Λυτρωτής Ζιρού και η Γαλλία στους «4», μοραίος Κέιν και η Αγγλία… πάει σπίτι

Σάββατο, 10/12/2022 - 23:00

Ο Ζιρού έδειξε τον δρόμο!

Η Γαλλία επικράτησε με 2-1 επί της Αγγλίας σε ματς «θρίλερ» και χάρις το γκολ του 36χρονου επιθετικού στο 78ο λεπτό, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι «τρικολόρ» παρότι προηγήθηκαν νωρίς με το σουτ... κεραυνό του Τσουαμενί στο 17ο λεπτό, πραγματοποιήσαν ίσος την χειρότερη τους εμφάνιση ως τώρα στην διοργάνωση.

Από την άλλη τα «τρία λιοντάρια» το πάλεψαν και έχοντας μια καλή παρουσία κατάφεραν να φέρουν στα ίσα τον αγώνα με τον Κέιν από την άσπρη βούλα στο 54ο λεπτό.

Ο 29χρονος επιθετικός είναι όμως αυτός που στην συνέχεια τα... πλήγωσε, χάνοντας το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η Αγγλία στο 84ο λεπτό, ενώ λίγα λεπτά πριν ο Ζιρού για ακόμη μία φορά δεν απογοήτευσε την ομάδα του.

Η Γαλλία συνεχίζει προς την υπεράσπιση του τίτλου, στρέφοντας το... βλέμμα της στον αγώνα με το Μαρόκο (14/12, 21:00), όπου θα διεκδικήσει μια θέση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

22:42
84' Χάνει το πέναλτι η Αγγλία

Ο Κέιν δεν κατάφερε να κερδίσει τον Γιορίς, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

1*πηγή φωτογραφίας: AP

10/12/2022
22:41
82' Πέναλτι για την Αγγλία
10/12/2022
22:36
78΄ΓΚΟΛ για την Γαλλία 2-1

Σέντρα Γκριζμάν από τα αριστερά, ο Ζιρού έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Μαγκουάιρ και να καταλήγει στα δίχτυα.

10/12/2022
22:31
72' Νέα επικίνδυνη φάση για την Αγγλία

Ο Σο έκανε καταπληκτικό γύρισμα, στην μικρή περιοχή, με τον Σάκα να μην μπορεί να τελειώσει την φάση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

10/12/2022
22:29
70' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία

Ο Χέντερσον εκτέλεσε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Μαγκουάιρ να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Γιορίς.

10/12/2022
22:22
62' Απειλεί η Αγγλία

Ο Κέιν δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Γιορίς.

10/12/2022
22:20
Πρώτος σκόρερ της Αγγλίας μαζί τον Ρούνεϊ ο Κέιν

Ο Κέιν έφτασε τα 53 τέρματα με την Αγγλία πιάνοντας στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Ρούνεϊ!

10/12/2022
22:15
55' Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία

Ο Ραμπιο βγήκε στην αντεπίθεση, δοκίμασε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Πίκφορντ να αποκρούει.

10/12/2022
22:12
54' ΓΚΟΛ για την Αγγλία 1-1

Ο Κέιν νίκησε τον Γιορίς από την άσπρη βούλα

1

10/12/2022
22:11
52' Πέναλτι για την Αγγλία

Ωραία ενέργεια του Σάκα μέσα στην περιοχή των Γάλλων, τον ανατρέπει αντικανονικά ο Τσουαμενί.

1**πηγή φωτογραφίας: AP

10/12/2022
22:06
47' Απειλεί η Αγγλία

Ο Μπέλινχαμ έκανε το σουτ, λίγο έξω από την μικρή περιοχή και ο Γιορίς απέκρουσε εντυπωσιακά, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Γαλλία προηγείται με 1-0 εναντίον της Αγγλίας, στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

10/12/2022
21:45
45' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
10/12/2022
21:39
39' Φάση για την Γαλλία

Ο Γκριζμάν εκτέλεσε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, πασάροντας στον Ντεμπελέ, εκείνος έκανε ψηλή μπαλιά για τον Ερναντέζ, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή, με τον Εμπαπέ να κάνει κακό τελειώμα, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

10/12/2022
21:28
29' Νέα επικίνδυνη φάση για την Αγγλία

Ο Κέιν έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Γιορίς να πετάγεται στο «γάμα» και να διώχνει σε κόρνερ.

10/12/2022
21:21
22' Τεράστια ευκαιρία για την Αγγλία

Ο Κέιν πέρασε υπέροχα ανάμεσα από δύο παίκτες, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιορίς, από δύσκολη γωνία μέσα στην μικρή περιοχή.

1

*πηγή φωτογραφίας: AP

10/12/2022
21:20
21' Απειλεί η Αγγλία

Ο Σο επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Γιορίς, να παίρνει την μπάλα στην αγκαλιά του.

10/12/2022
21:16
17' ΓΚΟΛ για την Γαλλία 1-0

Ο Γκριζμάν έδωσε στον Τσουαμενί και αυτός, πραγματοποίησε ένα σουτ... κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

10/12/2022
21:10
11' Πρώτη ευκαιρία για την Γαλλία

Ο Ντεμπελέ έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Ζιρού να πιάνει την κεφαλιά, στην καρδιά της περιοχής και τον Πίκφορντ να ελέγχει σταθερά.

10/12/2022
21:07
7' Πιέζουν και οι δύο ομάδες

Αμφότερες οι ομάδες πιέζουν για την κατοχή και προσπαθούν να αναπτυχθούν, ώστε δημιουργήσουν ευκαιρίες. Η Γαλλία δείχνει να είναι πιο ενεργητική.