Τελικό: Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/10/2020 - 17:50

Σπουδαία νίκη με 2-0 πήρε η Ανόρθωση απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στη μεγάλη αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν ουσιαστική και με περισσότερο καθαρό μυαλό και πήρε δίκαια μια πολύ σημαντική νίκη, η οποία ήταν η πρώτη σε μεγάλα παιχνίδια και θα δώσει μεγάλη ώθηση αλλά και ψυχολογία ενόψει συνέχειας. Μακριά από τον καλό τους εαυτό για άλλη μια φορά οι «γαλαζοκίτρινοι» οι οποίοι γνώρισαν άλλη μια ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν για ακόμη μια φορά και βυθίζονται περισσότερο στη βαθμολογία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα το παιχνίδι και ευτύχισε να σκοράρει νωρίς με τον γκολ του Βργκοτς, το οποίο προήλθε από το λάθος του Νούχιου στην άμυνα. Ο ΑΠΟΕΛ επηρεάστηκε και καθυστέρησε να ξυπνήσει, έχοντας κάποιες στιγμές για να ισοφαρίσει, βρήκε σε όλες όμως απέναντι του τον Λόρια. Μεγάλη ευκαιρία είχε και η «Κυρία» στο φινάλε, με τον Σίλβα να την σταματάει

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Λευκωσίας κρατούσε περισσότερο μπάλα στο ξεκίνημα και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως να απειλεί ιδιαίτερα. Βρήκε κάποιες στιγμές, όμως ξανά ο Λόρια ήταν εκεί και κράτησε το μηδέν. Η ομάδα της Αμμοχώστου όμως στην πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος πέτυχε και δεύτερο γκολ, έπειτα από ωραία ενέργεια του Κβιλιτάια και εκεί ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο.

Επόμενη υποχρέωση για την Ανόρθωση την ερχόμενη Τετάρτη (28/10, 17:00) κόντρα στον Εθνικό στο Δασάκι σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική, ενώ την ίδια μέρα και ώρα ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται από την ΠΑΕΕΚ για την ενδιάμεση φάση του κυπέλλου.

25/10/2020
17:46
90' Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος
25/10/2020
17:43
88' Σχόλιο

Κρατάει μπάλα ο ΑΠΟΕΛ, χωρίς όμως να καταφέρνει να γίνεται απειλητικός, με τα εναπομείναντα λεπτά να μοιάζουν τυπικής διαδικασίας

25/10/2020
17:34
79' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ του Ατζίλι έξω από την περιοχή, έπεσε και μάζεψε ο Λόρια

25/10/2020
17:31
Το 2-0 της Ανόρθωσης
25/10/2020
17:27
72' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μέσα ο Μπεν Σαχάρ, έξω ο Ζαχίντ

25/10/2020
17:22
67' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Κβιλιτάια υποδέχθηκε ωραία τη μπαλιά του Καλτσά, κατέβασε και κινήθηκε παράλληλα με την εστία και έπιασε ένα πολύ καλό πλασέ στη γωνία στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

25/10/2020
17:17
61' Νέα φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ο Ατζίλι λίγο έλειψε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έπεσε και απέκρουσε δύσκολα στη γωνιά του ο Λόρια

25/10/2020
17:15
60' Δεύτερη αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ

Μέσα ο Ατζίλι, έξω ο Κλωναρίδης

25/10/2020
17:14
59' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Χουσμπάουερ, μέσα ο Αρτυματάς

25/10/2020
17:13
58' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ωραία σέντρα του Ζαχίντ στην περιοχή για τον Νούχιου, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια

25/10/2020
17:06
51' Κάρτα στον Ενσούε

Για τράβηγμα στον Οκριασβίλι

25/10/2020
17:05
49' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο κιτρινισμένος Κορέια και μέσα ο Σελίν

25/10/2020
17:00
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

25/10/2020
16:45
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
25/10/2020
16:41
42' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Κβιλιτάια από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Οκριασβίλι, ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ, ωστόσο ο Σίλβα απέκρουσε εξαιρετικά σε κόρνερ

25/10/2020
16:33
34' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ωραία προσπάθεια του Εντονγκαλά από δεξιά, έκανε τη σέντρα στην περιοχή για τον Νούχιου, η κεφαλιά του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια

25/10/2020
16:30
32' Κάρτα στον Κλωναρίδη

Για φάουλ από πίσω στον Γκαλίτσιο

25/10/2020
16:24
26' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην εκτέλεση του φάουλ, ο Μερκής με κεφαλιά έστρωσε στον Λουντέμο, ο οποίος από καλή θέση δοκίμασε να απειλήσει με το κεφάλι, όμως ο Λόρια έκανε σπουδαία απόκρουση, η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε σε κόρνερ.

