Τελικό: ΑΕΛ - Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 13/3/2021 - 20:33

Της «έκλεισε» το σπίτι και... ξέφυγε!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο, στη μεγάλη αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής των play-off, παίρνοντας μια τεράστια νίκη.

Οι «πράσινοι» παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, εντούτοις ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα και κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό», ανοίγοντας στο +4 τη διαφορά.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με το «καλησπέρα» και ένα φοβερό γκολ του Τεϊσέιρα, ωστόσο μετά δέχθηκαν την ανατροπή, μαζί και την πρώτη εντός έδρας ήττα.

Το σύνολο του Χένινγκ Μπεργκ έφερε «τούμπα» το ματς, αρχικά με πολύ ωραίο τέρμα του Λοΐζου στο 24' και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσέποβιτς στο 45+1', κάνοντας ένα αποφασιστηκό βήμα για τον τίτλο.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια παρέμεινε στην κορυφή με 63 βαθμούς πλέον και την επόμενη (4η) αγωνιστική των play-off, υποδέχεται την Πέμπτη (18/3, 19:00) την ΑΕΚ στο ΓΣΠ.

Από την άλλη η ΑΕΛ έμεινε στην 2η θέση με 59 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (17/3, 18:00) φιλοξενείται από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», στη ρεβάνς για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

20:27
90+1' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Αβραάμ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπάμπιτς έκανε την γυριστή προβολή, ο Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να απομακρύνεται

13/03/2021
20:26
5 λεπτά ο έξτρα χρόνος
13/03/2021
20:20
85' Κάρτα στον Σάντος

Για φάουλ στον Λοΐζου, ενώ στο πέσιμο του τον πάτησε στο πρόσωπο

13/03/2021
20:18
83' Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η ΑΕΛ

Έξω οι Νταβόρ και Τόρες, μέσα οι Αβραάμ και Μπάμπιτς

13/03/2021
20:08
73' Άλλη μια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Ριέρα από αριστερά γύρισε στην περιοχή, ο Μηνάς Αντωνίου πήγε με φόρα και έκανε το σουτ από κοντά, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει εντυπωσιακά

13/03/2021
20:02
67' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Τόρες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σάντος πήδηξε για την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω

13/03/2021
20:01
66' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Μηνάς Αντωνίου πήρε από τον Μαέ έξω από την περιοχή και δοκίμασε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

13/03/2021
19:59
64' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Έξω Μεντόγεβτις, Έουλερ, Γεωργίου και μέσα οι Ριέρα, Σάντος, Αβντιγιάι

13/03/2021
19:54
59' Έσωσε «γκάφα» ο Βοζίνια

Ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά με δεύτερη προσπάθεια και βοήθεια του Έουλερ πρόλαβε να την πιάσει ξανά προτού ο Ασάντε την στείλει στα δίχτυα

13/03/2021
19:49
54' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Κούσουλος επιχείρησε ένα πολύ καλό και δυνατό σουτ από μακριά, με τον Βοζίνια να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

13/03/2021
19:47
51' Κάρτα στον Τιάγκο

Για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Μηνά Αντωνίου

13/03/2021
19:45
49' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Έουλερ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στην περιοχή, εκεί όπου ο Τόρες έπιασε το βολέ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

13/03/2021
19:41
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

19:22
45+5' Κάρτα στον Ασάντε

Για σκληρό φάουλ στον Τεϊσέιρα

13/03/2021
19:19
5 λεπτά οι καθυστερήσεις
13/03/2021
19:17
45' Γκολ για την Ομόνοια

19:13
41' Διπλή φάση για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ επιχείρησε δύο φορές να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, στην πρώτη ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα και στη δεύτερη ο Ντανίλο πρόλαβε πάνω στη γραμμή

13/03/2021
19:08
36' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τη δεξιά γωνία, ο Βοζίνια όμως έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα

13/03/2021
19:05
33' Φάση για την Ομόνοια

Ο Τιάγκο πήρε μπάλα και έδωσε στον Τσέποβιτς που δοκίμασε το πλασέ εκτός περιοχής, με τον Βοζίνια να μαζεύει

13/03/2021
19:02
30' Σχόλιο

Η Ομόνοια αφού ξεπέρασε το «σοκ» του γρήγορου γκολ που δέχθηκε, ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ισοφαρίζει, έχοντας πλέον τον έλεγχο.

Από την πλευρά της ΑΕΛ έδωσε χώρο στην αντίπαλο και το πλήρωσε με την ισοφάριση, ψάχνοντας πλέον να αντιδράσει εκ νέου.

