Τελικό: Ανόρθωση - ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/3/2021 - 20:25

Της... έκλεισε το σπίτι η ΑΕΛ!

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Ανόρθωσης με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της αναμέτρησης για την τέταρτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού ο Μαέ στο 12ο και 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Για την Ανόρθωση μείωσε ο Κβιλιτάια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 62 βαθμούς και επανέφερε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ομόνοια (66β.) στους τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στους 53 βαθμούς και στο -13 από την πρώτη θέση. Έτσι, ουσιαστικά η υπόθεση πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε άδοξα για την «Κυρία» αφού μένουν μόνο άλλοι 18 βαθμοί στο «τραπέζι».

Την ερχόμενη αγωνιστική (5η) η ΑΕΛ θα φιλοξενήσει στο Τσίρειο τον Ολυμπιακό, ενώ η Ανόρθωση με τη σειρά της θα πάει στην «Αρένα» για την αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Θυμίζουμε πως αύριο (22/03) οι δύο ομάδες θα μάθουν τον αντίπαλο τους στα ημιτελικά του κυπέλλου. Οι άλλες δύο ομάδες που είναι στην κλήρωση είναι ο Ολυμπιακός και ο ΑΠΟΕΛ.

20:22
90' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Νταβόρ ο Χάρης Κυριάκου.

21/03/2021
20:20
90' Άλλα πέντε λεπτά για το τέλος

Μπροστά στο σκορ με 2-1 η ΑΕΛ.

21/03/2021
20:14
84' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Κέρκεζ αντί του Ριέρα.

Μπάμπιτς αντί του Μπάμπιτς.

21/03/2021
20:13
83' Σκοράρει η Ανόρθωση όμως το γκολ ακυρώνεται

Δε θα μετρήσει το γκολ καθώς ο Μίχα που έδωσε την πάσα-ασίστ ήταν εκτεθειμένος πριν σκοράρει ο Μανιάς.

21/03/2021
20:10
81' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση η ομάδα της Λεμεσού, με τη μπάλα να καταλήγει στον Ντανίλο όμως το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο.

21/03/2021
20:02
73' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Ολοκληρώνει με τις κινήσεις ο Κετσπάγια από τον πάγκο.

Οκριασβίλι και Χουσμπάουερ εκτός για να μπουν οι Μπουσουλάτζιτς και Μανιάς.

21/03/2021
20:01
72' Ένταση στον πάγκο της ΑΕΛ

Κίτρινη κάρτα στον Ντούσαν Κέρκεζ ενώ ο διαιτητής απέβαλε τον βοηθό του Βόσνιου, Χρίστο Παντελή.

21/03/2021
19:52
63' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Μίχα στη θέση του Ρενάτο Μαργκάσα.

21/03/2021
19:51
62' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Διαγώνια μπαλιά του Κβιλιτάια στον Καλτσά ο οποίος έπιασε το βολέ με τη μία όμως ο Βοζίνια εκτινάχθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα.

21/03/2021
19:42
52' Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ

Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ, υπήρχαν καλές προϋποθέσεις για την Ανόρθωση, όμως το σουτ του Κορέια ήταν άστοχο.

21/03/2021
    19:35
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Έμεινε στα αποδυτήρια ο Βργκοτς. Στη θέση του ο Κορρέα. Αναγκαστική η αλλαγή σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της Ανόρθωσης.

21/03/2021
    19:20
    Τέλος ημιχρόνου

21/03/2021
    19:19
    45' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Kβιλιτάια απέφυγε τρεις ποδοσφαιριστές με μία κίνηση και μείωσε σε 2-1 για την Ανόρθωση.

21/03/2021
    19:17
    45' Σουτ για την Ανόρθωση

Έπιασε το σουτ ο Οκριασβίλι όμως ήταν άστοχος, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά έξω.

21/03/2021
    19:12
    43' Γκολ για την ΑΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Μάε, πέρασε τον Λόρια και πλάσαρε για το 2-0 των Λεμεσιανών. 12ο γκολ στη φετινή σεζόν για τον παίκτη της ΑΕΛ.

