Ανατροπή με Παραλιμνίτικη... υπογραφή για την Ανόρθωση κόντρα στον ΑΠΟΕΛ(ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 3/10/2021 - 19:55

«Χρυσή» ανατροπή με Παραλιμνίτικη υπογραφή για την Ανόρθωση!

Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στη μεγάλη αναμέτρηση της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ ο Κβιλιτάια στο 29ο λεπτό, όμως η... απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28ο λεπτό με τον Αρτυματά, ενώ ο αρχηγός της «Κυρίας» σκόραρε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 72ο λεπτό.

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, όμως ο ΑΠΟΕΛ σιγά σιγά ισορρόπησε το ρυθμό της αναμέτρησης και δημιούργησε τις δικές του ευκαιρίες για γκολ όπως και οι γηπεδούχοι. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου ο Κβιλιτάια έβαλε μπροστά στο σκορ τους «γαλαζοκίτρινους», με την «Κυρία» να ψάχνει την άμεση... απάντηση και να τη βρίσκει με τον αρχηγό της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε ξανά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους «γαλαζοκίτρινους» να οπισθοχωρούν αισθητά. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πίεζε τον ΑΠΟΕΛ και κατάφερε να βρει το γκολ ένα τέταρτο σχεδόν πριν το τέλος. Φάση η οποία θα συζητηθεί πολύ τις επόμενες ημέρες. Μετά το γκολ των γηπεδούχων, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε, πίεσε, όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ.

Με τη νίκη αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους έξι βαθμούς και ανέβηκε στην έβδομη θέση, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε στους τρεις βαθμούς και στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, για την έκτη αγωνιστική, η Ανόρθωση θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ στο Τσίρειο (17/10 - 19:00). Για τον ΑΠΟΕΛ στο πρόγραμμα υπάρχει το εντός έδρας παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας στο ΓΣΠ (18/10 - 19:00).

03/10/2021
20:00
Το... τρίτο ημίχρονο της μεγάλης αναμέτρησης

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

03/10/2021
19:54
Τέλος, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση

Πήγε να ξεφύγει λίγο η κατάσταση με τον Σωφρόνη Αυγουστή και τον Ουαρντά, όμως οι η επέμβαση των ψυχραιμότερων έσβησε τη... φωτιά.

ξ

03/10/2021
19:47
90' Άλλα εφτά λεπτά για το τέλος

Υπήρχαν πολλές διακοπές, δικαιολογημένος ο χρόνος από τον διαιτητή. Πάντα μπροστά στο σκορ η Ανόρθωση με 2-1.

03/10/2021
19:41
85' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Ντέλετιτς αντί του Καλτσά.

03/10/2021
19:40
84' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Αντί του Ντανίλο ο Εφραίμ.

03/10/2021
19:40
83' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ του Νατέλ, ο Λόρια έπεσε δύσκολα και έδιωξε.

03/10/2021
19:37
81' Αλλαγή για την «Κυρία»

Ο Ιωάννου στην αναμέτρηση στη θέση του Πόποβιτς.

03/10/2021
19:36
79' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νατέλ, πάνω από την εστία η μπάλα.

03/10/2021
19:34
77' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

O Πολυκάρπου έδωσε τη θέση του στον Εντονγκαλά.

03/10/2021
19:32
75' Γκολ εν τέλει για την Ανόρθωση

Μετά τη συμβολή του VAR ο διαιτητής αποφάνθηκε πως υπάρχει γκολ.

Πάρα πολύ δύσκολη φάση, δεδομένο ότι θα υπάρξει συζήτηση και μετά το πέρας του 90λεπτού.

03/10/2021
19:28
71' Σκόραρε η Ανόρθωση, αναμονή για την απόφαση του VAR

Μακρινό σουτ του Αρτυματά, η μπάλα κατάληξε στα δίκτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς κάποιοι παίκτες ήταν μπροστά στον Μιχαήλ. Αναμονή για την απόφαση του VAR.

03/10/2021
19:23
67' Πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος

Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Κβιλιτάια να κρατάει τη μπάλα και να μοιράζει στον Σόουζα όμως το πλασέ του τελευταίου κατέληξε πάνω από την εστία.

03/10/2021
19:21
65' Σώζει τον ΑΠΟΕΛ ο Νεόφυτος Μιχαήλ

Με το που μπήκε ο Λάζαρος εκτέλεσε φάουλ από τα 30 μέτρα, στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Μιχαήλ, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ αντέδρασε σωστά και έδιωξε τον κίνδυνο.

03/10/2021
19:20
63' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Λάφερτι αφήνει τη θέση του στον Λάζαρο.

03/10/2021
19:11
55' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Νταουσβίλι αντί του Λουντέμο στο παιχνίδι και ο Τσεμπάκ αντί του Θεοδώρου.

Αποδοκιμασίες για τον Νταουσβίλι από τον κόσμο της Ανόρθωσης.

03/10/2021
19:09
52' Φάση για την Ανόρθωση

Μακρινό σουτ με τον Ουαρντά όμως ο Μιχαήλ μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

03/10/2021
19:02
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Ο Αντωνιάδης στη θέση του Κορρέα. Με τους ίδιους έντεκα ο ΑΠΟΕΛ.

