«Τσίμπησε» το βαθμό στο τέλος η Ανόρθωση από την Πάφο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 4/2/2024 - 18:03

Ανώφελος συμβιβασμός στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»!

Ανόρθωση και Πάφος έμειναν στο ισόπαλο 2-2, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το βαθμό της ισοπαλίας στην τελευταία ουσιαστικά ευκαιρία του παιχνιδιού.

Για την ιστορία oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκασαμά (2'), ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοφάριση με τον Ζάιρο (35'), με τον ίδιο να βρίσκει και δεύτερο γκολ στο 75ο λεπτό. Η ισοφάριση για την «Κυρία» ήρθε στο 96ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καστέλ.

Με την ισοπαλία αυτή η «Κυρία» πήγε στους 41 βαθμούς και έμεινε... μακριά από τη νίκη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι. Με τη σειρά τους οι Παφίτες ανέβηκαν στους 43 βαθμούς όμως έχασαν και αυτοί πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια για κατάκτηση του τίτλου ή ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Την ερχόμενη, 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ανόρθωση θα πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει στο ΓΣΠ την Ομόνοια (09/02 - 19:00). Από την άλλη, η Πάφος θα φιλοξενήσει στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Εθνικό Άχνας (10/02 - 17:00).

04/02/2024
18:10
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και όσα λέχθηκαν μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από τους πρωταγωνιστές.

04/02/2024
18:02
Τέλος στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ανόρθωση και Πάφος έμειναν στο 2-2 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

,μ

04/02/2024
18:00
90+6' Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Καστέλ και 2-2, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

04/02/2024
17:59
90+5' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Ανατροπή του Τσίκο στην περιοχή και σφύριγμα από τον διαιτητή για παράβαση.

04/02/2024
17:54
90' Άλλα επιπλέον πέντε λεπτά

Παραμένει το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

04/02/2024
17:52
89' Αλλαγή -και- για την Πάφο

Ο Κοντρέρας κάνει ντεμπούτο με την παφιακή ομάδα, παίρνοντας τη θέση του Ζάιρο.

321

04/02/2024
17:50
87' Άλλη μια διπλή αλλαγή για την «Κυρία»

Χρυσοστόμου και Αντωνίου αντί των Τεχέρα και Ουαγκέ για την Ανόρθωση.

04/02/2024
17:45
82' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Τιουνέ και Ουαρίς περνούν εκτός για να πάρουν τη θέση τους οι Παρούτης και Ιωάννου.

04/02/2024
17:40
76' Γκολ για την Πάφο

Δυνατή κεφαλιά του Ζάιρο στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, 2-1 μπροστά οι φιλοξενούμενοι.

04/02/2024
17:38
74' Μεγάλη απόκρουση του Αρμπολέδα

Μετά από κόρνερ, η μπάλα κατάληξε στον Γκολντάρ ο οποίος από κοντά έπιασε την κεφαλιά, με τον Αρμπολέδα να διώχνει εξ επαφής με δυσκολία.

04/02/2024
17:35
71' Διπλή αλλαγή για την Πάφο

Τουμάσι και Ρους έξω, για να μπουν οι Ικόκο και Βαλακάρι.

04/02/2024
17:27
63' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Φεύγει ο σκόρερ της «Κυρίας», Γκασαμά, για να μπει στη θέση του ο Καστέλ.

04/02/2024
17:26
62' Κίτρινη -και- για τον Καρσέδο

Μετά τον Γκαγιέγο, και ο προπονητής της Πάφου δέχθηκε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή για διαμαρτυρίες.

Σύμφωνα με την ενημέρωση από την Cablenet, ο Ισπανός τεχνικός της Πάφου διαμαρτυρήθηκε καθώς δεν ήθελε να βγει από το παιχνίδι ο Μελούσο. Έτσι, τα είχε με τους συνεργάτες του καθώς έγινε λάθος αλλαγή.

mk

04/02/2024
17:25
61' Αλλαγή για την Πάφο

Ντεμπούτο για τον Τζάτζα ο οποίος πέρασε αντί του Μελούσο στο παιχνίδι.

