Τελικό: ΑΕΛ - Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 15/2/2021 - 20:56

Αφεντικό της Λεμεσού ξανά η ΑΕΛ…

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα στο ντέρμπι της πόλης στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ΑΕΛ, ο Άντονι Γεωργίου στο 36ο λεπτό αλλά και ο Μάνουελ Τόρες στο 75ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντιγκινί στις καθυστερήσεις για τον Απόλλωνα.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 52 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας έμεινε στους 51 βαθμούς και οπισθοχώρησε στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Την ερχόμενη αγωνιστική (26η) και τελευταία για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος η ΑΕΛ πάει στο Δασάκι για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό (21/02 – 16:00). Από την άλλη, ο Απόλλωνας, φιλοξενεί στο Τσίρειο την Ένωση Νέων Παραλιμνίου (21/02 – 18:30).

20:53
90' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σκοράρει ο Ντιγκινί μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ και δυνατό σουτ.

15/02/2021
20:52
90' Τέσσερα λεπτά επιπλέον για το τέλος

Μπροστά με 2-0 η ΑΕΛ.

15/02/2021
20:52
90' Κόκκινη για την ΑΕΛ

Μετά τη συμβουλή του VAR ο Ντανίλο είδε την κόκκινη κάρτα. Κίτρινη για τον Ντιγκινί.

15/02/2021
20:50
90' Πάει να χαλάσει το παιχνίδι

Σκληρό μαρκάρισμα του Ντανίλο στον Ντιγκίνι. Σηκώθηκε ο Γάλλος και αψιμάχησε με τον παίκτη της ΑΕΛ.

15/02/2021
20:46
86' Απειλεί ο Απόλλωνας

Φάουλ-γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Ντιγκινί ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και έπιασε το βολέ με την πρώτη όμως η μπάλα έφυγε έξω.

15/02/2021
20:42
82' Νέα αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Σάσα Μάρκοβιτς πέρασε ο Χάμπος Κυριάκου.

15/02/2021
20:35
76' Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Βασιλείου αντί Ψύχας.

15/02/2021
20:34
75' Γκολ για την ΑΕΛ

Εκπληκτική ενέργεια του Ντανίλο απέφυγε τον Ζοάο Πέδρο, μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Τόρες ο οποίος αφού αρχικά ευνοήθηκε στην κόντρα σούταρε στα δίχτυα του Δημητρίου.

15/02/2021
    20:32
    72' Δεύτερη αλλαγή και για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Γιάννη Γιαννιώτα πέρασε ο Μπένσοπ.

15/02/2021
    20:30
    70' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Μπουνόζα περνά εκτός αναμέτρησης για να μπει ο Πάντιτς. Ντεμπούτο για τον Σέρβο με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

15/02/2021
    20:27
    Δεν μετρά το γκολ

Ο επιθετικός της ΑΕΛ ήταν εκτεθειμένος και το VAR ακύρωσε το γκολ των «γαλαζοκίτρινων». Παραμένει το 1-0 για την ομάδα του Κέρκεζ από το 36ο λεπτό.

15/02/2021
    20:26
    66' Γκολ για την ΑΕΛ

Κάθετη πάσα στον Μαέ, πέρασε και τον Δημητρίου και διπλασίασε τα γκολ των «λεόντων».

15/02/2021
    20:23
    62' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΛ

Σέντρα σουτ του Τόρες, ο Δημητρίου ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα στην κλειστή του γωνία.

15/02/2021
      20:18
      59' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Ντανίλο περνά στην αναμέτρηση αντί του Μάρκο Αντάμοβιτς.

15/02/2021
      20:17
      57' Απουσιάζουν οι ευκαιρίες

Χωρίς καμία φάση στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας προσπαθεί να βγάλει αντίδραση χωρίς αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.

15/02/2021
        20:06
        «Αστακός» το Τσίρειο

Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις έξω από το γήπεδο της Λεμεσού.

15/02/2021
        20:05
        46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Νταμπό αντί του Ματέι για τον Απόλλωνα. Χωρίς αλλαγές η ΑΕΛ.

15/02/2021
        19:48
        Ημίχρονο, 1-0 μπροστά η ΑΕΛ
        15/02/2021
        19:45
        45΄Άλλο ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Πάντα μπροστά στο σκορ η ΑΕΛ με 1-0 από το 36ο λεπτό.

15/02/2021
        19:37
        36' Γκολ για την ΑΕΛ

Λάθος του Δημήτρη Δημητρίου σούταρε την μπάλα στον Τόρες ο οποίος έκανε σουτ από πλάγια θέση, ο Κύπριος τερματοφύλακας απέκρουσε ασταθώς και ο Γεωργίου σε κενή εστία την έστειλε στα δίχτυα. Πρώτο γκολ του Άντονι στο κυπριακό πρωτάθλημα.

