Νίκησε τη συμπολίτισσα και… ανέβηκε η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 5/11/2022 - 21:02

Νίκησε και… ανέβηκε η Ανόρθωση!

Η «Κυρία» ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της Αμμοχώστου καθώς επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Κίκο (7’), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Άδωνη (14’). Ο Σαμπό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (43’), γκολ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό στο πρώτο 45λεπτό, όμως λίγες καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Με εξαίρεση τα δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο, μέχρι τη φάση του δεύτερου γκολ της Ανόρθωσης δεν υπήρξε άλλη μεγάλη ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Λόρια.

Με τη νίκη αυτή η Ανόρθωση ξεπέρασε τη σημερινή της αντίπαλο στο βαθμολογικό πίνακα καθώς η «Κυρία» έφτασε τους 14 βαθμούς, αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» στους 13. Την ερχόμενη (11η) αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ανόρθωση θα πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Πάφο (10/11 - 19:00). Με τη σειρά της η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη υποδέχεται στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» τον Άρη (11/11 - 19:00).

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

05/11/2022
21:05
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης.

05/11/2022
21:02
Τέλος, 2-1 νίκη για την Ανόρθωση

Μεγάλης σημασίας τρίποντο για την ομάδα του Τσίσκο Μουνιόθ.

η

05/11/2022
20:56
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το προβάδισμα με 2-1 για την «Κυρία».

05/11/2022
20:55
90' Μοναδική στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα

Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μιγκελίτο ήταν ξεχασμένος, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

05/11/2022
20:52
87' Κλείνει με τις αλλαγές και η Ανόρθωση

Λάζαρος αντί του Ιωάννου.

05/11/2022
20:45
79' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σέντρα του Μηνά, ο Νινγκά έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κόντραρε στον Άδωνη και έφυγε λίγο έξω.

05/11/2022
20:44
79' Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Ο Τσίκο στη θέση του Χουάν Φελίπε.

05/11/2022
20:39
74' Τελική για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαϊσίνο έπιασε την κεφαλιά όμως δε βρήκε στόχο.

05/11/2022
20:31
66' Διπλή αλλαγή και για την Ανόρθωση

Χριστοφή και Χρυσοστόμου στις θέσεις των Σάμπο και Φερέιρα.

05/11/2022
20:28
62' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Φράγκος και Κλίμοβιτς έξω για να μπουν οι Μαργκάσα και Μιγκελίτο αντίστοιχα.

05/11/2022
20:23
58' Απειλεί η Ανόρθωση

Μετά από κόρνερ, ο Νινγκά πήρε κεφαλιά, όμως ο Μελίσσας έπεσε στη γωνία του και έδιωξε τον κίνδυνο.

05/11/2022
20:20
55' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Ντορεγκαράι εντός, Φλοριάν εκτός για τη Νέα Σαλαμίνα.

Γουαρίς στη θέση του Κορέια και Νινγκά αντί του Ράντονιτς για την Ανόρθωση.

05/11/2022
20:19
54' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σουτ του Φερέιρα από το ύψος της περιοχής, μόλις έξω η μπάλα.

05/11/2022
20:14
48' Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα

Μακρινό σουτ του Φράγκου, η μπάλα στο δοκάρι και έξω.

0

05/11/2022
20:13
Στις κερκίδες ο... παροπλισμένος Ουάρντα

Ο Αιγύπτιος παρακολουθεί δια ζώσης την προσπάθεια της ομάδας του. Θυμίζουμε δε μπορεί να αγωνιστεί καθώς πέρασε την πόρτα του χειρουργείου.

φ

05/11/2022
20:11
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Μια αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, με τον Μποτεάκ να μπαίνει αντί του Τιάγκο. Με τους ίδιους έντεκα η Ανόρθωση.

05/11/2022
19:52
Ημίχρονο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο ντέρμπι της Αμμοχώστου, με την Ανόρθωση να προηγείται της Νέας Σαλαμίνας με 2-1 για τη δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η «Κυρία» προηγήθηκε με τον Κίκο (7’), με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν με τον Άδωνη (14’). Ο Σαμπό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (43’).

Παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό στο πρώτο 45λεπτό, όμως λίγες καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Με εξαίρεση τα δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο, μέχρι τη φάση του δεύτερου γκολ της Ανόρθωσης δεν υπήρξε άλλη μεγάλη ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα αναμένεται ότι θα βγει πιο μπροστά για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης και ενδεχομένως την ανατροπή. Με τη σειρά της η Ανόρθωση θα προσπαθήσει να διατηρήσει το προβάδισμα, ενώ θα επιδιώξει να κάνει τη… ζημιά στις αντεπιθέσεις.

0

05/11/2022
19:50
45' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα

Φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή από τον Φελίπε, δε βρήκε στόχο.

05/11/2022
19:48
45' Απειλεί η Ανόρθωση

Μπήκε στην περιοχή ο Πάντσεον έκανε το γύρισμα, ο Φερέιρα έκανε το πλασέ όμως σταμάτησε στα πόδια των αμυντικών.

05/11/2022
19:47
45' Πέντε επιπλέον λεπτά

Αρκετές οι διακοπές στο πρώτο μέρος, δικαιολογημένα τα τόσα πολλά λεπτά.

05/11/2022
19:43
43' Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχος ο Σαμπό, δίνει προβάδισμα στην «Κυρία» για δεύτερη φορά.

