Τελικό: Ανόρθωση - ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/2/2021 - 20:50

Χωρίς γκολ (0-0) και χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η μεγάλη αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μεταξύ της Ανόρθωσης και της ΑΕΛ.

Παιχνίδι το οποίο ξεκίνησε με καλό ρυθμό και είχε ευκαιρίες για γκολ όμως οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνας, έτσι αναπόφευκτα έμειναν στο μηδέν. Πιο… καθαρές ευκαιρίες για γκολ δημιούργησε η Ανόρθωση.

Με την ισοπαλία αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους 45 βαθμούς και παραμένει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με τη σειρά της η ΑΕΛ έφτασε τους 49 βαθμούς όμως οπισθοχώρησε στην Τρίτη θέση στο -2 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα και στο -1 από τη δεύτερη Ομόνοια.

Την ερχόμενη αγωνιστική (25η) η Ανόρθωση πάει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου» το απόγευμα της Τρίτης (16/02 – 19:00). Από την άλλη, η ΑΕΛ έχει το ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα ως τυπικά γηπεδούχα στο Τσίρειο, τη Δευτέρα (15/02 – 19:00).

20:48
90' Μεγάλη στιγμή για την Ανόρθωση

Αμαρκάριστος ο Αμπαρτζουμιάν έκανε το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

10/02/2021
20:47
90' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες.

10/02/2021
20:45
88' Τέταρτη και τελευταία αλλαγή για την Ανόρθωση

Χουσμπάουερ αντί του Μπουσουλάτζιτς.

10/02/2021
20:43
87' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η ΑΕΛ

Αντβιγάια αντί Ριέρα.

Αντάμοβιτς αντί Τόρες.

10/02/2021
20:43
86' Σουτ για την Ανόρθωση

Φαλτσαριστό σουτ του Οκριασβίλι όμως ο Βοζίνια μάζεψε σταθερά.

10/02/2021
20:40
83' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Χριστοφή στο παιχνίδι αντί του Καλτσά.

10/02/2021
20:34
77' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Εξαιρετική κάθετη πάσα του Σίτο Ριέρα στον Μαέ ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ανόρθωση.

10/02/2021
20:31
74' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σέντρα στην περιοχή από τον Καλτσά με τον Οκριασβίλι να «τρυπώνει» στην άμυνα της ΑΕΛ και να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

10/02/2021
20:27
70' Πεσμένος ο ρυθμός της αναμέτρησης

Δυσκολεύονται να δημιουργήσουν επιθετικά οι δύο ομάδες. Μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού οι ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος.

10/02/2021
20:20
63' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Αντωνίου αντί Κυριάκου

Μαέ αντί Μπάμπιτς

Έουλερ αντί Άντονι

10/02/2021
20:14
57' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Στη θέση του Τσαρλς Ελουντού πέρασε ο Τονρίκε Οκριασβίλι.

10/02/2021
20:10
53' Πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο

Μετά από κόρνερ του Καλτσά, ο Μπουσουλάτζιτς έπιασε την προβολή με τον Κβιλιτάια να κάνει την κεφαλιά αλλά να μη βρίσκει στόχο.

10/02/2021
20:02
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Στη θέση του Μουρτάζ Νταουσβίλι πέρασε ο Ντορ Μίχα για την Ανόρθωση. Με τους ίδιους έντεκα ο Ντούσαν Κέρκεζ για την ΑΕΛ.

10/02/2021
19:45
Ημίχρονο χωρίς γκολ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτό χωρίς καθυστερήσεις από τον διαιτητή.

10/02/2021
19:32
33' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Σέντρα του Ριέρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Γεωργίου να πιάνει με τη μία το βολέ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

10/02/2021
19:22
23' Σουτ για την Ανόρθωση

Φαλτσαριστό εν στάση σουτ από τον Καλτσά από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα πάνω από την εστία.

10/02/2021
19:15
16' Πρώτη τελική για την ΑΕΛ

Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Νταβόρ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

10/02/2021
19:14
Ωραίο στιγμιότυπο με Αμπαρτζουμιάν και Ριέρα

Οι δύο ποδοσφαιριστές συνυπήρξαν στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου για μία διετία στην πρώτη τους εμφάνιση στο κυπριακό πρωτάθλημα.

10/02/2021
19:03
4' Νέα φάση για την Ανόρθωση

Κάθετη μπαλιά του Μπουσουλάτζιτς με τον Κβιλιτάια στην... πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ όμως το πλασέ του από το ύψος της περιοχής δεν ήταν καλό και κατέληξε έξω.

10/02/2021
19:01
2' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση

Ο Ελουντού έδωσε στον Μπουσουλάτζιτς ο οποίος έκανε δυνατό μακρινό σουτ και ο Βοζίνια μάζεψε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

10/02/2021
    19:00
    1' Έναρξη της αναμέτρησης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Στη σέντρα η Ανόρθωση.

10/02/2021
    18:54
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ανόρθωση, με τις γαλαζοκίτρινες η ΑΕΛ.

10/02/2021
    18:10
    Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης του πρώτου γύρου

Η ΑΕΛ είχε επικρατήσει της Ανόρθωσης με 1-0 στις 22 Νοεμβρίου χάρις στο γκολ του Μαέ στο 66ο λεπτό.

10/02/2021
    17:58
    Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Τρεις αλλαγές από τον Ντούσαν Κέρκεζ σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην Πάφο. Οι Μπρούνο Σάντος, Μεντόγεβιτς και Μπάμπιτς παίρνουν τις θέσεις των Μηνά Αντωνίου, Ντόνις Αβντίγια και Ράιαν Μάε.

Ο Βοζίνια θα είναι για άλλο ένα παιχνίδι στο τέρμα με τους Στραχίνια Κέρκεζ και Αντρέ Τεϊσέιρα να αγωνίζονται μπροστά του ως κεντρικοί αμυντικοί. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Χάρης Κυριάκου με τον Σάντος να κινείται αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για την ΑΕΛ ο Νταβόρ Ζστραφκόφσκι με τον Μεντόγιεβιτς στη μεσαία γραμμή και τον Σίτο Ριέρα ελαφρώς πιο μπροστά του ως επιτελικός μέσος. Άντονι Γεωργίου και Μάνουελ Τόρες θα κινηθούν στα άκρα της επίθεσης με τον Μπάμπιτς στην κορυφή.

Στον πάγκο: εραυνός, Πάντιτς, Αντάμοβιτς, Μαέ, Έουλερ, Μηνάς, Αβράαμ Δ, Μπουνόζα, Αβντίγια

10/02/2021
    17:52
    Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Με μια αλλαγή σε σχέση με το τελευταία παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ από τον Τιμούρ Κετσπάγια. Στη θέση του Γιώργου Γκαλίτσιου πέρασε ο Χοβάνες Αμπαρτζουμιάν.

Ο Λόρια θα είναι στο τέρμα με τους Βργκοτς και Ρισβάνη στο κέντρο της άμυνας. Ο Αμπαρτζουμιάν θα είναι δεξιά στην άμυνα με τον Κορέια αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Αρτυματάς, Νταουσβίλι και Μπουσουλάτζιτς με τον τελευταίο ελαφρώς πιο μπροστά.

Καλτσάς και Ελουντού θα βρίσκονται στα άκρα της επίθεσης με τον Κβιλιτάια να αγωνίζεται ξανά ως μοναδικός προωθημένος για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Στον πάγκο: Τζουρ, Οκριασβίλι, Μανιάς, Μίχα, Γκαλίτσιος, Μαργκάσα, Κορρέα, Χριστοφή, Χουσμπάουερ