21/03/2021
    19:06
    37' Σκοράρει η ΑΕΛ αλλά δε μετρά το γκολ

Μπήκε στην περιοχή ο Ντανίλο, έπεσε για την προβολή και βρήκε τον Λόρια ενώ στη συνέχεια ο Ριέρα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ δε μέτρησε καθώς υπήρξε επιθετικό φάουλ του παίκτη της ΑΕΛ στον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

21/03/2021
    19:02
    34' Αναγκαστική αλλαγή και για την ΑΕΛ

Δε μπορεί να συνεχίσει ο Αντρέ Τεϊσέιρα. Τη θέση του παίρνει ο Ψισιέ.

21/03/2021
    18:52
    24' Προσπαθεί να αντιδράσει η Ανόρθωση

Για άλλο ένα παιχνίδι η Ανόρθωση στην πρώτη τελική προσπάθεια του αντιπάλου βρίσκεται πίσω στο σκορ.

Το ίδιο είχε συμβεί με τον Ολυμπιακό στην προηγούμενη αγωνιστική στο Μακάρειο. Αυτό ήταν το 11ο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μαέ.

Μετά το γκολ, η ομάδα της Αμμοχώστου προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Βοζίνια, χωρίς όμως επί της παρούσης να έχει καταφέρει να μπει με προϋποθέσεις στην περιοχή της ΑΕΛ.

21/03/2021
      18:41
      12' Γκολ για την ΑΕΛ

Σέντρα στην περιοχή της Ανόρθωσης, με τον Μαέ να νικάει τον Λόρια και να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους.

21/03/2021
      18:38
      9' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση

Τραυματίστηκε σε διεκδίκηση της μπάλας και αποχώρησε ο Γιώργος Γκαλίτσιος. Τη θέση του πήρε ο Χοβάνες Αμπαρτζουμιάν.

21/03/2021
      18:30
      1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η ομάδα της ΑΕΛ.

21/03/2021
      18:25
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι παίκτες της Ανόρθωσης, με τις μαύρες εμφανίσεις η φιλοξενούμενη ομάδα της ΑΕΛ.

21/03/2021
      17:30
      Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Ο Βοζίνια θα είναι στο τέρμα με τους Πάντιτς και Αντρέ Τεϊσέιρα να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μηνάς Αντωνίου ενώ ο Μπρούνο Σάντος θα κινηθεί αριστερά. Στη μεσαία γραμμή για την ΑΕΛ, οι Μεντόγιεβιτς και Νταβόρ.

Πιο μπροστά θα είναι ο Ριέρα ενώ οι Ντανίλο (αριστερά) και Μάνου Τόρες (δεξιά) θα αγωνιστούν στα άκρα της επίθεσης. Μοναδικός προωθημένος για την ομάδα της Λεμεσού θα είναι ο Ράιαν Μαέ.

Πολλές οι αλλαγές όπως αναμενόταν για την ΑΕΛ συγκριτικά με τον αγώνα κυπέλλου κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, εφτά στο σύνολο. Πάντιτς, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Μαέ, Σάντος, Μηνάς και Ντανίλο στις θέσεις των Κέρκεζ, Ψισέ, Έουλερ, Μπάμπιτς, Αντάμοβιτς, Κυριάκου και Αβράαμ.

Δυο οι αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος με την Ομόνοια, οι Ριέρα και Σάντος παίρνουν φανέλα βασικού.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αβραάμ, Αντάμοβιτς, Κέρκεζ, Έουλερ, Παπαφώτης, Ψισιέ, Κυριάκου, Μπάμπιτς

21/03/2021
      17:25
      Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Με τρεις αλλαγές παρατάσσει την Ανόρθωση ο Τιμούρ Κετσπάγια την ομάδα του σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα της «Κυρίας» με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.Τη θέση του τραυματία Ρισβάνη πήρε ο Μπράνκο Βργκοτς, ενώ φανέλα βασικού πήραν οι Γκαλίτσιος αντί του Αμπαρτζουμιάν και Μαργκάσα αντί του Μπουσουλάτζιτς.

Στην εστία θα είναι ο Λόρια, τετράδα στην άμυνα οι Γκαλίτσιος (δεξιά), Κορέια (αριστερά) με τους Κώστα Αρτυματά και Μπράνκο Βργκοτς κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή την τριάδα αποτελούν οι Νταουσβίλι, Μαργκάσα και Χουσμπάουερ, με τους Καλτσά (δεξιά) και Οκριασβίλι (αριστερά) να πλαισιώνουν τον προωθημένο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας, Μίχα, Αμπαρζτουμιάν, Κορρέα, Ελουντού