Τελικό: Αϊντχόφεν - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 10/12/2020 - 21:48

Με ήττα 4-0 ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Europa League η Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας ηττήθηκε στην Ολλανδία κόντρα στην Αϊντχόφεν για την 6η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε για την Αϊντχόφεν στο 35ο λεπτό ο Μάλεν, το 2-0 διαμόρφωσε από το σημείο του πέναλτι ο Ντάμφρις στο 63ο λεπτό. Ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Πιρό στις καθυστερήσεις με δύο γκολ. Για την Ομόνοια στο 70ο λεπτό ο Ζόρντι Γκόμεθ έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει στο σκορ αφού αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι Ολλανδοί ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δικαίως πήραν τη νίκη. Η Αϊντχόφεν είχε την κατοχή και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Ομόνοιας. Από την άλλη, η κυπριακή ομάδα προσπάθησε να κάνει τη... ζημιά στην αντεπίθεση, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία αφού δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες πέραν του πέναλτι.

Πλέον η Ομόνοια στρέφει την προσοχή της αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Λευκωσίας η Πάφος την ερχόμενη Δευτέρα (14/12 – 19:00) στο ΓΣΠ για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

10/12/2020
21:48
Τέλος στην Ολλανδία, 4-0 ήττα για την Ομόνοια
10/12/2020
21:46
90' Γκολ για τους Ολλανδούς

Ξανά ο Πιρό ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0.

10/12/2020
21:45
90' Γκολ για την Αϊντχόφεν

BΑπό πλάγια ο Πιρό έκανε το 3-0 για τους Ολλνδούς.

10/12/2020
21:44
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος
10/12/2020
21:44
90' Απειλεί η Ομόνοια

Σουτ του Τζιωνή από το ύψος του πέναλτι όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μάζεψε σταθερά.

10/12/2020
21:40
86' Πλησιάζουμε προς το τέλος

Θυμίζουμε, 2-0 μπροστά στο σκορ οι Ολλανδοί. Η άλλη αναμέτρηση του ομίλου στην Τούμπα μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Γρανάδα είναι στο 0-0. Έτσι με αυτό το αποτέλεσμα η Αϊντχόφεν παίρνει την πρώτη θέση και η Γρανάδα τη δεύτερη. Τρίτος ο ΠΑΟΚ και τέταρτη η Ομόνοια.

10/12/2020
21:35
81' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της η Αϊντχόφεν

Ο Ντάμφρις αποχωρεί για να μπει ο Τεζέ.

10/12/2020
21:24
71' Απειλεί η ολλανδική ομάδα

Σουτ του Πιρό με τον Φαμπιάνο να μαζεύει τη μπάλα.

10/12/2020
21:23
70' Άστοχος ο Ζόρντι

Κακή εκτέλεση από τον αρχηγό της Ομόνοιας με τη μπάλα να φεύγει έξω.

10/12/2020
21:23
69' Πέναλτι για την Ομόνοια

Σέντρα στην περιοχή των Ολλανδών με τον Βιργκέφερ να κάνει χέρι.

10/12/2020
    21:16
    63' Γκολ για την Αϊντχόφεν

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Ντάμφρις, κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

10/12/2020
    21:15
    62' Πέναλτι για τους γηπεδούχους

Λάθος κοντρόλ του Λέτσιακς, έχασε τη μπάλα και ανέτρεψε τον Ντάμφρις.

10/12/2020
    21:13
    60' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Λέτσιακς, Γκόμεθ και Ντούρις στο παιχνίδι. Παίρνουν τη θέση των Κίκο, Κούσουλου και Σενέ.

10/12/2020
    21:10
    57' Απουσιάζουν οι μεγάλες ευκαιρίες

Αν και ξεκίνησε με προϋποθέσεις το δεύτερο μέρος, προς το παρόν απουσιάζουν οι μεγάλες φάσεις από την αναμέτρηση. Οι Ολλανδοί συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, η Ομόνοια προσπαθεί να κάνει τη... ζημιά στην αντεπίθεση.

10/12/2020
    21:01
    47' Τριπλή ευκαιρία για την Αϊντχόφεν

Ο Ιχατάρεν μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Φαμπιάνο να σώζει, στη συνέχεια της φάσης άλλα δύο σουτ σταμάτησαν σε σώματα αμυντικών της Ομόνοιας

10/12/2020
    20:59
    46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

20:42
    45' Απειλεί ξανά ο Μάλεν

Συρτό σουτ του επιθετικού των Ολλανδών με τον Φαμπιάνο να πέφτει και να σώζει την Ομόνοια.

10/12/2020
    20:41
    45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου
    10/12/2020
    20:40
    45' Σπαταλάει μεγάλη προϋπόθεση η Ομόνοια

Φάουλ από κοντινό σημείο όμως η εκτέλεση του Τιάγκο σταμάτησε στο τείχος.

10/12/2020
    20:35
    39' Δοκάρι για τους γηπεδούχους

Μακρινό σουτ έξω από την περιοχή από τον Ντάμφρις όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της Ομόνοιας.

10/12/2020
    20:34
    37' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια

Μακρινό σουτ από τον Τιάγκο, απέκρουσε ο Μβογκό.

