«Χ»ωρίς νικητή το ντέρμπι της Αμμοχώστου (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Παρασκευή, 1/9/2023 - 22:13
ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Παλικαρίσιος βαθμός για τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» καθώς το παιχνίδι με την Ανόρθωση ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (2-2). Οι «κυανόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από την… κόλαση και βρήκαν την δύναμη να σώσουν την… παρτίδα. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως η Ανόρθωση έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 55ο λεπτό. Το νικηφόρο σερί της «Κυρίας» έσπασε λοιπόν στην 3η αγωνιστική, ενώ η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να κολλήσει δεύτερη σερί ισοπαλία.

Στα του αγώνα, η Ανόρθωση είχε την διάθεση στο πρώτο μέρος όμως η Νέα Σαλαμίνα είχε τις κλασσικές στιγμές. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, όταν η κεφαλιά του Ντιακιτέ σταμάτησε στο δοκάρι και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδούλου βρήκε σε ετοιμότητα τον Αρμπολέδα ο οποίος… απογειώθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά. Η «Κυρία» όμως δεν έχασε την… ψυχραιμία της και στο 45’+2 άνοιξε το σκορ με τον Τσίκο που με κεφαλιά «πλήγωσε» την προηγούμενη του ομάδα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο αποφασιστικά για να… τελειώσουν το παιχνίδι και στο 50’ ο Γκερέρο με σουτ στην κίνηση διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Τα δεδομένα όμως για την ομάδα του Γκαγιέχο δυσκόλεψαν για δύο λόγους.

Στο 52’ ο Κατσιαρής με κεφαλιά μείωσε σε 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κορρέα δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και έτσι η Ανόρθωση έμεινε με 10 παίκτες (χάνει αυτόματα τα παιχνίδι με Καρμιώτισσα και ΑΠΟΕΛ). Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 90'+12 με τον Μιγκελίτο. Στα τέλη του αγώνα, αμφότερες οι ομάδες είχαν κλασσικές ευκαιρίες οι οποίες σταμάτησαν στα... δοκάρια!

Υπενθυμίζουμε πως ακολουθεί διακοπή λόγω υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων, ενώ με την επανέναρξη η Ανόρθωση θα αναμετρηθεί με την Καρμιώτισσα και η Νέα Σαλαμίνα με τον Εθνικό. Εκκρεμεί ο ορισμός των αγώνων από την ΚΟΠ.

01/09/2023
22:14
90'+15 Τέλος του αγώνα.
01/09/2023
22:06
90'+13 ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ανενόχλητος ο Μιγκελίτο έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2!

01/09/2023
22:00
Κίτρινη σε Τιουνέ και Ντορεγκαράι.
01/09/2023
21:59
90'+7 Πολλές διακοπές στο παιχνίδι και ένταση μεταξύ των παικτών.
01/09/2023
21:55
90'+3 Τεράστια φάση για την Ανόρθωση

Σουτ στην κίνηση από τον ανενόχλητο Γουαρίς, στο δοκάρι η μπάλα!

01/09/2023
21:54
90'+1 15 λεπτά ο επιπλέον χρόνος!
01/09/2023
21:53
90'+1 Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Μπεχαράνο, μέσα ο Γκουσμάνοβιτς
01/09/2023
21:53
90' Νέα αλλαγή για τους γηπεδούχους

Εκτός ο Φερέιρα, μέσα ο Γουαρίς.

01/09/2023
21:49
87' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Εκτός ο Καστέλ, μέσα ο Γκασάμα.

01/09/2023
21:45
83' Κίτρινη στον Φερέιρα και φάουλ σε καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα.
01/09/2023
21:41
79' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κορομά αντί του Κατσάρη.
01/09/2023
21:38
76' Σπουδαία φάση για τη Νέα Σαλαμίνα

Μετά από κεφαλιά του Ντορεγκαράι, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

01/09/2023
21:33
70' Έπεσε ο ρυθμός

Μέτριος ο ρυθμός στο τελευταίο 10λεπτο μετά την διακοπή λόγω του τραυματισμού των παικτών της Ανόρθωσης. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ μιας και αγωνίζονται με 10 παίκτες, ενώ η Νέα Σαλαμίνα θέλει να βγει στην επίθεση για το γκολ της ισοφάρισης.

01/09/2023
21:32
70' Κίτρινη στον Μιγκελίτο.
01/09/2023
21:29
66' Έτσι μείωσε η Νέα Σαλαμίνα
01/09/2023
21:28
66' To δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης
01/09/2023
21:26
63' Αλλαγές για την Ανόρθωση

Εκτός οι Τσίκο και Ιωάννου, μέσα ο Τιουνέ και Αντωνίου.

01/09/2023
21:23
61' Διακοπή λόγω τραυματισμού στο παιχνίδι

Συγκρούστηκαν οι Μαρμούκ και Αρμπολέδα και για λίγο έχουμε διακοπή αφού μάτωσαν στο κεφάλι.

01/09/2023
21:22
60' Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα

Εκτός οι Νάρσινγκ, Κονέ, Ντουρμισάι, μέσα οι Φερνάντες, ΜΙγκελίτο και Παπαγεωργίου.

01/09/2023
21:16
55' Απευθείας κόκκινη στον Κορρέα!

Ο Φερνάντεθ έφευγε στην αντεπίθεση και ο Κορρέα τον ανέκοψε με σκληρό φάουλ. Έδωσε αμέσως κόκκινη κάρτα ο Κωνσταντίνος Φελλάς.

01/09/2023
21:14
52' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα!

Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κατσιαρής έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

01/09/2023
21:12
50' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!

Εξαιρετική αντεπίθεση από τους γηπεδούχους. Ο Φερέρα έδωσε στον Γκερέρο ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Μελίσσα για το 2-0. Φέρει ευθύνη και ο κίπερ της Νέας Σαλαμίνας.

01/09/2023
21:07
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:50
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
01/09/2023
20:46
45'+2 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τσίκο πήδηξε και πήρε την κεφαλιά. 1-0 για την «Κυρία» με τον 24χρονο να... πληγώνει την πρώην ομάδα του.

01/09/2023
20:45
45' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
01/09/2023
20:43
44' Μεγάλη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοδούλου... απογειώθηκε και απέκρουσε ο Αρμπολέδα.

01/09/2023
20:43
43' Συνεχείς οδηγίες από τον Γκαγιέχο.
01/09/2023
20:42
43' Κίτρινη στον Ιωάννου και φάουλ σε καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα.
01/09/2023
20:40
41' Κίτρινη στον Μελίσσα για καθυστερήσεις.
01/09/2023
20:35
36' Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα

Κεφαλιά από τον ανενόχλητο Ντιακιτέ, στο δοκάρι η μπάλα!

01/09/2023
20:31
32' Λανθασμένες επιλογές από τους παίκτες της Ανόρθωσης

Φτάνει στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας η γηπεδούχος ομάδα ωστόσο δυσκολεύεται να απειλήσει ουσιαστικά. Εκνευρισμός και στις τάξεις των ερυθρολεύκων.

01/09/2023
20:21
22' Η εικόνα του πρώτου 20λεπτου

Η Ανόρθωση έχει τον έλεγχο και ψάχνει περισσότερο το γκολ, γι' αυτό και δημιουργεί κάποιες προϋποθέσεις. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα δύσκολα πλησιάζει την περιοχή του Αρμπολέδα.

01/09/2023
20:14
15' Το μήνυμα κατά την είσοδο των παικτών.
01/09/2023
20:08
9' Απειλεί ξανά η Ανόρθωση

Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκερέρο, έδιωξε δύσκολα ο Μελίσσας.

01/09/2023
20:04
5' Ακυρώθηκε γκολ της Ανόρθωσης.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έγινε η σέντρα από τον Τσίκο στην περιοχή και ο Καστέλ με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ δεν μέτρησε.

01/09/2023
20:02
2' Πρώτη καλη στιγμή στο παιχνίδι.

Κεφαλιά του Ντορεγκαράι που νίκησε τον Κορρέα, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Αρμπολέδα.

01/09/2023
19:58
1' Έναρξη του αγώνα.
01/09/2023
19:56
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
01/09/2023
19:53
Σύμφωνα με την ενημέρωση που προκύπτει, σχεδόν εξάντλησαν τα εισιτήρια οι φίλοι της Νέας Σαλαμίνας.
01/09/2023
19:52
Πήραν θέση από νωρίς οι φίλοι της Ανόρθωσης.
01/09/2023
19:49
Στο γήπεδο και ο πρόεδρος της Ανόρθωσης, Αντρέας Σάντης.
01/09/2023
19:08
Αρχίζει η προσέλευση

Παίρνουν θέση οι φίλοι των δύο ομάδων στις κερκίδες του γηπέδου. Αναμένεται πως οι φίλαθλοι των γηπεδούχων θα δώσουν δυναμικό παρών, σύμφωνα και με την προπώληση των εισιτηρίων.

Δύο αλλαγές από τον Γκαγιέχο

Ο προπονητής της Ανόρθωσης προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με τον Οθέλλο. Οι Τσίκο και Κορέια πήρα τις θέσεις των Γουαρίς και Γκαρσία.

01/09/2023
18:44
Οι ενδεκάδες

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Κορέια, Ουαγκέ, Κορρέα, Μαρμούκ, Τεχέρα, Ιωάννου, Φερέιρα, Γκερέρο, Τσίκο, Καστέλ.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Κατσιαρής, Ντιακιτέ, Χριστοδούλου, Κονέ, Μπεραχάνο, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Ντορεγκαράι.

01/09/2023
18:39
Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Ανόρθωσης και της Νέας Σαλαμίνας. Στις 20:00 η σέντρα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».