15/02/2021
          19:34
          33' Αλληλοεξουδετερώνονται οι δύο ομάδες

Πολλές προσωπικές μονομαχίες, ένταση και νεύρα είναι το σκηνικό στο ντέρμπι. Υπάρχει ρυθμός στο παιχνίδι, αλλά ελάχιστες καλές φάσεις.

15/02/2021
            19:25
            24' Απουσιάζουν οι ευκαιρίες από το παιχνίδι

Μετά την ευκαιρία του Γεωργίου στο τέταρτο λεπτό, δεν καταγράφηκε άλλη καλή στιγμή έως τώρα στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Κινητικός για τον Απόλλωνα ο Γιαννιώτας, μέτρια παρουσία προς το παρόν από τον Μπίσεσβαρ.

15/02/2021
            19:15
            14' Καλό τέμπο στην αναμέτρηση

Αρκετά καλός ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς όμως να υπερέχει κάποια εκ των δύο ομάδων.

15/02/2021
            19:05
            4' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Λάθος του Γιούστε, ο Άντονι έκλεψε και μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έσωσε τους «γαλάζιους».

15/02/2021
            19:00
            1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

15/02/2021
            18:56
            Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις παραδοσιακές τους εμφανίσεις οι δύο ομάδες. Γαλαζοκίτρινα για την ΑΕΛ, κυανόλευκα για τον Απόλλωνα.

15/02/2021
            18:18
            Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης του πρώτου γύρου

Με 2-1 είχε επικρατήσει η ΑΕΛ στις 29 Νοεμβρίου 2020. Στο 19ο λεπτό ο Μπάμπιτς έδωσε προβάδισμα στους «λέοντες». Στο 77ο λεπτό ισοφάρισε για τον Απόλλωνα ο Ματέι ενώ το νικητήριο γκολ ήρθε με τον Ριέρα από το σημείο του πέναλτι στο 81ο λεπτό.

15/02/2021
            18:09
            Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τους ένδεκα που άρχισαν στη νίκη με 3-0 επί της ΑΕΚ παρατάσσει τον Απόλλωνα ο Γιάννης Πετράκης στο ντέρμπι της Λεμεσού με την ΑΕΛ.

Ο Δημητρίου στην εστία με τετράδα στην άμυνα τους Πέδρο (δεξιά), Ψύχα (αριστερά) και Ρομπέρζ – Γιούστε στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ο Ελλαδίτης τεχνικός επέλεξε τους Μάρκοβιτς, Ματέι και Μπίσεσβαρ σε ένα πλάνο με επιθετικογενείς παίκτες και τους Γιαννιώτα (δεξιά), Πίττα (αριστερά) να πλαισιώνουν τον προωθημένο Ντιγκινί στη γραμμή κρούσης σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Στον πάγκο: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Βασιλείου, Ντένιτς, Χάμπος, Σακέττι, Νταμπό, Μπένσοπ, Γκεριέρ

15/02/2021
            17:53
            Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Με πέντε αλλαγές, σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι, παρατάσσει την ΑΕΛ στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα ο Ντούσαν Κέρκεζ. Συγκεκριμένα εκτός ενδεκάδας έμειναν οι Σάντος, Κέρκεζ, Κυριάκου, Ριέρα και Μπάμπιτς. Τις θέσεις τους στο αρχικό σχήμα πήραν οι Αντωνίου, Μπουνόζα, Έουλερ, Αντάμοβιτς και Μαέ.

Με σχηματισμό 4-3-3 θα παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Κέρκεζ η οποία θα έχει στο τέρμα τον Βοζίνια ενώ οι Τεϊσέιρα και Μπουνόζα θα αποτελέσουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Έουλερ θα είναι στην αριστερή πλευρά της άμυνας με τον Αντωνίου να κινείται δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή για την ΑΕΛ θα αγωνιστούν οι Νταβόρ, Μεντόγιεβιτς και Αντάμοβιτς. Στα άκρα της επίθεσης οι Άντονι Γεωργίου και Μάνουελ Τόρες ενώ μοναδικός προωθημένος για τους «λέοντες» ο Ράιαν Μαέ.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Πάντιτς, Αντβιγάι, Σάντος, Κυριάκου, Κωνσταντινίδης, Μπάμπιτς, Ντανίλο

15/02/2021
            17:50

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα, Έουλερ, Αντωνίου, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Αντάμοβιτς, Τόρες, Άντονι, Μαέ

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ψύχας, Μάρκοβιτς, Ματέι, Γιαννιώτας, Πίττας, Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι της Λεμεσού

Ως τυπικά γηπεδούχος η ΑΕΛ στο Τσίρειο, φιλοξενεί τον Απόλλωνα για την 25η αγωνιστική.