Tελικό: ΑΕΛ - Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 9/1/2021 - 17:56

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΕΛ και της Ομόνοιας στο Τσίρειο καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό με τον Λοΐζου ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Μαέ.

Η ΑΕΛ μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ανέβασε κάπως «στροφές» και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης κυρίως με προσπάθειες από τη δεξιά πτέρυγα όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο έως το λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «πράσινοι» αφού κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς στο παιχνίδι προσπάθησαν να προστατέψουν το υπέρ τους αποτέλεσμα όμως «λύγισαν» στο τέλος.

Την ερχόμενη αγωνιστική (20η) η ΑΕΛ πάει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου την Παρασκευή (15/01 - 18:00). Από την άλλη, η Ομόνοια την Τετάρτη (13/01 - 18:00) έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις εκ νέου στο Τσίρειο κόντρα στον Απόλλωνα για την εξ αναβολής 5η αγωνιστική. Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο η ομάδα της Λευκωσίας για την 20η αγωνιστική φιλοξενεί τον Εθνικό στο ΓΣΠ (16/01 - 16:00).

09/01/2021
17:56
Τέλος, 1-1 οι δύο ομάδες
09/01/2021
17:52
90' Γκολ για την ΑΕΛ

Μπαλιά του Τόρες στον Μαέ ο οποίος μέσα στην περιοχή κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στις καθυστερήσεις.

09/01/2021
17:50
90' Άλλα τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Συνεχίζει να έχει το προβάδισμα η Ομόνοια με 1-0 από το έκτο λεπτό με το γκολ του Λοΐζου.

09/01/2021
17:45
85' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ

Δυνατό γύρισμα του Τόρες στην περιοχή όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

09/01/2021
17:41
82' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Κέρκεζ

Δ. Αβραάμ αντί Αντωνίου και Μαΐντεβατς αντί Νταβόρ.

09/01/2021
17:37
77' Ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης η ΑΕΛ

Κλεισμένη στην άμυνα της είναι η Ομόνοια η οποία προσπαθεί να υπερασπιστεί το υπέρ της 1-0. Η ΑΕΛ έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως επιτυχία προς το παρόν.

09/01/2021
17:30
70' Προχωρά σε αλλαγή και ο Κέρκεζ

Ο Μαέ αντί του Μπάμπιτς στην αναμέτρηση.

09/01/2021
17:28
68' Τρίτη κίνηση από τον πάγκο για την Ομόνοια

Ασάντε αντί Ντούρις στην αναμέτρηση.

09/01/2021
17:23
63' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ

Συρτό σουτ του Ντανίλο ο Φαμπιάνο έπεσε στη γωνία του και μάζεψε τη μπάλα.

09/01/2021
17:14
54' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Εντός περιοχής ο Ντούρις έστρωσε στον Τιάγκο ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Βοζίνια ήταν στο σωστό σημείο και έδιωξε τον κίνδυνο.

09/01/2021
17:13
53' Φάση για την ΑΕΛ

Μακρινό, δυνατό σουτ από τον Μηνά Αντωνίου όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

09/01/2021
17:10
50' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Λοΐζου εκτός για να μπει ο Σέχου και Κακουλλής εκτός για να μπει ο Τιάγκο.

09/01/2021
17:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες.

09/01/2021
16:48
Ημίχρονο, 1-0 μπροστά η Ομόνοια
09/01/2021
16:45
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Μπροστά στο σκορ η Ομόνοια με 1-0 από το 6ο λεπτό με το γκολ του Λοΐζου.

09/01/2021
16:43
43' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα απομακρύνθηκε και κατέληξε στον Τόρες ο οποίος έπιασε το πολύ δυνατό σουτ με τον Φαμπιάνο να πέφτει εντυπωσιακά και να διώχνει τη μπάλα.

09/01/2021
16:34
34' Απειλεί η Ομόνοια

Από πολύ πλάγια ο Ζόρντι προσπάθησε να ξεγελάσει τον Βοζίνια με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο Καποβερτινός τερματοφύλακας της ΑΕΛ έπεσε πολύ σωστά και έσωσε την ομάδα του με τα δύο χέρια.

09/01/2021
16:31
31' Ετοιμάζει αναγκαστική αλλαγή η ΑΕΛ

Με μυϊκό πρόβλημα θα αποχωρήσει από την αναμέτρηση ο Ανδρέας Αβραάμ και τη θέση του θα πάρει ο Μάρκο Αντάμοβιτς.

09/01/2021
16:22
22' Φάση για την ΑΕΛ

Μακρινό σουτ του Αβραάμ με τον Φαμπιάνο να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα χωρίς δυσκολία.

09/01/2021
16:15
15' Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΛ

Μετά το γκολ της Ομόνοιας η ΑΕΛ κρατάει περισσότερο τη μπάλα, προσπαθεί να αντιδράσει όμως δυσκολεύεται να βρει τους χώρους. Μάλιστα, οι παίκτες της ΑΕΛ κάνουν αρκετά εύκολα το λάθος στην τελική τους πάσα.

09/01/2021
16:10
11' Κίτρινη ο Λέτσιακς

Φάουλ από τον άσο της Ομόνοιας ο οποίος συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες στο πρωτάθλημα. Θα χάσει ένα εκ των επόμενων παιχνιδιών με Εθνικό ή Ένωση.

09/01/2021
16:05
6' Γκολ για την Ομόνοια

Γύρισμα του Λέτσιακς από τα αριστερά στο σημείο του πέναλτι με τον Λοΐζου να είναι αμαρκάριστος και να μη δυσκολεύεται να νικήσει τον Βοζίνια για το 1-0.

09/01/2021
16:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η Ομόνοια.

09/01/2021
15:54
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις η ΑΕΛ, με τις λευκές η Ομόνοια.

09/01/2021
15:32
Κλικς από την προθέρμανση των δύο ομάδων
09/01/2021
15:16
«Ντόπαραν» τους παίκτες τους οι φίλοι της ΑΕΛ

Αρκετοί φίλοι της ΑΕΛ μαζεύτηκαν κοντά στον κυκλικό κόμβο του Τσιρείου και έφτιαξαν ατμόσφαιρα, θέλοντας να στείλουν το μήνυμα στους ποδοσφαιριστές πως δεν είναι μόνοι. Μάλιστα, οι παίκτες της ΑΕΛ βρέθηκαν έξω από το αποδυτήρια και τους χάζεψαν για λίγο.

09/01/2021
15:08
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Πέντε αλλαγές στο αρχικό σχήμα από τον Χένινγκ Μπεργκ στην ενδεκάδα της Ομόνοιας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα. Ο Νορβηγός τεχνικός άφησε εκτός τους Βίτορ Γκόμες, Σέχου, Παπουλή, Ασάντε και Τιάγκο για να πάρουν τη θέση τους οι Ζόρντι Γκόμεθ, Χούμποτσαν, Λοΐζου, Ντούρις και Κακουλλής.

Στο τέρμα θα είναι ξανά ο Φαμπιάνο με τους Λανγκ και Λούφτνερ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Χούμποτσαν με τον Λέτσιακς να κινείται αριστερά. Στη μεσαία γραμμή για την Ομόνοια οι Ζόρντι και Κούσουλος με τον Τζιωνή ως επιτελικό μέσο.

Στα άκρα της επίθεσης θα βρεθούν οι Λοΐζου και Κακουλλής με τον Μίχαλ Ντούρις να κινείται στη γραμμή κρούσης. Σε σχηματισμό 4-2-3-1 για την Ομόνοια. Αν ο Μπεργκ επιλέξει 4-2-2, τότε οι Τζιωνής και Λοΐζου θα είναι στα άκρα με τους Κακουλλή και Ντούρις στην επίθεση.

Στον πάγκο: Παναγή, Σέχου, Κίκο, Γκόμες, Μποτεάκ, Παπουλής, Τσέποβιτς, Τιάγκο, Ασάντε

09/01/2021
15:03
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Χωρίς αλλαγές θα παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του Τσίρειου ο Ντούσαν Κέρκεζ κόντρα στην Ομόνοια. Ο Βόσνιο τεχνικός θα χρησιμοποιήσει τους ίδιους έντεκα όπως και το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ.

Στο τέρμα θα είναι ο Βοζίνια με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Τεϊσέιρα και Ράσο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα κινηθεί ο Σάντος με τον Αντωνίου να αγωνίζεται ξανά στα δεξιά. Ο Νταβόρ θα είναι στη μεσαία γραμμή μαζί με τους Ριέρα και Ντανίλο οι οποίοι θα κινούνται ελαφρώς πιο μπροστά του.

Ανδρέας Αβραάμ και Μάνου Τόρες στα άκρα της επίθεσης και μοναδικός προωθημένος για τους Λεμεσιανούς θα είναι ο Μπάμπιτς.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Μεντόγιεβιτς, Αντάμοβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Μαέ, Παπαφώτης, Δ. Αβραάμ, Μαΐντεβατς

09/01/2021
14:55

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Ράσο, Σάντος, Αντωνίου, Νταβόρ, Ντανίλο, Ριέρα, Τόρες, Αβραάμ, Μπάμπιτς

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τζιωνής, Λοΐζου, Κακουλλής, Ντούρις

14:47
Η προϊστορία μεταξύ των δύο ομάδων τα τελευταία δέκα χρόνια στη Λεμεσό για το πρωτάθλημα