10/12/2020
    20:31
    35' Γκολ για την Αϊντχόφεν

Πολύ καλή σέντρα του Μαξ, ο Μάλεν ήρθε από πίσω και εντελώς ανενόχλητος με προβολή άνοιξε το σκορ.

10/12/2020
    20:29
    34' Πρώτη προϋπόθεση για την Ομόνοια

Σέντρα από τον Τζιωνή, τα δύο διαδοχικά σουτ των Σενέ-Τιάγκο σταμάτησαν στα σώματα χωρίς να απειλήσουν τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

10/12/2020
      20:28
      32' Παραμένει το 0-0 με τους Ολλανδούς να έχουν τον έλεγχο

Έχουν την κατοχή της μπάλας οι παίκτες της PSV όμως η Ομόνοια κρατάει. Μετά το δίλεπτο που πίεσε ασφυκτικά η ομάδα της Ολλανδίας η ομάδα της Λευκωσίας προσπαθεί να κερδίσει κάποια μέτρα όμως δυσκολεύεται ακόμη να κρατήσει μπάλα.

10/12/2020
      20:18
      23' Σώζει την Ομόνοια ο Φαμπιάνο

«Βολίδα» από τον Μαξ όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα.

10/12/2020
      20:18
      22' Μεγάλη στιγμή για την Αϊντχόφεν

Ο Λούφτνερ προ γραμμής έσωσε την Ομόνοια από το σουτ του Μάλεν.

10/12/2020
      20:13
      18' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους

Έξω ο Λεντέσμα για να μπει ο Φέιν.

10/12/2020
      20:09
      14' Τίποτα το αξιόλογο...

Απουσιάζουν οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή όμως δεν έχουν απειλήσει τον Φαμπιάνο. Αμύνεται σωστά η Ομόνοια και προσπαθεί να αξιοποιήσει τις αντεπιθέσεις της χωρίς όμως επιτυχία προς το παρόν.

10/12/2020
      20:01
      6' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Ο Ιχατάρεν... χόρεψε την άμυνα της Ομόνοιας, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Μάλεν ωστόσο η σέντρα του δεν βρήκε συμπαίκτη του και απομάκρυνε η άμυνα του «τριφυλλιού».

10/12/2020
      19:59
      4' Πρώτη στιγμή στο παιχνίδι

Άστοχο σουτ από τον Μάλεν. Πρώτη προϋπόθεση για τους γηπεδούχους στην αναμέτρηση χωρίς όμως κάτι ανησυχητικό για τον Φαμπιάνο.

10/12/2020
      19:55
      1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η Ομόνοια.

10/12/2020
      19:51
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λαχανί εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις κοκκινό-μαύρες οι γηπεδούχοι.

Θα ακουστεί ο ύμνος της διοργάνωσης και στη συνέχεια θα ακολουθήσει μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του Πάολο Ρόσι.

10/12/2020
      19:08
      Έτοιμα τα «πράσινα» αποδυτήρια στο «Philips Stadium»
      10/12/2020
      19:02
      Συγκινητική στιγμή έξω από το γήπεδο

Σε μια συγκινητική κίνηση προέβη η οικογένεια της Ομόνοιας. Οι «πράσινοι» χάρισαν φανέλα του «τριφυλλιού» σε φίλαθλο που ανέμενε τις αποστολές των δύο ομάδων.

Αναλυτικά: «Ο Λούκας, φίλαθλος της PSV, ανέμενε την ομάδα μας, μέσα στο κρύο, έξω από το “Philips Stadium”. Μας υποδέχθηκε θερμά και με ένα αγνό αληθινό χαμόγελο. Όπως μας εξήγησε ο πατέρας του, το ποδόσφαιρο και η PSV είναι το πάθος του. Το δωράκι μας στον Λούκας, μια επίσημη φανέλα της ομάδας, ήταν το λιγότερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, αυτός είναι ο αθλητισμός. Σε ευχαριστούμε Λούκας»!

10/12/2020
      18:50
      Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Ο Χένινγκ Μπεργκ δεν έχει στην διάθεση του τους παροπλισμένους Μαυρία, Κακουλλή, Μποτεάκ και Κυριακίδη.

Σε σχέση με το ντέρμπι «αιωνίων», ο Νορβηγός προχώρησε σε έξι αλλαγές καθώς φανέλα βασικού πήραν οι Κίκο, Σέχου, Γκόμες, Τζιωνής, Λοΐζου, Σενέ. Εκτός έμειναν οι Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Παπουλής, Ασάντε και Ντούρις.

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα με τους Λανγκ και Λούφτνερ στο κέντρο της άμυνας. Κίκο στο αριστερό άκρο της άμυνας με τον Σεχού δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα είναι ο Κούσουλος με τον Βίτορ Γκόμες.

Ο Τιάγκο θα κινηθεί στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης με τον Λοΐζου να είναι δεξιά. Ως επιτελικός μέσος θα αγωνιστεί ο Τζιωνής με τον Σενέ να είναι ο μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Παναγή, Χρυσοστόμου, Παπουλής, Χούμποτσαν, Ζόρντι, Λέτσιακς, Ντούρις, Παναγιώτου, Βενιζέλου, Ασάντε