Κόλλησαν στο... μηδέν ΑΕΛ και Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/9/2023 - 22:01

Χωρίς γκολ και νικητή στη Λεμεσό!

ΑΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο «Άλφαμεγα Stadium» στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σιπριάνο με απευθείας κόκκινη κάρτα (48'). Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης χωρίς αμφιβολία οι δύο τερματοφύλακες, Μπέκερ και Φαμπιάνο.

Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους έφτασε τους εφτά βαθμούς. Με τη σειρά του το «τριφύλλι» ανέβηκε στους οκτώ βαθμούς, παραμένοντας ακόμη αήττητο στις εγχώριες διοργανώσεις με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Την ερχόμενη, πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΛ ως τυπικά φιλοξενούμενη θα αντιμετωπίσει στο ντέρμπι της Λεμεσού τον Απόλλωνα (24/09 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Από την άλλη, η Ομόνοια θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ τον Άρη (25/09 - 19:00).

16/09/2023
22:05
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις της αναμέτρησης στο «Άλφαμεγα Stadium».

ψ

16/09/2023
22:01
Τέλος στη Λεμεσό, χωρίς γκολ οι δύο ομάδες

Χωρίς νικητή η μεγάλη αναμέτρηση στο «Άλφαμεγα Stadium» καθώς ΑΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο 0-0.

ω

16/09/2023
21:56
90+3' Απειλεί η Ομόνοια

Ο Αλιούμ στην περιοχή, έκανε την πάσα στον Λοΐζου, όμως το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε πάνω στον Μπέκερ που ήταν ξανά σωστά τοποθετημένος.

16/09/2023
21:54
90' Εφτά επιπλέον λεπτά για το τέλος

Χωρίς σκορ (0-0) στη Λεμεσό η αναμέτρηση.

16/09/2023
21:46
83' Παραμένει χωρίς γκολ το παιχνίδι

Στο δεύτερο μέρος με το αριθμητικό πλεονέκτημα για την ΑΕΛ, όπως είναι λογικό οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν τον έλεγχο της μπάλας και προσπαθούν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Φαμπιάνο, χωρίς ωστόσο μεγάλη επιτυχία. Από την άλλη, το «τριφύλλι» επιθετικά μοιάζει κάπως... χαμένο, χωρίς πολλά-πολλά.

νμ

16/09/2023
21:43
80' Από δύο αλλαγές για τις δύο ομάδες

Καρίμ αντί του Κακουλλή και Λοΐζου αντί του Σεμέδο για την Ομόνοια.

Κοντινέλλα και Μακρής μέσα αντί Σρνιτς και Τζάλμα για την ΑΕΛ.

16/09/2023
21:32
68' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Μαρς έδωσε τη θέση του στον Μεντόσα.

16/09/2023
21:27
63' Διπλή κίνηση για την Ομόνοια από τον πάγκο

Ο Κασάμα δίνει τη θέση του στον Χαραλάμπους και ο Αλιούμ παίρνει τη θέση του Σίμιτς.

Ντεμπούτο για τον Καμερουνέζο άσο με το τριφύλλι στο στήθος.

16/09/2023
21:24
61' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ

Μακρινό σουτ, ο Φαμπιάνο ήταν ξανά στο σωστό σημείο και έδιωξε τον κίνδυνο.

16/09/2023
21:22
58' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Τσούκα παραχωρεί τη θέση του στον Παπαφώτη.

16/09/2023
21:14
51' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Σωφρόνης Αυγουστή «καίει» τον Μπέζους, βάζοντας τον Λέτσιακς στην αναμέτρηση για να ελέγξει τα νώτα του.

μ

16/09/2023
21:14
50' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Απευθείας η εκτέλεση του κερδισμένου φάουλ από τον Χέντι, με τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

16/09/2023
21:12
48' Κόκκινη για την Ομόνοια

Αλλαγή δεδομένων στο «Άλφαμεγα Stadium» με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος!

Ο Άγγελος Ανδρέου βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Σιπριάνο και πήγε να βγει... φάτσα με τον Φαμπιάνο όμως ο μπακ των «πρασίνων» τον έριξε στο έδαφος πριν μπει στην περιοχή.

Ο Ιταλός διαιτητής χωρίς κανένα δισταγμό του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

χ

16/09/2023
21:09
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγή οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα.