13/03/2021
18:56
24' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Τσέποβιτς από αριστερά έκανε το γύρισμα για τον Λοΐζου, ο οποίος με ντρίμπλα και εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

2

13/03/2021
18:53
21' Κάρτα στον Μεντόγεβιτς

Σκληρό φάουλ στον Λοΐζου και κίτρινη, χάνοντας έναν από τους δύο επόμενους αγώνες

13/03/2021
18:48
17' Ακυρώθηκε γκολ της Ομόνοιας

Ο Τσέποβιτς με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο Ασάντε που έκανε το γύρισμα ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε, ενώ έγινε και χρήση του VAR.

13/03/2021
18:44
12' Καλή φάση για την ΑΕΛ

Λάθος γύρισμα του Σέχου στην άμυνα, ο Μαέ πήρε και δοκίμασε το μακρινό σουτ, χωρίς όμως να απειλήσει τον Φαμπιάνο

13/03/2021
18:41
10' Σχόλιο

Φουριόζα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΛ, η οποία στην πρώτη ευκαιρία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να έχει τον έλεγχο του αγώνα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

Σαφώς επηρεασμένη από το γρήγορο γκολ που δέχθηκε η Ομόνοια, η οποία ψάχνει να βρει τα πατήματα της και επιδιώκει σε γρήγορη αντίδραση.

13/03/2021
18:35
3' Γκολ για την ΑΕΛ

Με το «καλησπέρα» του αγώνα η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ, έπειτα από τη σέντρα του Ντανίλο στα δεξιά και το εκπληκτικό γύρισμα του Τεϊσέιρα που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Φαμπιάνο

1

13/03/2021
18:32
1' Έναρξη του μεγάλου αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Χωρίς εκπλήξεις ο Χένινγκ Μπεργκ, ο οποίος επαναφέρει τους γνωστούς στο αρχικό σχήμα καθώς και το 4-4-2.

Στο τέρμα θα βρίσκεται ο Φαμπιάνου, με τους Χούμποτσαν και Λούφτνερ να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα δύο άκρα της άμυνας οι Σέχου από δεξιά και Λέτσιακς από αριστερά.

Στον χώρο του κέντρου οι Κούσουλος και Γκόμεθ, με τους Λοΐζου από δεξιά και Τιάγκο από αριστερά στα δύο φτερά.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Ασάντε και Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Γκόμες, Μποτεάκ, Παπουλής, Ντούρις, Τζιωνής, Λανγκ, Κακουλλής.

13/03/2021
17:39
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Με μια αλλαγή στο αρχικό του σχήμα ο Ντούσαν Κέρκεζ, ο οποίος διατηρεί το 4-2-1-3, επιλέγοντας τον Ντανίλο στη θέση του Ριέρα.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βοζίνια, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Τεϊσέιρα και Πάντιτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Μηνάς Αντωνίου και στο αριστερό ο Έουλερ.

Στον χώρο της μεσαίας γραμμής θα κινούνται οι Νταβόρ και Μεντόγεβιτς, με τον Ντανίλο πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί φτερό θα βρίσκεται ο Τόρες, στο αριστερό ο Γεωργίου και στην κορυφή της επίθεσης ο Μαέ.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αβραάμ, Αντάμοβιτς, Ριέρα, Αβντιγιάι, Ψισιέ, Σάντος, Κυριάκου, Μπάμπιτς.

13/03/2021
17:34

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Έουλερ, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Ντανίλο, Τόρες, Γεωργίου, Μαέ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τιάγκο, Λοΐζου, Ασάντε, Τσέποβιτς.

13/03/2021
17:28
Η προηγούμενη συνάντηση τους στο Τσίρειο
13/03/2021
17:25
«Ντοπαρίσματα» από τους οπαδούς

Οι φίλοι των δύο ομάδων δημιούργησαν ατμόσφαιρα και έδωσαν ψυχολογική ώθηση στους ποδοσφαιριστές τους, με αυτούς της ΑΕΛ να δίνουν το παρών τους έξω από το Τσίρειο και τους αυτούς της Ομόνοιας στην τελευταία προπόνηση στο «Ηλίας Πούλλος».

13/03/2021
17:22
Στατιστικά

Η ΑΕΛ τρέχει ένα εκπληκτικό σερί στα εντός έδρας παιχνίδια, έχοντας κερδίσει τα 13 από τα 14 και το μοναδικό που δεν πήρε ήταν αυτό με την Ομόνοια.

Από την πλευρά της η Ομόνοια είναι αήττητη στα μεγάλα παιχνίδια τη φετινή σεζόν και έχει να χάσει στο πρωτάθλημα από τις 22 Νοεμβρίου.

13/03/2021
17:17
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο παιχνίδι στο Τσίρειο

Η 2η ΑΕΛ υποδέχεται στο Τσίρειο την πρωτοπόρο Ομόνοια, έχοντας μεταξύ τους ένα βαθμό διαφορά, στο μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής των play-off.