Δεν «Χ»άρηκε κανείς στο ΓΣΠ, συμβιβασμός για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 5/2/2024 - 20:57
ΑΠΟΕΛ ΑΕΚ

Θρίλερ διάρκειας… εννέα λεπτών!

Χωρίς νικητή (2-2) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της πρωτεύουσας κατάφερε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς (4’), ο ρυθμός στη συνέχεια δεν ήταν και ο καλύτερος, ωστόσο στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, το ματς πήρε… φωτιά.

Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να βρει τον γκολ της ισοφάρισης στο 77’ με τον Τρισκόφσκι, όμως ο ΑΠΟΕΛ πέντε λεπτά αργότερα απάντησε και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Πέτροβιτς. Στο 86’ ο Σάντσες διαμόρφωσε το τελικό σκορ και… έδωσε από ένα βαθμό στις δύο ομάδες. Με αυτό το αποτέλεσμα, η διαφορά παραμένει στους έξι βαθμούς, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ θα αναμένει το αυριανό αποτέλεσμα του Άρη με τη Νέα Σαλαμίνα. Σε περίπτωση νίκης, οι «πράσινοι» θα πλησιάσουν στο -1!

Στα αξιοσημείωτα, η ΑΕΚ παραμένει αήττητη από τις 5/11 και καθ’ όλη τη διάρκεια της θητείας του Μπεν Σιμόν στον πάγκο της ομάδας. Τόσο η ομάδα της Λάρνακας όσο και οι «γαλαζοκίτρινοι» κατέγραψαν το τελευταίο ισόπαλο αποτέλεσμα την πρώτη αγωνιστική του 2024 (με Οθέλλο και Απόλλωνα αντίστοιχα).

Παράλληλα, αυτό είναι το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, κατά το οποίο οι «κιτρινοπράσινοι» δέχονται γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 5λεπτου. Με την Ομόνοια δέχθηκαν γκολ στο 3ο λεπτό, ωστόσο κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Απόψε, το ματς δεν είχε νικητή.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο ΑΠΟΕΛ θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την ΑΕΛ (11/2), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί στην «Αρένα» τον Απόλλωνα (10/2).

05/02/2024
20:57
90'+5 Τέλος του αγώνα.

2-2 στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί το +6 απο την ΑΕΚ, ενώ αναμένει αν ο Άρης πάρει αύριο τη νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας. Σε τέτοιο ενδεχόμενο, να πλησιάσει στο -1.

05/02/2024
20:51
90'+1 Το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ
05/02/2024
20:51
90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
05/02/2024
20:50
90' Aπειλεί ξανά η ΑΕΚ

Σουτ-βολίδα του Τόνκια, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπέλετς.

05/02/2024
20:48
88' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός ο Μαρκίνιος, μέσα ο Δώνης.

05/02/2024
20:46
87' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

Μετά από έλεγχο στο VAR, διαπιστώνεται πως η μπάλα πέρασε την γραμμή στην κεφαλιά του Σάντσες.

05/02/2024
20:45
86' Απίθανη φάση για την ΑΕΚ

Κεφαλιά από τον ανενόχλητο Λόπες, απογειώθηκε και απέκρουσε ο Μπέλετς. Σπουδαία επέμβαση από τον κίπερ του ΑΠΟΕΛ.

Δευτερόλεπτα αργότερα, Σάντσες έπιασε νέα κεφαλιά και ο Μπέλετς απέκρουσε ξανά.

05/02/2024
20:44
85' Το γκολ της ισοφάρισης
05/02/2024
20:44
84΄Αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός ο Ρομπέρζ, μέσα ο Λόπες.

05/02/2024
20:41
82' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πέτροβιτς με γυριστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

05/02/2024
20:40
80' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Σούσιτς-Τσεμπάκ, μέσα οι Ζέφτε-Σατσιάς.

05/02/2024
20:36
77' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μιλίτσεβιτς γύρισε στον Τρισκόφσκι ο οποίος εντελώς ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

05/02/2024
20:35
76' Καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εξαιρετική ενέργεια, ο Κβιλιτάια μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε όμως έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ πριν γίνει απειλητικός ο Τομανέ.

05/02/2024
20:32
73' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Βιγιαφάνες-Κβιλιτάια, μέσα οι Μεχρί-Τομανέ.

05/02/2024
20:32
72' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός ο Σολ, μέσα ο Τρισκόφσκι.

05/02/2024
20:26
67' Στιγμές από το παιχνίδι
05/02/2024
20:25
66' Κίτρινη στον Σάντσες

Για σκληρό φάουλ στον Μαρκίνιος.

05/02/2024
20:18
59' Αλλαγές για την ΑΕΚ

Εκτός οι Φαράζ-Ντιουνκού, μέσα ο Σάντος-Σάντσες.

05/02/2024
20:16
57' Νέα φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Λανθασμένη έξοδος από τον Πίριτς, ο Τσεμπάκ έπιασε τη κεφαλιά όμως ο Γκαρσία στην γραμμή έδιωξε σωτήρια για την ομάδα του.

05/02/2024
20:15
56' Κίτρινη στον Μπεν Σιμόν

Ο προπονητής της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα και ο ρέφερι του έδειξε αμέσως κίτρινη κάρτα.

05/02/2024
20:12
53' Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Ντάλσιο, η μπάλα στο δοκάρι! Μάλιστα ο Πίριτς ακούμπηκε τη μπάλα και κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, με την βοήθεια βέβαια του δοκαριού.

05/02/2024
20:05
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
05/02/2024
20:04
46' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός ο Πονς, μέσα ο Γκιούρτσο.

05/02/2024
19:48
45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0, ενώ η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει και να απειλήσει. Μέτριος ο ρυθμός στο πρώτο 45λεπτο.

05/02/2024
19:47
45'+2 Απαντά στην ευκαιρία της ΑΕΚ ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από αντεπίθεση, ο Κβιλιτάια έπιασε το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

05/02/2024
19:46
45'+2 Σπουδαία φάση για την ΑΕΚ

Σουτ βολίδα από τον Ντίμερς, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπέλετς.

05/02/2024
19:43
44' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
05/02/2024
19:37
38' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ

Σουτ του Γκαρσία από πλάγια θέση εντός περιοχής, δίπλα από την εστία του Μπέλετς η μπάλα.

05/02/2024
19:35
35' Εικόνες από την κερκίδα των γηπεδούχων
05/02/2024
19:27
28' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
05/02/2024
19:19
20' Έπεσε ο ρυθμός

Μέτριος ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, λείπει η μεγάλη ευκαιρία από το παιχνίδι. Έκλεισε τους χώρους ο ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΚ δυσκολεύεται να πλησιάσει την περιοχή του Μπέλετς.

05/02/2024
19:11
12' Το γκολ των γηπεδούχων
05/02/2024
19:10
10' Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Υποδειγματική σέντρα του Κβιλιτάια, έβγαλε μόνο τον Βιγιαφάνες με τον Πίριτς, ωστόσο στο τετ-α-τετ, ο Βόσνιος τερματοφύλακας απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το πλασέ του Αργεντινού.

05/02/2024
19:09
10' Η εικόνα στα πρώτα λεπτά

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν στην πρώτη ουσιαστική τους ευκαιρία να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα. Από την άλλη, η ΑΕΚ προσπαθεί να βρει τα πατήματα της ώστε να... απαντήσει. Μετά το γκολ που δέχθηκε, ανέκτησε την κατοχή της μπάλας.

05/02/2024
19:03
4' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ντβάλι έπιασε τη κεφαλιά και ο Λέδες στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αιφνιδιάζοντας τον Πίριτς. Η μπάλα είχε πορεία προς την εστία, έτσι πιστώνεται στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ.

05/02/2024
19:00
1' Έναρξη του αγώνα.
05/02/2024
18:57
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
05/02/2024
18:53
Στην θέση τους οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ, χωρίς φιλάθλους η ομάδα της Λάρνακας
05/02/2024
18:48
Εξαιρετικές οι σχέσεις του ΑΠΟΕΛ με τον Ιβάν Τρισκόφσκι, αφού ο παίκτης της ΑΕΚ αγωνίστηκε και με τη φανέλα των γαλαζοκιτρίνων.
05/02/2024
18:46
Παρέα οι διοικήσεις των δύο ομάδων πριν τη σέντρα
05/02/2024
18:30
Στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση οι παίκτες των δύο ομάδων.
05/02/2024
17:59
Όλα όσα αφορούν στην 23η αγωνιστική
05/02/2024
17:47
Οι αλλαγές των δύο προπονητών

Ο Σα Πίντο προχώρησε σε δύο αλλαγές, σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Καρμιώτισσα. Εκτός έμειναν οι Σατσιάς-Τομανέ, μέσα οι Τσεμπάκ-Κβιλιτάια.

Όσον αφορά στις επιλογές του Μπεν Σιμόν, αυτές παραμένουν οι ίδιες, σε σχέση με το τελευταίο νικηφόρο παιχνίδι με την Ομόνοια.

05/02/2024
17:42
Οι ενδεκάδες

ΑΠΟΕΛ (Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Τόνγκια, Φαράζ, Ντίμερς, Σολ.

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΚ, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος (19:00).