03/10/2021
18:45
Ημίχρονο στο «Α. Παπαδόπουλος», 1-1 οι δύο ομάδες

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στην αναμέτρηση της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, με την Ανόρθωση και τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκονται στο ισόπαλο, 1-1. Για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ ο Κβιλιτάια στο 29ο λεπτό, όμως η... απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28ο λεπτό με τον Αρτυματά.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είναι δεδομένο πως θα βγουν μπροστά καθώς δεν ικανοποιούνται με το βαθμό της ισοπαλίας. Φυσικά, θα έχουν στραμμένη την προσοχή τους και στην αμυντική γραμμή καθώς η ήττα είναι.. απαγορευμένη και για τις δύο πλευρές.

0

03/10/2021
18:43
45' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Σέντρα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, με τον Λάφερτι να έρχεται από πίσω και να πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Μιχαήλ έδιωξε τον κίνδυνο με δυσκολία.

03/10/2021
18:41
40' Τεράστια στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σάβιτς έστρωσε με το στήθος στον Κβιλιτάια ο οποίος ήταν ολομόναχος, όμως στο πλασέ του σταμάτησε στον συμπατριώτη του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

03/10/2021
18:36
38' Γκολ για την Ανόρθωση

Μετά από κακή απομάκρυνση των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ η μπάλα στρώθηκε στον Αρτυματά έξω από την περιοχή, με τον Κύπριο ποδοσφαιριστή να νικάει τον Μιχαήλ με φοβερό σουτ.

03/10/2021
18:28
29' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ, μπήκε στην περιοχή και κέρδισε την κόντρα, έκανε το τελείωμα με τη μπάλα να καταλήγει στον Κβιλιτάια ο οποίος την.. έσπρωξε στα δίκτυα.

Δεν πανηγύρισε το γκολ ο Γεωργιανός απέναντι στην πρώην ομάδα του.

03/10/2021
18:24
26' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από σέντρα στην «καρδιά» της περιοχής του ΑΠΟΕΛ, ο Καλτσάς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε ξανά για λίγο έξω.

03/10/2021
18:23
25' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Νίκος Καλτσάς πλάγια στην περιοχή, συνέκλινε και έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά μόλις έξω.

03/10/2021
18:20
22' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Μπαλιά του Σαμπάλα στο ύψος της περιοχής, με τον Ντανίλο να πιάνει το σουτ όμως ο Λόρια μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

03/10/2021
18:18
20' Αρκετή ένταση στο παιχνίδι

Πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες και αυτό φαίνεται στην ένταση των παιχτών.

Στα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα όμως σιγά σιγά ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε. Αρκετά φάουλ από τις δύο ομάδες.

δ

03/10/2021
18:08
10' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Λόρια έδιωξε ασταθώς, με τον Σόουζα να παίρνει το... ριμπάουντ εντός περιοχής και να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της Ανόρθωσης.

03/10/2021
18:04
6' Πρώτη αξιόλογη στιγμή στο παιχνίδι

Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα στρώθηκε στον Λάφερτι, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να κάνει το σουτ, όμως ο Μιχαήλ μάζεψε τη μπάλα.

03/10/2021
18:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα οι γηπεδούχοι.

03/10/2021
17:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις μπλε εμφανίσεις η ομάδα της Αμμοχώστου, με τις γαλαζοκίτρινες οι φιλοξενούμενοι.

03/10/2021
17:20
Η προθέρμανση της Ανόρθωσης

03/10/2021
17:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Γάνδη παρατάσσει την ομάδα ο Τιμούρ Κετσπάγια. Τις θέσεις των Τζουρ και Αντωνιάδη, πήραν οι Λόρια και Κορέια.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Λόρια με τους Αραγιούρι και Ρισβάνη να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Κορρέα, με τον Κορέια να κινείται στο αριστερό πλευρό της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ο Αρτυματάς, με τον Χουσμπάουερ ελαφρώς πιο μπροστά.

Ο Πόποβιτς θα έχει ρόλο επιτελικού μέσου, με τους Ουαρντά (αριστερά) και Καλτσά (δεξιά) να έχουν την ευθύνη για τα άκρα της επίθεσης. Μοναδικός προωθημένος για την Ανόρθωση στη γραμμή κρούσης ο Κάιλ Λάφερτι. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Γεωργιανό τεχνικό.

Στον πάγκο: Τζουρ, Αντωνιάδης, Ρουσιάς, Λάζαρος, Αβραάμ, Κατσαράβα, Νινούα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

03/10/2021
17:00
H ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 5-3-2 όπως αναμενόταν παρατάσσει την ομάδα του στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ο Σωφρόνης Αυγουστή. Σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην ΠΑΕΕΚ, ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ προχώρησε σε δύο αλλαγές. Εκτός οι Οκριασβίλι και Μάγκλιτσα, με τους Λουντέμο και Κβιλιτάια να έχουν πάρει τη θέση τους.

Ο Μιχαήλ θα είναι στο τέρμα καθώς προτιμήθηκε αντί του Σκουφέτ. Από εκεί και πέρα, Ανδρέας Καρώ, Βούγιαντιν Σάβιτς και Πάρης Πολυκάρπου θα αποτελέσουν την τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Ο Σαμπάλα θα έχει την ευθύνη της αριστερής πλευράς ως φουλ-μπακ, με τον Θεοδώρου να έχει την ίδια ευθύνη στη δεξιά γραμμή.

Λουντέμο και Σόουζα θα βρίσκονται στη μεσαία γραμμή, με τον Ντανίλο ελαφρώς πιο μπροστά. Το δίδυμο στη γραμμή κρούσης για τον ΑΠΟΕΛ θα αποτελέσουν οι Γκιόργκι Κβιλιτάια και Λέο Νατέλ.

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Γουίλερ, Εντονγκαλά, Κούτσακος, Φενερίδης