04/02/2024
17:25
61' Μεγάλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Μπήκε στην περιοχή ο Ζάιρο από πλάγια, όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο.

04/02/2024
17:10
46' Δοκάρι για την Πάφο

Στα πρώτα 9(!) δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μποτσκάι -που μόλις πέρασε στο γήπεδο- βρέθηκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

04/02/2024
17:09
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Μια αλλαγή για την Πάφο, με τον Μπρούνο να μένει στον πάγκο για να περάσει στη θέση του ο Μποτσκάι. Με τους ίδιους έντεκα ο Νταβίντ Γκαγιέγο για την Ανόρθωση.

04/02/2024
16:50
Ημίχρονο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ της Ανόρθωσης και της Πάφου, με τις δύο ομάδες να είναι στο ισόπαλο, 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκασαμά (2'), ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοφάριση με τον Ζάιρο (35').

Παιχνίδι με αρκετή κινητικότητα και πολύ καλό ρυθμό από τις δύο ομάδες. Το γρήγορο γκολ της «Κυρίας» άνοιξε την... όρεξη των γηπεδούχων οι οποίοι έψαξαν κι άλλο γκολ για να εδραιώσουν το προβάδισμα τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν σύντομα το αρχικό σοκ και έψαξαν την ισοφάριση, κάτι που έγινε στο 35ο λεπτό.

Μοιρασμένο παιχνίδι, με φάσεις εκατέρωθεν μπροστά στις δύο εστίες. Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται με το ίδιο πάθος από τις δύο ομάδες και τις φάσεις να αυξάνονται καθώς καμία από τις δύο ομάδες δε... βολεύεται με την ισοπαλία.

ν

04/02/2024
16:47
45' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μεταξύ των δύο ομάδων.

04/02/2024
16:41
40' Σκοράρει η Ανόρθωση, ακυρώνεται όμως το γκολ

«Φάτσα» με τον Ίβουσιτς ο Ουαρίς μετά από κόντρες, δε... λάθεψε και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Παρ' όλα αυτά, μετά από έλεγχο η φάση ακυρώθηκε -ορθώς- ως οφσάιντ.

04/02/2024
16:36
35' Γκολ για την Πάφο

Ισοφαρίζουν οι φιλοξενούμενοι!

Μετά από γύρισμα του Μπρούνο από δεξιά, ο Ζάιρο έβαλε την προβολή προ κενού τέρματος, κάνοντας το 1-1.

04/02/2024
16:30
28' Κίτρινη στον Γκαγιέγο

Διαμαρτυρήθηκε για μια απόφαση του διαιτητή ο προπονητής της Ανόρθωσης, με αποτέλεσμα να δει την κίτρινη κάρτα καθώς πέταξε με δύναμη ένα μπουκάλι νερό στο έδαφος.

ξ

04/02/2024
16:20
18' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μπήκε στην περιοχή από πλάγια ο Τσίκο, έκανε μια προσποίηση και έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, όμως δε βρήκε στόχο.

04/02/2024
16:14
12' Απίθανη ευκαιρία για την Πάφο

Σέντρα του Μπρούνο από αριστερά, με τον Τουμάσι να βρίσκεται αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε για λίγο μόλις έξω.

04/02/2024
16:10
9' Απειλεί η Πάφος

Σουτ εκτός περιοχής από τον Τάνκοβιτς, διπλή προσπάθεια από τον Αρμπολέδα για να μαζέψει τη μπάλα. Πήγε να μπει στη φάση ο Ζάιρο αλλά δεν πρόλαβε τον Κολομβιανό κίπερ.

04/02/2024
16:03
2' Γκολ για την Ανόρθωση

Με το... καλημέρα οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ!

Σέντρα από δεξιά από τον Ουαρίς, με τον Γκασαμά να βάζει την προβολή και να νικάει τον Ίβουσιτς για το 1-0.

04/02/2024
16:02
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ανόρθωση.

04/02/2024
15:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι, με τις κυανόλευκες οι γηπεδούχοι.

