Τελικό: Ανόρθωση - ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 8/11/2020 - 19:48

Νίκησε και... πάτησε κορυφή η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το γκολ για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια σκόραρε ο Κωστάκης Αρτυματάς στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης. Γκολ το οποίο δίνει τη δυνατότητα στην «Κυρία» να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής κατά τη διάρκεια της διακοπής του πρωταθλήματος.

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε προβλήματα στην ΑΕΚ. Μετά το ημίωρο η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, κέρδισε κάποια μέτρα όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Λόρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κάκιστο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολύ λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες. Ο ρυθμός ήταν πολύ κακός και η Ανόρθωση το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο καθώς είχε το προβάδισμα της νίκης.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έφτασε τους 23 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, οι Λαρνακείς έμειναν στους 16 βαθμούς.

Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος η Ανόρθωση την 11η αγωνιστική πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ (22/11 – 18:00) ενώ η ΑΕΚ με τη σειρά της φιλοξενεί την άλλη ομάδα της Λεμεσού, τον Απόλλωνα στην «Αρένα» (22/11 – 20:00).

08/11/2020
19:48
Τέλος, 1-0 νίκη... κορυφής για την Ανόρθωση
08/11/2020
19:45
90' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά

Πάντα μπροστά με 1-0 η Ανόρθωση χάρις το γκολ του Αρτυματά από το 9ο λεπτό.

08/11/2020
19:37
82' Φάση για την ΑΕΚ

Κόρνερ από τον Σπόλιαριτς με τον Τρουγιόλς να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω. Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την ΑΕΚ όμως τίποτα δεν υπάρχει σύμφωνα με τον διαιτητή της αναμέτρησης.

08/11/2020
19:29
75' Ολοκληρώνει τις κινήσεις της και η Ανόρθωση

Στη θέση του Μιχάλη Μανιά πέρασε ο Νίκος Καλτσάς.

08/11/2020
19:28
74' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της η ΑΕΚ

Νάντο και Φλοριάν στην αναμέτρηση στις θέσεις Ιωάννου και Μακρή.

08/11/2020
19:24
69' Έπεσε πολύ ο ρυθμός

Πολύ κακό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες δημιουργούν ευκαιρίες με το... σταγονόμετρο. Ρυθμός που βολεύει την Ανόρθωση που έχει το προβάδισμα.

08/11/2020
19:15
60' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Ελουντού στην αναμέτρηση αντί του Μίχα.

08/11/2020
19:15
59' Φάση για την ΑΕΚ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρισκόφσκι όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

08/11/2020
19:07
52' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Φεύγει από την αναμέτρηση ο Δημήτρης Χριστοφή για να περάσει στη θέση του ο Ρενάτο Μαργκάσα.

08/11/2020
19:00
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. Στη σέντρα ο Μίχα για την Ανόρθωση.

08/11/2020
18:46
Τέλος ημιχρόνου, 1-0 η Ανόρθωση
08/11/2020
18:44
45' Άλλο ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Πάντα 1-0 μπροστά η Ανόρθωση από το γκολ του Αρτυμτά στο ένατο λεπτό.

08/11/2020
18:37
36' Έπεσε κάπως ο ρυθμός

Δε δημιουργούνται τόσες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να κάνουν περισσότερα λάθη και να κυκλοφορούν τη μπάλα κυρίως στη μεσαία γραμμή.

Συμπλήρωσε κάρτες για την ΑΕΚ ο Θωμάς Ιωάννου. Θα χάσει το παιχνίδι είτε με τον Απόλλωνα (εντός), είτε με τον Εθνικό (εκτός).

08/11/2020
18:30
31' Κίτρινη στον Βργκοτς

Συμπλήρωσε τρεις κίτρινες και θα απουσιάσει είτε με την ΑΕΛ στο Τσίρειο, είτε με την Ένωση εντός έδρας.