05/11/2022
19:40
41' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Σέντρα του Κορέια, χέρι του Άδωνη. Μετά από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής πήγε να αξιολογήσει τη φάση, καταλογίζοντας την παράβαση.

0

05/11/2022
19:33
32' Σουτ για τη Νέα Σαλαμίνα

Μακρινή μπαλιά, με τον Τιάγκο να στοπάρει τη μπάλα και να επιχειρεί το σουτ στην κίνηση, έξω από την περιοχή, όμως ο Λόρια μάζεψε σταθερά.

05/11/2022
19:30
30' Παραμένει το 1-1 στο «Α. Παπαδόπουλος»

Κυρίως από τα αριστερά με τους Κορέια και Κίκο προσπαθεί να επιτεθεί η «Κυρία», με την Νέα Σαλαμίνα αν κλείνει πολύ καλά τους χώρους. Εκτός από τα δύο γκολ στο πρώτο 15λεπτο δεν υπήρξε οτιδήποτε άλλο αξιοσημείωτο από τις δύο ομάδες.

05/11/2022
19:16
14' Γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα

Γέμισμα στην περιοχή με φάουλ, ο Κατσικάς έπιασε την κεφαλιά με τον Λόρια να αποκρούει ασταθώς. Ο Άδωνη πήρε το... ριμπάουντ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

05/11/2022
19:07
7' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Κίκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση, έδωσε προβάδισμα στην «Κυρία».

05/11/2022
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

05/11/2022
18:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις παραδοσιακές τους εμφανίσεις οι δύο «μονομάχοι». Με τις λευκές εμφανίσεις η Ανόρθωση, με τις ερυθρόλευκες η Νέα Σαλαμίνα.

05/11/2022
18:30
Έγινε χρήση δακρυγόνου... κατά λάθος από την Αστυονμία

Χρήση δακρυγόνων κατά... λάθος στο πέταλο που θα φιλοξενηθούν οι φίλοι της Νέας Σαλαμίνας έγινε από την Αστυονμία, λίγη ώρα μετά την είσοδο των τερματοφυλάκων της Ανόρθωσης για ζέσταμα.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν η ατμόσφαιρα να γίνει αποπνικτική, με τους τερματοφύλακες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια. Όταν η ατμόσφαιρα καθάρισε, άπαντες βγήκαν κανονικά για προθέρμανση.

Όπως μπορείτε να δείτε στα πιο κάτω κλικς, ο κόσμος που ήταν ήδη στις κερκίδες του «Παπαδόπουλος» προσπάθησε να προστατευτεί για να μην εισπνεύσει τα χημικά.

05/11/2022
18:10
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Νέα Σαλαμίνας

Δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Πάφο από τον Σάββα Πουρσαϊτίδη. Bασικοί οι Φράγκος και Κλίμοβιτς, στις θέσεις των Μαργκάσα και Κουμουρή.

Ο Μελίσσας θα είναι στο τέρμα, με τους Κατσικά και Άδωνη στο κέντρο της άμυνας. Δεξιά στην άμυνα ο Σεργίου, με τον Οφόρι αριστερά. Στη μεσαία γραμμή ο Φράγκος με τον Μάντζεκ, ενώ ελαφρώς πιο μπροστά ο Κλίμοβιτς. Στα άκρα της επίθεσης ο Τιάγκο αριστερά και ο Φελίπε δεξιά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Φλοριάν Τολεμές. Σχηματισμός 4-2-3-1 για τη Σαλαμίνα.

Στον πάγκο: Κίσσας, Μιγκελίτο, Τσίκο, Σταλόνε, Κουμουρής, Μποτεάκ, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Μαργκάσα, Φιάκας, Ντιακιτέ

05/11/2022
18:02
Η επίσημη ενημέρωση της «Κυρίας» για Χαρογιάν

Ο Αρμένιος μπήκε στην αποστολή την τελευταία στιγμή λόγω ίωσης και για αυτό το λόγο έμεινε στον πάγκο.

05/11/2022
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Ο Μουνιόθ πραγματοποίησε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Ομόνοια. Τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα είναι οι Κορρέα, Ιωάννου, Φερέιρα και Ράντονιτς, οι οποίοι πήραν τις θέσεις των Ουάρντα, Λάζαρου, Νιγκά και Χάρογιαν.

Ο Λόρια θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με τους Κορρέα και Μπαϊσίνο στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα είναι ο Μηνάς Αντωνίου, με τον Κίκο αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Σαμπό και Ιωάννου, με τον Πάντσεον ελαφρώς πιο μπροστά. Στα άκρα της επίθεσης οι Κορέια αριστερά και Φερέιρα δεξιά, ενώ ο Ράντονιτς θα κινηθεί στη γραμμή κρούσης ως μοναδικός επιθετικός.

Για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα ο Ράντονιτς με το φοίνικα στο στήθος. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον τεχνικό της «Κυρίας».

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Λάζαρος, Παρούτης, Γουαρίς, Νινγκά, Χαρογιάν, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

05/11/2022
17:55

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Κίκο, Κορρέα, Μπαϊσίνο, Αντωνίου, Πάντσεον, Ιωάννου, Σαμπό, Κορέια, Φερέιρα, Ράντονιτς

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Οφόρι, Κατσικάς, Άδωνη, Σεργίου, Μάντζεκ, Φράγκος, Κλίμοβιτς, Τιάγκο, Χουάν Φελίπε, Φλοριάν

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι της Αμμοχώστου

Η Ανόρθωση φιλοξενεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τη Νέα Σαλαμίνα στις 19:00 για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.