04/02/2024
15:30
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της Ανόρθωσης

Την καθιερωμένη προθέρμανση πριν από κάθε αναμέτρηση πραγματοποιούν αυτή την ώρα οι παίκτες της «Κυρίας».

04/02/2024
14:55
Η ανάλυση της εντεκάδας της Πάφου

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα παρατάσσει την ομάδα του Καρσέδο. Εκτός οι Μποτσκάι και Βαλακάρι, των οποίων τη θέση πήραν οι Μελούσο και Τουμάσι. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Ισπανό τεχνικό.

Ο Ίβουσιτς θα είναι στο τέρμα, με τους Κβίντα και Γκολντάρ δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Μελούσο θα είναι στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής, με τον Ρους δεξιά. Οι Ντράγκομιρ και Ναμ θα είναι στη μεσαία γραμμή, με τους Τουμάσι και Μπρούνο στα δύο άκρα της επίθεσης. Τάνκοβιτς και Ζάιρο το δίδυμο στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Μποτσκάι, Ικόκο, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρα, Τζάτζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πέπε

04/02/2024
14:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Νταβίδ Γκαγιέγο ο οποίος προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στη Δόξα. Εκτός οι Μιχαήλ, Κίκο, Κάργας, Μουσοντά, με τους Αρπολέδα, Τεχέρα, Μακούν και Τσίκο να παίρνουν τις θέσεις τους.

Ο Αρμπολέδα θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Μαρμούκ και Μακούν να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα αγωνιστεί ο Ουαγκέ, με τον Κορέια αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για την «Κυρία» οι Τεχέρα και Τιουνέ, με τον Τσίκο στο αριστερό... φτερό και τον Φερέιρα στο δεξί. Ο Ουαρίς θα έχει ρόλο επιτελικού μέσου, με τον Γκασάμα μοναδικό προωθημένο στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Καστέλ, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζούλιου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου

04/02/2024
14:45

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Κορέια, Μαρμούκ, Μακούν, Ουαγκέ, Τεχέρα, Τιουνέ, Φερέιρα, Τσίκο, Ουαρίς, Γκασάμα

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Ρους, Γκολντάρ, Ντράγκομιρ, Ναμ, Τουμάσι, Mπρούνο, Τάνκοβιτς, Ζάιρο

04/02/2024
14:40
To πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής και η βαθμολογία

Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ

Το πρόγραμμα της επόμενης, 24ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Cyta

Παρασκευή, 09 Φεβρουαρίου

• 19:00 ΑΕΖ - Οθέλλος (Cytavision Sports 1HD)
  • 19:00 Ομόνοια - Ανόρθωση (Primetel 1HD)

Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου

• 17:00 Πάφος - Εθνικός Άχνας (Cytavision Sports 2HD)
  • 18:00 Άρης - Καρμιώτισσα (Cytavision Sports 1HD)
  • 19:00 ΑΕΚ - Απόλλωνας (Primetel 1HD)

Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου

• 17:00 Δόξα  - Νέα Σαλαμίνα (Cytavision Sports 2HD)
  • 19:00 ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ (Cytavision Sports 1HD)
04/02/2024
14:37
Παφίτικο τρίποντο στον πρώτο γύρο

Στις 05 Νοεμβρίου η Πάφος επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 10η αγωνιστική. Σκόρερ στην εν λόγω αναμέτρηση ήταν ο Τάνκοβιτς, μόλις στα 40 δευτερόλεπτα.

04/02/2024
14:35
Διαιτητική ομάδα

Από την Πορτογαλία ο διαιτητής της αναμέτρησης, με την υπόλοιπη διαιτητική ομάδα να είναι αμιγώς κυπριακή.

Τίμησε τον Κίκη Κωνσταντίνου η Ανόρθωση

Σε μια σεμνή τελετή νωρίτερα, η ομάδα της Αμμοχώστου έδωσε στη Δυτική Κερκίδα του «Αντώνης Παπαδόπουλος» το όνομα του αείμνηστου προέδρου της, Κίκη Κωνσταντίνου.

04/02/2024
14:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Στις 16:00 η Ανόρθωση υποδέχεται την Πάφο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.