25/10/2020
16:22
25' Κίτρινη στον Κορέια

Για μαρκάρισμα από πίσω στον Εντονγκαλά

25/10/2020
16:16
Το 1-0 της Ανόρθωσης
25/10/2020
16:11
13' Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γένσεν δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, ψήλα άουτ όμως η μπάλα

25/10/2020
16:07
9' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Νούχιου στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι έστρωσε καταλάθος για τον Βργκοτς, ο οποίος είπε «ευχαριστώ» και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

3

25/10/2020
16:04
6' Πρόβλημα με Ντε Βινσέντι και αναγκαστική αλλαγή

Τράβηγμα για τον Αργεντινό που αποχωρεί και παίρνει τη θέση του ο Λούντεμο

25/10/2020
16:00
1' Πρώτη προϋπόθεση ευκαιρίας για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ και απομάκρυνση της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Χουσμπάουερ δοκίμασε το πλασέ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στον Μερκή και απομάκρυνε

25/10/2020
15:58
1' Έναρξη αγώνα

Στη σέντρα η Ανόρθωση

25/10/2020
15:53
Παράπονα από πλευράς ΑΠΟΕΛ για την ώρα του αγώνα

Νεκτάριος Πετεβίνος: «Αυτό που γίνεται με τις ώρες διεξαγωγής των αγώνων και να αγωνίζονται τέτοια ώρα ομάδες, είναι απαράδεκτο. Είναι εύκολο να ορίζουμε το πρόγραμμα αλλά άλλο να το ορίζεις και άλλο να το ζεις. Ανεξαρτήτως αιτιολογίας, δεν πρέπει να συμβαίνει. Συμβαίνει εδώ και αρκετό καιρό, ακούσαμε πολλές ομάδες να παραπονιούνται. Να προθερμαίνεσαι με τέτοια θερμοκρασία και υγρασία... Πρέπει να στείλουμε μηνύματα για να μην συμβεί ξανά. Παλιά ορίζαμε τα ντέρμπι νωρίς για λόγους ασφαλείας, τώρα δεν υπάρχει καν αυτή η δικαιολογία. Πρέπει οι αρμόδιοι να βάζουν τα παιχνίδια τις ώρες που είναι ανθρωπίνως δυνατό να αγωνίζονται οι ποδοσφαιριστές».

25/10/2020
15:27
Για ζέσταμα οι δύο ομάδες

Οι παίκτες της Ανόρθωσης και του ΑΠΟΕΛ βρίσκονται εδώ και λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα

25/10/2020
15:14
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 αναμένεται να παρατάξει και τη δική του ομάδα ο Μαρίνος Ουζουνίδης, όπου κι αυτός προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές συγκριτικά με την τελευταία αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ.

Κάτω από την εστία θα είναι ο Σίλβα, έχοντας δίδυμο μπροστά του τους Ζόρζε και Μερκή. Ο Ενσούε επιστρέφει στη φυσική του θέση στο δεξί άκρο της άμυνας και στο αριστερό ο Γουίλερ.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Γένσεν, Ζαχίντ και Ντε Βινσέντι με τον τελευταίο πιθανότητα να έχει πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί φτερό της επίθεσης θα είναι ο Εντονγκαλά, στο αριστερό ο Κλωναρίδης και στην κορυφή ο Νουχίου.

2

25/10/2020
15:09
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια, προχωρώντας σε τέσσερις αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδια.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Λόρια και δίδυμο στο κέντρο της άμυνας οι Σίλντενφελντ και Βργκοτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα βρίσκεται ο Γκαλίτσιος και στο αριστερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Νταουσβίλι και Χουσμπάουερ λίγο πιο μπροστά, με τον Μίχα σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί φτερό της επίθεσης θα είναι ο Καλτσάς, στο αριστερό ο Οκριασβίλι και στην κορυφή ο Κβιλιτάια.

1

25/10/2020
14:59
Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ

Σίλβα, Ενσούε, Ζόρζε, Μερκής, Γουίλερ, Γένσεν, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης, Εντονγκαλά, Νουχίου.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Αποστολάκης, Εφραίμ, Λουντέμο, Μπεν Σαχάρ, Σατσιάς, Ατζίλι, Ζεράλδες, Σιέλης

25/10/2020
14:54
Η ενδεκάδα της Ανόρθωσης

Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Μίχα, Καλτσάς, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Τζουρ, Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας, Μαργκάσα, Σελίν, Κορρέα, Χριστοφή, Ελουντού

Τι έκαναν μέχρι τώρα

Η Ανόρθωση μετά από έξι παιχνίδια βρίσκεται στην 4η θέση και έχει μαζέψει 13 βαθμούς με απολογισμό τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Αντίθετα ο ΑΠΟΕΛ στα ίδια παιχνίδια είναι στην 9η θέση και μάζεψε 8 βαθμούς με απολογισμό δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες