Νίκησε την Ανόρθωση στο «Παπαδόπουλος» με λυτρωτή τον Πίττα ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/10/2022 - 20:59

Απόδραση από το «Αντώνης Παπαδόπουλος»!

Ο Απόλλωνας «άλωσε» την έδρα της Ανόρθωσης, νικώντας με 0-1, στο μεγάλο ματς της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να βρει γκολ με τον Πίττα (65') το οποίο διαχειρίστηκε κατάλληλα μέχρι τέλους και κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο «διπλό».

0

Τα... ίδια από την «Κυρία», η οποία ηττήθηκε και στο ντεμπούτο του Τσίσκο Μουνιόθ στον πάγκο, συνεχίζοντας την πτωτική πορεία, δεχόμενη την τρίτη φετινή ήττα και παραμένοντας χωρίς νίκη στο γήπεδο της.

Μεγάλη νίκη για τους «γαλάζιους» και σε δύσκολο καιρό λόγω Ευρώπης, με την οποία ανεβαίνουν ξανά στην κορυφή -παρέα με την Πάφο που υπερτερεί στη βαθμολογία-, παραμένοντας και αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα.

Με αυτή την ήττα η Ανόρθωση έμεινε στην 8η θέση με 8 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (15/10, 19:00) από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου».

Αντίθετα, ο Απόλλωνας ανέβηκε στην 2η με 14 βαθμούς και την επόμενη Δευτέρα (17/10, 19:00) υποδέχεται τον Άρη στο Τσίρειο. Πριν από αυτό, φιλοξενεί την ερχόμενη Πέμπτη (13/10, 19:45) την Αλκμάαρ στο ΓΣΠ, για την 4η αγωνιστική του Europa League.

Τέλος του αγώνα

Με γκολ του Πίττα στο 65ο λεπτό, ο Απόλλωνας έφυγε με μεγάλη νίκη απέναντι στην Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

0

10/10/2022
20:53
+5 λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα
10/10/2022
20:41
78' Ακυρώνεται γκολ του Απόλλωνα

Ο Πίττας βγήκε τετ α τετ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και δεν μέτρησε

10/10/2022
20:35
72' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Ο Ντιγκινί δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ στην κίνηση και η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και πέρασε έξω

10/10/2022
20:34
Το γκολ του Απόλλωνα για το 0-1
10/10/2022
20:29
65' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Κολ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πίττας με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Λόρια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

0

10/10/2022
20:28
65' Πρώτη φάση στο β' ημίχρονο

Ο Βα έδωσε στον Χέντι, αυτός έκανε το σουτ από κοντά, η μπάλα κόντραρε στον Αρτυματά και πέρασε σε κόρνερ

10/10/2022
20:22
59' Πρώτη αλλαγή στο ματς

Έξω ο Γιόστεν, μέσα ο Ζράντι

10/10/2022
20:08
46' Έναρξη β' μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

10/10/2022
19:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ανόρθωση και Απόλλωνας βρίσκονται στο 0-0 σε ένα «μοιρασμένο» και ισορροπημένο παιχνίδι.

Η «Κυρία» μπήκε καλύτερα και πιο ορεξάτη στο παιχνίδι, με την ομάδα της Λεμεσού να ανεβάσει στροφές μετά το πρώτο μισό, καμία όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Γενικώς, το ματς δεν είχε πολλές φάσεις και αμφότερες οι δύο ομάδες δείχνουν να παίζουν με ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα.

0

10/10/2022
19:46
+3 λεπτά καθυστερήσεις
10/10/2022
19:42
41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ουάρντα έπιασε την κοντινή κεφαλιά και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα

10/10/2022
19:29
28' Νέα καλή φάση για τους φιλοξενούμενους

Ο Γιόστεν έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Πίττα να πιάνει με τη μια του σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

10/10/2022
19:26
25' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Βα έδωσε κάθετη πάση στον Χέντι, αυτός πήγε να περάσει τον Λόρια, όμως ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης έπεσε σωστά και έκλεισε, κερδίζοντας την κόντρα του αντιπάλου

10/10/2022
19:24
23' Κίτρινη στον Ρέθιο

Πρώτη κάρτα στο ματς, για δυνατό μαρκάρισμα στον Νινγκά

10/10/2022
19:17
16' Απειλεί ξανά η Ανόρθωση

Ο Πάντσεον δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει με τις γροθιές

10/10/2022
19:15
14' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Γουαρίς δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ στην κίνηση, από δεξιά της περιοχής, με τον Ρομπέρζ να βάζει σωστά το σώμα του και να σώζει

19:01
1' Έναρξη του μεγάλου ματς

Ανάλυση ενδεκάδας Απόλλωνα

Με σχηματισμό 4-4-2 και πέντε αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, «κατεβάζει» τη δική του ομάδα ο Νταβίντ Καταλά. Μαυρίας, Ρομπέρζ, Κολ, Ρέθιο και Βα στις θέσεις των Καμπράλ, Αρτυματάς, Κυριάκου, Σαχάρ και Σπόλιαριτς.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μαυρίας, στο αριστερό ο Χαμάς και δίδυμο στο κέντρο οι Βουκασίν Γιοβάνοβιτς και Ρομπέρζ.

Στο χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Κολ και Ρέθιο, με τον Γιόστεν στο δεξί φτερό και τον Βα στο αριστερό.

Δίδυμο στην επίθεση οι Πίττας και Χέντι.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Καμπράλ, Σαχάρ, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Χ. Κυριάκου, Ονγκεντά, Ζράντι, Πινακάς, Νταμπό, Ντιγκινί.

0

10/10/2022
17:55
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με τρεις αλλαγές συγκριτικά με το πρηγούμενο παιχνίδι και σχηματισμό 4-2-3-1 η πρώτη ενδεκάδα του Τσίσκο Μουνιόθ. Αντωνίου, Κίκο και Αρτυματάς, πήραν τις θέσεις των Αμπαρτζουμιάν, Κορέια και Ιωάννου.

Στο τέρμα θα βρίσκεται ο Λόρια, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Μπαϊσίνιο και Χαρογιάν. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αντωνίου και στο αριστερό ο Κίκο.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Αρτυματάς και Πάντσεον, με τον Σαμπό σε πιο ελεύθερο ρόλο λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Νινγκά, στο αριστερό ο Ουάρντα και στην κορυφή ο Γουαρίς.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Κορέια, Ράντονιτς, Χριστοδουλόπουλος, Φερέιρα, Παρούτης, Κορρέα, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

0

10/10/2022
17:50

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κίκο, Αρτυματάς, Πάντσεον, Σαμπό, Ουάρντα, Νινγκά, Γουαρίς.

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο, Βα, Γιόστεν, Πίττας, Χέντι.

Δύο ματς, δύο ισοπαλίες

Συνολικά τέσσερις φορές αναμετρήθηκαν την περσινή σεζόν οι δύο ομάδες, και δύο από αυτές έγιναν στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο πρώτο παιχνίδι, στις 29 Νοεμβρίου 2021 και για την 11η αγωνιστική, Ανόρθωση και Απόλλωνας συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία (1-1), με τον Νταμπό (9') να ανοίγει το σκορ και τον Ουάρντα (51') να ισοφαρίζει, με τους «γαλάζιους» να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Ρομπέρζ (75').

Ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και στο δεύτερο παιχνίδι, το οποίο έγινε στις 30 Απριλίου 2022 και αφορούσε την 7η αγωνιστική των play-off, με την «Κυρία» να προηγείται με τον Χριστοδουλόπουλο (44') και τον Νταμπό (90') να δίνει «χρυσό» βαθμό στο τέλος.

10/10/2022
17:35
8η η Ανόρθωση, 3ος ο Απόλλωνας

Διαφορά 4 βαθμών και πέντε θέσεων έχουν οι δύο ομάδες, σε αυτές τις πρώτες πέντε αγωνιστικές του πρωταθλήματος Cyta.

Η Ανόρθωση βρίσκεται στην 8η θέση με 7 βαθμούς, έχοντας απολογισμό δύο νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες.

Ο Απόλλωνας βρίσκεται στην 3η θέση και αήττητος, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
10/10/2022
17:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Στις 19:00 Ανόρθωση και Απόλλωνας κοντράρονται στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta