Συμβιβασμός για Ανόρθωση και Απόλλωνα με... κερδισμένο τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 30/4/2022 - 20:54

Ισοπαλία με... κερδισμένο!

Ανόρθωση και Απόλλωνας έμειναν στο 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 7η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία ομάδα, παρά μόνο τον ΑΠΟΕΛ που έχει την ευκαιρία με νίκη σε βάρος της ΑΕΚ να ανεβεί στην κορυφή.

Η «Κυρία» έδειχνε να κρατάει τη νίκη στα χέρια της, ωστόσο οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν στο φινάλε και «έσωσαν» έστω και τον ένα βαθμό.

Το σκορ άνοιξε με ένα εντυπωσιακό γκολ ο Χριστοδουλόπουλος στο 44' και ο Νταμπό ισοφάρισε στο 90ο λεπτό.

Με αυτή την ισοπαλία η Ανόρθωση έμεινε στην 5η θέση με 45 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (4/5, 19:00) φιλοξενείται από την Ομόνοια στο ΓΣΠ, στη ρεβάνς της ήττας με 0-2 για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Αντίθετα, ο Απόλλωνας παρέμεινε προσωρινά στην κορυφή και στο +2 με 52 βαθμούς και την επόμενη (8η) αγωνιστική υποδέχεται την Κυριακή (8/5, 19:00) τον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο.

Το live του ματς

30/04/2022
20:54
Τέλος του αγώνα

Ανόρθωση και Απόλλωνας έμειναν στο 1-1, ένα αποτέλεσμα που ικανοποιεί μόνο... τον ΑΠΟΕΛ, που έχει την ευκαιρία με νίκη κόντρα στην ΑΕΚ να ανεβεί στην κορυφή.

20:46
90' Γκολ για τον Απόλλωνα

Μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα της Ανόρθωσης αδράνησε και ο Νταμπό από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

0

30/04/2022
20:38
82' «Απαντάει» ο Απόλλωνας

Ο Ντιγκινί έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει στον Νταμπό, ο οποίος από ευνοϊκή θέση δεν έπιασε καλά το σουτ και την έστειλε εκτός

30/04/2022
20:37
81' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν έδωσε στον Ρουσιά κι αυτός από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς που μάζεψε το αδύναμο πλασέ

30/04/2022
20:17
61' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Νταμπό με εξαιρετική πάσα έβγαλε μόνο τον Ντιγκινί, αυτός άνοιξε τη μπάλα στην προσπάθεια του να περάσει τον Λόρια, το πλασέ του ήταν όμως ήταν αδύναμο και χάθηκε η φάση

30/04/2022
20:14
Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Έξω Χαμάς και Αλμπάνης, μέσα Ίλιεφ και Νταμπό

30/04/2022
20:02
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Ιωάννου αντί Λάζαρου και Χρυσοστόμου αντί Χριστοφή.

30/04/2022
19:50
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 1-0
30/04/2022
19:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ανόρθωση προηγείται με 1-0 του Απόλλωνα στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Λεμεσού ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μισάωρο, από 'κει και πέρα η «Κυρία» ανέβηκε και λίγο πριν το φινάλε κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο Χριστοδουλόπουλος με ένα εντυπωσιακό γκολ στο 44ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και κάνει ακόμη πιο ενδιαφέρον το μεγάλο ματς.

0

30/04/2022
19:43
44' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα έστρωσε στον Χριστοδουλόπουλο που έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

30/04/2022
19:32
32' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

30/04/2022
19:29
30' Νέα φάση για τον Απόλλωνα

Ο Φιλιώτης σέντραρε από δεξιά, ο Αραγιούρι δεν έδιωξε σωστά και ο Αλμπάνης από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

30/04/2022
19:27
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Χαμάς έκανε ωραία σέντρα από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Ντιγκινί να μην μπορεί να κάνει την προβολή από κοντά

30/04/2022
19:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Απόλλωνα

Με διάταξη 5-3-2, που θα γίνεται 3-5-2, κατεβάζει τη δική του ομάδα ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, ο οποίος προχώρησε σε τρεις αλλαγές σχετικά με το τελευταίο ματς. Φιλιώτης, Χάμπος και Χαμάς αντί των Μαυρία, Βουκασίν Γιοβάνοβιτς και Νταμπό.

Στην εστία θα είναι ο Αλεξάνταρ Γιοβάνοβιτς, με τριάδα στην άμυνα τους Χάμπο, Ρομπέρζ και Αλεσάμι. Δεξί φουλ μπακ ο Φιλιώτης και αριστερό ο Χαμάς.

Στον χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Κολ, Σπόλιαριτς και Αλμπάνης λίγο πιο μπροστά, πίσω από τους δύο επιθετικούς.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι ο Ντιγκινί με τον Πίττα.

0

Στον πάγκο: Δημητρίου, Ντζούριν, Β. Γιοβάνοβιτς, Τζουμ, Ψύχας, Νογιόκ, Ίλιεφ, Ίντζια, Γιάνγκα, Νταμπό.

30/04/2022
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και με τέσσερις αλλαγές, συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι, παρατάσσει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια. Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι και Νοβότνι πήραν τις θέσεις των Τζουρ, Εσκοβάλ, Ρισβάνη και Βερχόβετς.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Λόρια, έχοντας για κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Αραγιούρι και Κορρέα. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Αμπαρτζουμιάν και στο αρσιτερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμαή θα κινούνται οι Αρτυματάς και Χουσμπάουερ, με τον Χριστοδουλόπουλο σε πιο ελεύθερο ρόλο λίγο πιο μπροστά.

Δεξί εξτρέμ θα είναι ο Χριστοφή, αριστερό ο Ουάρντα και στην κορυφή της επίθεσης ο Νοβότνι.

0

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

*Ο Ρισβάνης έμεινε εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

30/04/2022
18:00

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος, Χριστοφή, Ουάρντα, Νοβότνι.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Χάμπος, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς, Αλμπάνης, Ντιγκινί, Πίττας.

Συμβιβασμός στο προηγούμενο

Στον αντίστοιχο αγώνα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στις 29 Νοεμβρίου.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 9' με τον Νταμπό και η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 51ο λεπτό λεπτό με τον Ουάρντα.

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα του ματς:

Ισοπαλία είχαμε και στους δύο αγώνες του Τσιρείου, 2-2 και 1-1 αντίστοιχα.

30/04/2022
17:45
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ανόρθωση και Απόλλωνας κοντράρονται στις 19:00, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Η «Κυρία» βρίσκεται στην 5η θέση με 44 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Λεμεσού στην κορυφή εφτά περισσότερους.