίου οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας για την 9η αγωνιστική πήραν τη νίκη με 3-0. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Κβιλιτάια (38', 72') και Σόουζα (57').

Στο εν λόγω παιχνίδι ο Σόουζα τιμωρήθηκε από τον Αθλητικό Δικαστή για αντιαθλητική χειρονομία στην κερκίδα των φιλοξενούμενων. Επίσης, οι «λέοντες» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε ο Σάντος (55').