Τελικό: Ανόρθωση - Πάφος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 18/12/2020 - 17:50

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 1-0 της Πάφου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Κετσπάγια σκόραρε ο Ρενάτο Μαργκάσα στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό καθ'όλη τη διάρκεια του 90λεπτου. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και έφεραν αρκετά προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες αν και στο τέλος της ημέρας το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έπιασε κορυφή αφού έφτασε τους 30 βαθμούς έχει όμως δύο παιχνίδι περισσότερα από τον Απόλλωνα ο οποίος έχει 29 βαθμούς. Από την άλλη η Πάφος έμεινε στους 20 βαθμούς και βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (16η) και τελευταία πριν τα Χριστούγεννα, η Ανόρθωση πάει στο ΓΣΠ για τη μεγάλη αναμέτρηση κόντρα στην Ομόνοια την Τρίτη (22/12 - 20:00). Από την πλευρά της η Πάφος φιλοξενεί τον Απόλλωνα στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Τετάρτη (23/12 - 16:00).

18/12/2020
17:50
Τέλος, 1-0 η Ανόρθωση επί της Πάφου
18/12/2020
17:46
90' Φάση για την Πάφο

Σουτ εκτός περιοχής από τον Αουρέλιο όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

18/12/2020
17:45
90' Πέντε λεπτά επιπλέον για το τέλος

Ο Ανγκούλο περνάει εκτός για την Πάφο για να πάρει τη θέση του ο Ράκελς.

18/12/2020
17:40
86' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Μαργκάσα και Χριστοφή εκτός. Στη θέση τους ο Κορρέα και ο Πηλέας.

18/12/2020
17:37
82' Μεγάλη στιγμή για την Πάφο

Γύρισμα του Αγκούλο στον Τόρες στο ύψος της μικρής περιοχής όμως το σουτ του έφυγε ψηλά έξω.

18/12/2020
17:30
75' Δεύτερη αλλαγή για τις δύο ομάδες

Αμπαρτζουμιάν αντί Καλτσά για την Ανόρθωση

Βαρέλα αντί του Αραγιούρι για την Πάφο.

18/12/2020
17:28
73' Πρώτη αλλαγή και για την Πάφο

Τόρες αντί Κούζικ.

18/12/2020
17:26
70' Πρώτη αλλαγή από τον Κετσπάγια

Στη θέση του Μίχα ο Χουσμπάουερ.

18/12/2020
17:20
65' Γκολ για την Ανόρθωση

Προβάδισμα για την «Κυρία» με τον Μαργκάσα ο οποίος νίκησε το Ρούτκο με μακρινό σουτ εκτός περιοχής.

18/12/2020
17:19
64' Σώζει ξανά ο Ρούτκο

Δυνατή εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο για την Ανόρθωση με τον Καλτσά όμως ο τερματοφύλακας της Πάφου έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα.

18/12/2020
17:08
52' Ακυρώνεται το πέναλτι

Σε θέση οφσάιντ ο παίκτης της Ανόρθωσης. Ορθή απόφαση από το VAR.

18/12/2020
17:06
50' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Ανατροπή του Αραγιούρι στον Κβιλιτάια. Πάτησε τον Γεωργιανό ο παίκτης της Πάφου. Εξετάστηκε η φάση και από το VAR.

18/12/2020
17:05
49' Νέα φάση για την Ανόρθωση

Μακρινό σουτ του Νταουσβίλι όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

18/12/2020
17:04
48' Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Μπαλιά στον Χριστοφή ο οποίος «έκοψε» τη μπάλα προς τα μέσα και έκανε το σουτ, πολύ λίγο έξω η κατάληξη.

18/12/2020
17:00
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

16:44
45' Επιπλέον χρόνος από το διαιτητή

Ένα λεπτό ως χρόνος καθυστερήσεων για το τέλος του ημιχρόνου.

18/12/2020
16:40
41' Σώζει την Πάφο ο Ρούτκο

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κβιλιτάια έμεινε ξεχασμένος και έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Πάφου σε εξαιρετική απόκρουση.

18/12/2020
16:31
32' Τεράστια φάση για την Πάφο

Γύρισμα στον Μπεριγκό στο ύψος του πέναλτι. Ο παίκτης της Πάφου έπιασε το σουτ όμως ο Λόρια έδιωξε με υπερένταση με τα ακροδάχτυλα.

18/12/2020
16:27
28' Νέο σουτ για την Ανόρθωση

Μακρινό, συρτό, αδύνατο σουτ του Καλτσά ο Ρούτκο χωρίς προβλήματα μάζεψε τη μπάλα.