16/09/2023
21:05
Μικρή καθυστέρηση για τη σέντρα στο δεύτερο μέρος

Αντιμετωπίζει πρόβλημα με την ενδοεπικοινωνία ο δεύτερος βοηθός.

16/09/2023
20:49
Ολοκληρώθηκε το ημίχρονο στο «Άλφαμεγα Stadium»

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στη Λεμεσό με την ΑΕΛ και την Ομόνοια να βρίσκονται στο... άγονο 0-0.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έως τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου είχαν δύο πολύ μεγάλες στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Παρ' όλα αυτά, ο Μπέκερ ήταν... παρών αποτρέποντας την παραβίαση της εστίας του και τις δύο φορές. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με την Ομόνοια όμως να παραμένει κυρίαρχος έχοντας την κατοχή. Η ΑΕΛ με τη σειρά της, με εξαίρεση ένα σουτ του Χέντι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου δεν απείλησε ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λεμεσιανοί αναμένεται πως θα προσεγγίσουν την αναμέτρηση πιο... επιθετικά για να βρουν το γκολ της νίκης. Με τη σειρά της η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν αναμένεται να αλλάξει πολλά στον τρόπο παιχνιδιού της, καθώς δημιούργησε ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία.

α

16/09/2023
20:46
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει χωρίς σκορ (0-0) η αναμέτρηση.

16/09/2023
20:38
37' Πρώτη αξιόλογη στιγμή για την ΑΕΛ

Στην περιοχή ο Χέντι, έκανε το σουτ με τον Φαμπιάνο να πέφτει και να μαζεύει τη μπάλα.

16/09/2023
20:28
28' Δοκάρι για την Ομόνοια

Μακρινό σουτ του Μπέζους από τα 30 μέτρα, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της ΑΕΛ. Παραμένει το 0-0 στην αναμέτρηση.

16/09/2023
20:25
25' Έπεσε ο ρυθμός

Μετά το γρήγορο ξεκίνημα κυρίως από την Ομόνοια, ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά έπεσε, με τις ομάδες να αρκούνται σε παιχνίδι κέντρου. Απουσιάζουν οι μεγάλες ευκαιρίες και η ορθολογική ανάπτυξη.

16/09/2023
20:11
10' Νέα απίθανη στιγμή για την Ομόνοια, ξανά «όχι» από τον Μπέκερ

Μακρινή μπαλιά με αποδέκτη τον Σεμέδο, ο οποίος μπήκε από πλάγια στην περιοχή και επιχείρησε το δυνατό πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ ήταν ξανά στο σωστό σημείο και έσωσε την ομάδα του.

16/09/2023
20:06
5' Τεράστια απόκρουση του Μπέκερ, κρατά το μηδέν για την ΑΕΛ

Απίθανη σέντρα του Σίμιτς στο δεύτερο δοκάρι, με τον Κακουλλή από το ένα μέτρο να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ ήταν στο σωστό σημείο και ενστικτωδώς έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Τρομερή στιγμή με το... καλημέρα στο παιχνίδι.

16/09/2023
20:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Άλφαμεγα Stadium»

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

16/09/2023
19:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τα λευκά οι φιλοξενούμενοι, με τις κίτρινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι.

0

16/09/2023
19:48
Σιγή... ιχθύος από Ομόνοια για Μάριο Ηλία

Δηλώσεις παραχώρησε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, Ανδρέας Δημητρίου, πριν την έναρξη της αναμέτρησης στη Λεμεσό. Μεταξύ άλλων ρωτήθηκε για το μεταγραφικό σχεδιασμό της ομάδας του, αποφεύγοντας να δώσει ξεκάθαρη απάντηση.

Η σχετική τοποθέτηση: «Γενικά για θέματα προγραμματισμού θα πρέπει να περιμένετε 2-3 μέρες. Τη Δευτέρα θα είναι στο "Total Green" ο αθλητικός διευθυντής, Γέσπερ Γιάνσον, και εκεί θα αναφερθεί για όλα τα θέματα. Είναι ο καθ’ ύλην αρμόδιος. Δεν έχω να προσθέσω κάτι, είναι αυτό που σας είπα».

16/09/2023
19:25
Η τελευταία φετινή εμφάνιση του Ζαχαρίου με τα πράσινα

Ο άσος της Ομόνοιας θα παραχωρηθεί με τη μορφή δανεισμού ως το τέλος της σεζόν στον Εθνικό Άχνας, στο πλαίσιο της μεταγραφής του Μάριου Ηλία στο «τριφύλλι».