Νίκησε τον Απόλλωνα και «κλείδωσε» την εξάδα η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 14/2/2024 - 20:59

Νίκη... εξάδας!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», σε αγώνα για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, όπου είδε να της ακυρώνεται γκολ και στην ίδια φάση να χάνει τον Κάργα (39') που αποβλήθηκε λόγω χτυπήματος, η «Κυρία» κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο.

Ο Καστέλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ, ο Τσίκο φινάλε του αγώνα πέτυχε το τελικό 2-0 και με αυτό η ομάδα της Αμμοχώστου «κλείδωσε» την παρουσία της στην πρώτη εξάδα.

Ήττα για την ομάδα της Λεμεσού, με την οποία μένει οριστικά στο δεύτερο γκρουπ του πρωταθλήματος, αν και το... πάλεψε, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο και έτσι φεύγει με άδεια χέρια από τη Λάρνακα, ενώ στο τέλος αποβλήθηκε ο Μπρούνο Σάντος.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση παρέμεινε στην 6η θέση με 44 βαθμούς και την επόμενη (26η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (17/2, 19:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Από την άλλη, ο Απόλλωνας έμεινε έβδομος με 37 πόντους και την ίδια μέρα και ώρα (17/2, 19:00) υποδέχεται τον Εθνικό στο «Άλφαμεγα Stadium».

Τέλος του αγώνα

Η Ανόρθωση νίκησε με 2-0 τον Απόλλωνα και «κλείδωσε» την παρουσία της στην πρώτη εξάδα

0

14/02/2024
20:57
90'+6' Κόκκινη στον Μπρούνο Σάντος

Δυνατό και άσχημο χτύπημα στον Παρούτη και με δέκα και ο Απόλλωνας

0

14/02/2024
20:53
90'+2 Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχος ο Τσίκο, «κλειδώνει» τη νίκη με το 2-0

14/02/2024
20:51
90'+1 Πέναλτι για την Ανόρθωση

Ο Τσίκο έβγαινε μόνος απέναντι στον Λέουβενμπεργκ, ο Εκπολό τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα

20:21
60' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Παρούτης στη θέση του Φερέιρα

14/02/2024
20:18
57' Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Ο Βαλμπουενά έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μπακένγκα, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή και ο Αρμπολέδα ξανά απέκρουσε σωτήρια

0

14/02/2024
20:12
51' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μπακένγκα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μάρκες έκανε την κοντινή κεφαλιά και ο Αρμπολέδα απέκρουσε σωτήρια

14/02/2024
20:06
46' Άρχισε το δεύτερο μέρος
14/02/2024
19:57
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 1-0
14/02/2024
19:49
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες, η Ανόρθωση προηγείται με 1-0 του Απόλλωνα.

Αν και έπαθε διπλή «ζημιά», όταν είδε να της ακυρώνεται γκολ και να αποβάλλεται ο Κάργας, λόγω χτυπήματος στο Σαγκάλ, η «Κυρία» κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Καστέλ, λίγο πριν το φινάλε, παίζοντας και με δέκα ποδοσφαιριστές.

Η ομάδα της Λεμεσού θα ψάξει απάντηση, παίζοντας με παίκτη παραπάνω και οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτελέσματος.

0

14/02/2024
19:47
45+1' Γκολ για την Ανόρθωση

Αυτή τη φορά μετράει κανονικά.

Ο Τεχέρα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μαρμούκ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Καστέλ με δεύτερη προσπάθεια με το κεφάλι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

14/02/2024
19:46
+3 λεπτά οι καθυστερήσεις
14/02/2024
19:44
43' Καλή φάση για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τον Αρμπολέδα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

14/02/2024
19:43
42' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Ο Τσίκο δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω

14/02/2024
19:41
41' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Γκαγιέγο βάζει τον Μακούν για ενίσχυση της άμυνας και αποσύρει τον Γκασάμα

14/02/2024
19:38
37' Ακυρώνεται το γκολ

Κόκκινη κάρτα στον Κάργα για την εν λόγω φάση και η Ανόρθωση μένει με δέκα.

Διπλή ζημιά για την «Κυρία», η οποία είδε το γκολ της να ακυρώνεται και στην ίδια φάση να χάνει τον αμυντικό της

0

14/02/2024
19:37
36' Ελέγχεται το γκολ

Για φάουλ του Κάργα στον Σαγκάλ, στο ξεκίνημα της φάσης

14/02/2024
19:35
34' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Τσίκο μπήκε από αριστερά στην περιοχή και με ένα διαγώνιο δυνατό σουτ νίκησε τον Λέουβενμπεργκ και άνοιξε το σκορ, για το 1-0

0

14/02/2024
19:30
30' Νέα καλή στιγμή

Δυνατό μακρινό σουτ από τον Τιουνέ, λίγο έξω η μπάλα

0

14/02/2024
19:27
27' Απειλούν ξανά οι γηπεδούχοι

Ο Τεχέρα με μια καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον Γκασάμα στην πλάτη της άμυνας, η κεφαλιά του οποίου δεν ήταν καλή όμως και πέρασε άουτ η μπάλα

14/02/2024
19:22
22' «Άγγιξε» το γκολ η Ανόρθωση

Ο Τσίκο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λέουβενμπεργκ, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να λέει «όχι» και να κρατάει το μηδέν

14/02/2024
19:21
20' Νέα καλή φάση για τους φιλοξενούμενους

Όμορφη ομαδική προσπάθεια με Πέρετζ, Μάρκες και Σαγάλ, με τον τελευταίο να πλασάρει άουτ

14/02/2024
19:20
19' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Έξυπνο ψηλοκρεμμαστό πλασέ του Βαλμπουενά εκτός περιοχής, απέκρουσε με υπερένταση ο Αρμπολέδα.

14/02/2024
19:11
10' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους

Η Ανόρθωση βγήκε στην αντεπίθεση και μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Φερέιρα που δοκίμασε ένα φαλτσαριστό πλασέ από αριστερά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

14/02/2024
19:05
4' «Απαντάει» η Ανόρθωση

Ο Τιουνέ έπιασε ένα δυνατό πλασέ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

14/02/2024
19:03
2' Πρώτη τελική στον αγώνα

Ο Μάρκες δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από δεξιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

14/02/2024
19:01
1' Έναρξη του αγώνα