18/12/2020
16:21
21' Σουτ του Καλτσά

Από πλάγια στην περιοχή ο Καλτσάς έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έπεσε σωστά στη γωνιά του και μπλόκαρε τη μπάλα.

18/12/2020
16:16
17' Διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Σουτ του Αγκούλο κοντράρει στα σώματα των αμυντικών της Ανόρθωσης και στην συνέχεια ο Μπεριγκό δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και ενώ ήταν σε πλεονεκτική θέση.

18/12/2020
16:15
16' Καλή προϋπόθεση για την ομάδα του Κετσπάγια

Έφυγε μόνος του ο Χριστοφή μετά από κάθετη μπαλιά του Μαργκάσα προσπάθησε να περάσει και τον Ρούτκο που έκανε έξοδο μακριά από την περιοχή του. Δεν κατάφερε ο παίκτης της Ανόρθωσης να κάνει την ντρίμπλα και να ανοίξει το σκορ.

18/12/2020
16:06
7' Μεγάλη στιγμή για την Πάφο

Ο Ανγκούλο μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε όμως ο Λόρια πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.

18/12/2020
16:04
5' Δοκάρι για την Ανόρθωση

«Κεραυνός» από τον Νταουσβίλι με μακρινό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρούτκο.

0

18/12/2020
16:03
4' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση

Από πλάγια μπήκε στην περιοχή ο Μπεριγκό και έκανε το σουτ όμως ο Λόρια έπεσε και έδιωξε τη μπάλα.

18/12/2020
16:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Στη σέντρα η Ανόρθωση.

18/12/2020
15:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με λευκές εμφανίσεις η Ανόρθωση, με γκρίζες η Πάφος.

18/12/2020
15:45
Η θέση της Ανόρθωση για... διακοπή

Τη θέση της Ανόρθωσης ως προς το ενδεχόμενο αναστολής αγώνων λόγω των συνθηκών που διαμορφώνονται με την πανδημία, αλλά και το ζήτημα της διατήρησης των 14 ομάδων στο πρωτάθλημα της επόμενης χρονιάς, έδωσε πριν τη σέντρα του αγώνα με την Πάφο ο εκπρόσωπος Τύπου της Ανόρθωσης, Δημήτρης Χριστοφόρου.

18/12/2020
15:41
Τίμησε το «δικό της» Κούλλη η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση τίμησε τον αδικοχαμένο Κούλλη Χαπέρη, ο οποίος απεβίωσε στις 9 Δεκεμβρίου σε ηλικία 53 ετών.

Ήταν επί σειρά ετών έφορος στο τμήμα φούτσαλ και είχε τον ρόλο της ταξιθέτησης για τα ΜΜΕ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Δείτε το βίντεο που ανάρτησε ο σύλλογος της Αμμοχώστου, πριν από το σημερινό ματς με την Πάφος FC, κατά το οποίο ποδοσφαιριστές και τεχνικό τιμ τοποθετούν από ένα λουλούδι μπροστά από φωτογραφία του.

18/12/2020
15:07
H άφιξη της Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»
18/12/2020
14:57
Πρόβλημα και... εκτός ο Βργκοτς

Εκτός αποστολής έμεινε ο Μπράνκο Βργκοτς ο οποίος απεκόμισε πρόβλημα τραυματισμού στην τελευταία προπόνηση της ομάδας σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση.

18/12/2020
14:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Με σχηματισμό 4-2-3-1 θα παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο ο Τιμούρ Κετσπάγια στην αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής. Παράλληλα, η Ανόρθωση έχει δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Ερμή. Οι Ντουσβίλι και Μίχα επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα αντί των Βργκοτς και Χούσμπαουερ.

Ο Λόρια θα είναι στο τέρμα με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Κωστάκη Αρτυματά και Γκόρντον Σίλντεφελντ. Στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Άντερσον Κορέια ενώ ο Γκαλίτσιος θα κινηθεί στη δεξιά πλευρά ως συνήθως.

Στη μεσαία γραμμή θα είναι ο Μουρτάζ Νταουσβίλι με τον Ρενάτο Μαργκάσα ενώ πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος θα κινείται ο Ντορ Μίχα. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Δημήτρης Χριστοφή με τον Νίκο Καλτσά στα δεξιά. Μοναδικός προωθημένος ο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Παρούτης, Ελουντού, Μανιάς, Χούσμπαουερ, Αμπαρτζουμιάν.