08/11/2020
18:29
30' Μονόλογος για την Ανόρθωση το παιχνίδι

Σχόλιο (Γιώργος Κύζας): Σαφώς ανώτερη είναι η Ανόρθωση σε αυτά τα πρώτα 30 λεπτά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια δικαίως βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ δείχνει να είναι πολύ υποτονική επιθετικά καθώς δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή παρά το ότι κέρδισε κάπως κατοχή στα τελευταία λεπτά. Πολλά τα σουτ από τους παίκτες της Ανόρθωσης έξω από την περιοχή σε αντίθεση με τις περασμένες αγωνιστικές.

08/11/2020
18:19
21' Νέα φάση για την Ανόρθωση

Έξω από την περιοχή ο Ντορ Μίχα, δοκίμασε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

08/11/2020
18:18
19' Απειλεί ξανά η Ανόρθωση

Αριστερό σουτ του Χριστοφή όμως ο Τέουνκενς ήταν στο σωστό σημείο και μπλόκαρε τη μπάλα.

08/11/2020
18:12
14' Μεγάλη στιγμή για την Ανόρθωση

Πισινή κεφαλιά από τον Μανιά με τον Χριστοφή να νικάει τον Ιωάννου, μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να... κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

08/11/2020
18:11
13' Νέα στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Σουτ του Σπιρόφσκι, η μπάλα έφυγε άουτ

08/11/2020
    18:11
    12' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Άστοχη κεφαλιά του Τρουγιόλς, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χέιτλι

08/11/2020
      18:08
      9' Γκολ για την Ανόρθωση

Στον αέρα η μπάλα, έφτασε στον Κωστάκη Αρτυμτά ο οποίος στόπαρε πανέμορφα και έπιασε τη... βολιδα, νικώντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Πανέμορφο γκολ από τον Παραλιμνίτη άσο της Ανόρθωσης.

08/11/2020
      18:03
      4' Πάει για αναγκαστική αλλαγή η ΑΕΚ

Τραυματίστηκε στο γόνατο ο Άμπρααμ και αποχωρεί με το φορείο από τον αγωνιστικό χώρο. Τη θέση του θα πάρει σε πολύ λίγο ο Ματία Σπόλιαριτς.

08/11/2020
      18:01
      2' Δοκάρι για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οκριασβίλι, ο Κωστάκης Αρτυματάς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της ΑΕΚ και έφυγε έξω.

08/11/2020
      17:59
      1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Παπαδόπουλος»

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι με τον Τρισκόφσκι.

08/11/2020
      17:55
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ανόρθωση, με τις κιτρινοπράσινες οι φιλοξενούμενοι.

08/11/2020
      17:13
      Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Μία αλλαγή για την ΑΕΚ σε σχέση με τη νίκη 2-0 απέναντι στον Ερμή. Ο Στεφάν Σπιρόφσκι πήρε τη θέση του Ματίγια Σπόλιαριτς. Ο Χοάν Καρίγιο θα παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με σχηματισμό 4-3-3.

Τέουνκενς στο τέρμα με τους Γκονζάλεζ και Τρουγιόλς στο κέντρο της άμυνας με τους Ιωάννου αριστερά και Φερνάντεζ δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Χέιτλι, Σπιρόφσκι και Άμπρααμ. Μακρής και Τρισκόφσκι στα άκρα της επίθεσης με τον Ναράνχο μοναδικός προωθημένος.

Στον πάγκο: Τόνιο, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Γκαρσία, Φλοριάν, Ναούμ, Κωνσταντίνου

08/11/2020
        17:09
        Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Ο Λόρια θα είναι κάτω από τα δοκάρια με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του τους Σίλντεφελντ και Βργκοτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Γκαλίτσιος με τον Σελίν αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή οι Αρτυματάς και Νταουσβίλι με τον Μίχα πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος. Στα άκρα της επίθεσης οι Χριστοφή και Οκριασβίλι με τον Μιχάλη Μανιά στην κορυφή της επίθεσης.

Σε σχέση με το παιχνίδι της Τετάρτης στο κύπελλο υπάρχει μόνο μια αλλαγή αφού ο Αρτυματάς πήρε τη θέση του Χούσμπαουερ.

Στον πάγκο: Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς, Κβιλιτάια, Χούσμπαουερ, Μαργκάσα, Ελουντού